Młodzieżówka zaczyna walkę o powrót do Dywizji A

Share on facebook
Share on twitter

Kontuzje rozgrywających przeszkadzają, ale reprezentacja do lat 20 ma w planach realizację obowiązującego w drużynie okrzyku: „Dywizja? A!”.

Kulka u20

W piątek w greckiej Chalkidzie rozpocznie się turniej mistrzostw Europy Dywizji B – w pierwszym etapie rywalami Polaków w grupie B będą Rosja, Islandia, Białoruś i Estonia. Do ćwierćfinałów awansują dwie drużyny, by uzyskać promocję do Dywizji A – trzeba zająćmiejsce w trójce.

W zeszłorocznych mistrzostwach Polacy grali właśnie w Dywizji A – zaczęli bardzo słabo, ale stopniowo się rozkręcali i ostatecznie zajęli nawet niezłe 14. miejsce w gronie 20 ekip, wyprzedzając m.in. Grecję, Rosję, Bośnię i Hercegowinę czy Chorwację. Niestety, reforma rozgrywek sprawiła, że mimo tego spadli do Dywizji B. Co gorsze, choć oczywiście logiczne – z wymienionymi wyżej drużynami. To oznacza, że powrót do najlepszych nie będzie łatwy. Awans do Dywizji A wywalczą tylko trzy najlepsze zespoły.

Tradycyjnie już najstarsza kadra młodzieżowa, ma w Polsce najtrudniej. Zgrupowań jest mało, sparingów też, a to oznacza, że trenerzy praktycznie nie mają możliwości sprawdzenia większej liczby graczy. Selekcję muszą więc zacząć w teorii, na papierze.

Trener Arkadiusz Miłoszewski wiodący obecnie w reprezentacji do lat 20 rocznik 1996 zna od dawna – to z nim cztery lata temu zajął niespodziewanie szóste miejsce na mistrzostwach Europy do lat 16. Dwa lata później – również niespodziewanie – nie zdołał jednak utrzymać się w Dywizji A na mistrzostwach do lat 18. Jak poradzi sobie w nowej dla siebie roli – walczącego o awans?

Sytuacji nie ułatwiają mu kontuzje, szczególnie rozgrywających. Urazy wykluczyły m.in. Kamila Zywerta i Marcina Wieluńskiego (MVP mistrzostw Polski), koniecznie było więc znalezienie kogoś w zastępstwie. I został nim… Zywert, tylko że Marek.

Brat bliźniak Kamila pierwszą jedynką w sparingach został dość niespodziewanie. Rzucający Energi Czarnych Słupsk przez cały okres juniorski zajmował się raczej zdobywaniem punktów, gdyż rozgrywanie mógł zostawić bratu – teraz będzie musiał go zastąpić. Jego zmiennikiem został również grający na jedynce nieco z przymusu Marcel Ponitka. Jedynym klasycznym rozgrywającym w dwunastce jest Michał Kierlewicz, jednak z jego usług Miłoszewski korzysta raczej ostrożnie.

Ciekawie wygląda zestaw silnych skrzydłowych – Grzegorz Kulka i Maciej Bender zebrali w ostatnim sezonie sporo doświadczenia (pierwszy w PLK, drugi w USA). Oby wykorzystali je w decydujących meczach – system rozgrywek sprawia, że do awansu nie wystarczy wyjście z grupy i przebrnięcie do pierwszej czwórki – tam trzeba będzie wygrać jeszcze co najmniej jeden mecz.

Sparingi niewiele powiedziały o bieżącej formie kadrowiczów – dwa zwycięstwa z Czechami (70:66 i 79:72), dwie porażki z Bośnią (56:70, 42:83) i ostatnio zdecydowane wygrane z Holandią (63:38) i Belgami (93:60), to zdecydowanie za mało, żeby cokolwiek wyrokować. Pozostaje czekać i mieć nadzieję, że nowy okrzyk kadry („Dywizja – A!) będzie proroczy i za rok znów reprezentacja Polski do lat 20 zagra wśród najlepszych.

Michał Świderski, @miswid, PolishHoops.pl

*

Skład reprezentacji:

Rozgrywający: Marek Zywert, Marcel Ponitka, Michał Kierlewicz

Rzucający: Bartosz Jankowski, Igor Wadowski

Niscy skrzydłowi: Maciej Bojanowski, Jakub Nizioł

Silni skrzydłowi: Grzegorz Kulka, Maciej Bender

Środkowi: Dominik Olejniczak, Mateusz Fatz, Michał Marek

Sztab trenerski: Arkadiusz Miłoszewski, Dawid Mazur, Bartosz Sikorski, Krzysztof Czelusta, Rafał Białek

Terminarz meczów grupowych:
16.07 (sobota), godz. 15.30; Polska – Białoruś
17.07 (niedziela), godz. 20: Polska – Rosja
19.07 (wtorek), godz. 20: Polska – Estonia
20.07 (środa), godz. 17.45 Polska – Islandia

Fot. FIBA Europe

POLECANE