Młodzieżówka zaczyna walkę o powrót do Dywizji A

Młodzieżówka zaczyna walkę o powrót do Dywizji A

Share on facebook
Share on twitter

Kontuzje rozgrywających przeszkadzają, ale reprezentacja do lat 20 ma w planach realizację obowiązującego w drużynie okrzyku: „Dywizja? A!”.

Kulka u20

W piątek w greckiej Chalkidzie rozpocznie się turniej mistrzostw Europy Dywizji B – w pierwszym etapie rywalami Polaków w grupie B będą Rosja, Islandia, Białoruś i Estonia. Do ćwierćfinałów awansują dwie drużyny, by uzyskać promocję do Dywizji A – trzeba zająćmiejsce w trójce.

W zeszłorocznych mistrzostwach Polacy grali właśnie w Dywizji A – zaczęli bardzo słabo, ale stopniowo się rozkręcali i ostatecznie zajęli nawet niezłe 14. miejsce w gronie 20 ekip, wyprzedzając m.in. Grecję, Rosję, Bośnię i Hercegowinę czy Chorwację. Niestety, reforma rozgrywek sprawiła, że mimo tego spadli do Dywizji B. Co gorsze, choć oczywiście logiczne – z wymienionymi wyżej drużynami. To oznacza, że powrót do najlepszych nie będzie łatwy. Awans do Dywizji A wywalczą tylko trzy najlepsze zespoły.

Tradycyjnie już najstarsza kadra młodzieżowa, ma w Polsce najtrudniej. Zgrupowań jest mało, sparingów też, a to oznacza, że trenerzy praktycznie nie mają możliwości sprawdzenia większej liczby graczy. Selekcję muszą więc zacząć w teorii, na papierze.

Trener Arkadiusz Miłoszewski wiodący obecnie w reprezentacji do lat 20 rocznik 1996 zna od dawna – to z nim cztery lata temu zajął niespodziewanie szóste miejsce na mistrzostwach Europy do lat 16. Dwa lata później – również niespodziewanie – nie zdołał jednak utrzymać się w Dywizji A na mistrzostwach do lat 18. Jak poradzi sobie w nowej dla siebie roli – walczącego o awans?

Sytuacji nie ułatwiają mu kontuzje, szczególnie rozgrywających. Urazy wykluczyły m.in. Kamila Zywerta i Marcina Wieluńskiego (MVP mistrzostw Polski), koniecznie było więc znalezienie kogoś w zastępstwie. I został nim… Zywert, tylko że Marek.

Brat bliźniak Kamila pierwszą jedynką w sparingach został dość niespodziewanie. Rzucający Energi Czarnych Słupsk przez cały okres juniorski zajmował się raczej zdobywaniem punktów, gdyż rozgrywanie mógł zostawić bratu – teraz będzie musiał go zastąpić. Jego zmiennikiem został również grający na jedynce nieco z przymusu Marcel Ponitka. Jedynym klasycznym rozgrywającym w dwunastce jest Michał Kierlewicz, jednak z jego usług Miłoszewski korzysta raczej ostrożnie.

Ciekawie wygląda zestaw silnych skrzydłowych – Grzegorz Kulka i Maciej Bender zebrali w ostatnim sezonie sporo doświadczenia (pierwszy w PLK, drugi w USA). Oby wykorzystali je w decydujących meczach – system rozgrywek sprawia, że do awansu nie wystarczy wyjście z grupy i przebrnięcie do pierwszej czwórki – tam trzeba będzie wygrać jeszcze co najmniej jeden mecz.

Sparingi niewiele powiedziały o bieżącej formie kadrowiczów – dwa zwycięstwa z Czechami (70:66 i 79:72), dwie porażki z Bośnią (56:70, 42:83) i ostatnio zdecydowane wygrane z Holandią (63:38) i Belgami (93:60), to zdecydowanie za mało, żeby cokolwiek wyrokować. Pozostaje czekać i mieć nadzieję, że nowy okrzyk kadry („Dywizja – A!) będzie proroczy i za rok znów reprezentacja Polski do lat 20 zagra wśród najlepszych.

Michał Świderski, @miswid, PolishHoops.pl

*

Skład reprezentacji:

Rozgrywający: Marek Zywert, Marcel Ponitka, Michał Kierlewicz

Rzucający: Bartosz Jankowski, Igor Wadowski

Niscy skrzydłowi: Maciej Bojanowski, Jakub Nizioł

Silni skrzydłowi: Grzegorz Kulka, Maciej Bender

Środkowi: Dominik Olejniczak, Mateusz Fatz, Michał Marek

Sztab trenerski: Arkadiusz Miłoszewski, Dawid Mazur, Bartosz Sikorski, Krzysztof Czelusta, Rafał Białek

Terminarz meczów grupowych:
16.07 (sobota), godz. 15.30; Polska – Białoruś
17.07 (niedziela), godz. 20: Polska – Rosja
19.07 (wtorek), godz. 20: Polska – Estonia
20.07 (środa), godz. 17.45 Polska – Islandia

Fot. FIBA Europe

POLECANE

tagi

NBA

Czas na podniebne ewolucje! Gościem podcastu Kamila Chanasa jest Piotr „Grabo” Grabowski, profesjonalny dunker, zwycięzca wielu konkursów wsadów do kosza.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Aż ciężko uwierzyć, że w Minnesocie do dziś nie uhonorowano Kevina Garnetta. Swojej koszulki pod dachem hali Orlando Magic wciąż nie może oglądać Shaquille O’Neal. Nikt też nie docenił w ten sposób kariery Gary’ego Paytona.
19 / 02 / 2020 10:27
Brak liderów kadry – Mateusza Ponitki i Adama Waczyńskiego – udało się przykryć w jednym z meczów, dzięki rewelacyjnej grze AJ-a Slaughtera i wsparciu ze strony Michała Sokołowskiego i Aarona Cela. W spotkaniach z Izraelem i Hiszpanią traciliśmy zdecydowanie za dużo punktów spod kosza, bardzo potrzeba nam dominującego w obronie środkowego.
25 / 02 / 2020 1:08