Najciekawsi gracze I ligi – ich będziemy oglądać

Share on facebook
Share on twitter

Są wśród nich nastolatkowie, są gracze starsi. Niektórzy są uważani za duże talenty, inni byli już skreślani. Oto 10 graczy, których będziemy z uwagą obserwować w tym sezonie I ligi.

Marek Zywert (Fot. Andrzej Romański/Plk.pl)
Marek Zywert (Fot. Andrzej Romański/Plk.pl)

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

Gdybyśmy chcieli przedstawić gwiazdy I ligi, wymienilibyśmy weteranów znanych od lat, także z ekstraklasy: Grzegorza Kukiełkę, Łukasza Pacochę, Marcina Salamonika, Marcina Srokę, pewnie jeszcze kilku innych. Zamiast tego zerkamy ku graczom młodszym – takim, o których być może usłyszymy w kontekście wyższego poziomu.

Kolejność alfabetyczna:

Michał Kierlewicz – 18 lat, 193 cm wzrostu, Znicz Basket Pruszków

Syn byłego trenera Polonii, a obecnie KK Warszawa, trzy ostatnie lata spędził w SMS Władysławowo – w poprzednim sezonie w II lidze miał solidne 14,8 punktu, 4,6 zbiórki oraz 4,5 asysty na mecz. Czy I liga to już jego poziom? Czy Kierlewicz to bardziej jedynka czy jednak dwójka? Na razie same pytania, ale obserwować warto. Tym bardziej, że w Pruszkowie nie boją się stawiać na młodzież.

Szymon Kiwilsza – 18 lat, 201 cm wzrostu, Jamalex Polonia 1912 Leszno

Droga trochę podobna do tej, którą przebył Kierlewicz – po dobrym sezonie w II lidze w barwach młodzieżowego WKK (12,3 punktu, 9,1 zbiórki), wychowanek Żaka Koszalin przechodzi do beniaminka licząc na to, że trener Łukasz Grudniewski będzie i na niego stawiał, i go uczył. Ciekawe, na co jest już gotowy po lekcjach u Tomasza Niedbalskiego.

Adrian Kordalski – 21 lat, 185 cm wzrostu, Znicz

Nie ukrywam, od dawna podoba mi się jego styl gry. To taki rozbiegany rozgrywający, który robi dużo wiatru. Jest oczywiście nieregularny i nie ma najlepszego rzutu, ale ma iskrę, minięcie, ciąg na kosz. W pierwszym sezonie w I lidze rzucał średnio po 6,5 punktu, dodawał po 2,8 asysty. Jeśli myśli o poważniejszym graniu, musi zrobić postęp.

Mikołaj Motel – 22 lata, 191 cm wzrostu, Astoria Bydgoszcz

Kolejny po Kierlewicz i Kordalskim koszykarz z Warszawy, którego jednak już wielu skreśliło. Może dlatego, że na Mazowszu grał już niemal wszędzie i zawsze było przy nim jakieś „ale”. Świetny rzut, dobre motoryka i technika, ale słabsza głowa, a może czasem także determinacja i chęć do pracy? W II lidze w Shmoolkach rzucał po 16,9 punktu na mecz, oby transfer do Bydgoszczy był dla niego impulsem.

Dominik Rutkowski – 18 lat, 194 cm wzrostu, GTK Gliwice

Produkt WKK, utalentowany niski skrzydłowy. Transfer do Gliwic jest ciekawy, może nawet dość ryzykowny. Z jednej strony Rutkowski spotka tam trenera Pawła Turkiewicza, ale z drugiej – trafi do drużyny weteranów ze sporymi ambicjami. Oby nie przepadł w tłumie i zdołał wywalczyć sobie minuty.

Michał Sadło – 22 lata, 205 cm wzrostu, ACK UTH Rosa

W dwóch ostatnich sezonach wychowanek Startu Lublin łączył grę w II i I lidze – najpierw grał w Cieszynie i Zagłębiu Sosnowiec, a po tym, jak zdobył 17 punktów i 12 zbiórek przeciwko Rosie na zapleczu ekstraklasy, przeszedł do Radomia. Sadło może grać na obu podkoszowych pozycjach, czekam na więcej takich double-double.

Nikodem Sirijatowicz – 22 lata, 188 cm wzrostu, Polonia Leszno

Wychowanek Zastalu wywalczył awans do ekstraklasy jako gracz Stali Ostrów Wlkp., ale pełnił tam marginalną rolę i zdecydował się na krok w dół. W drugoligowej Polonii miał bardzo dobry sezon (13,3 punktu, 4,7 zbiórki, 4,5 asysty), został wybrany MVP grupy D. Po powrocie do I ligi powinien mieć zdecydowanie większą rolę niż dwa lata wcześniej w Ostrowie.

Dawid Słupiński – 24 lata, 206 cm wzrostu, GKS Tychy

Ależ ten gość ma wyczucie do zbiórek! Owszem, jest duży, ale wzrost to nie wszystko – trzeba wiedzieć gdzie się wcisnąć, kiedy wyciągnąć ręce, jak podskoczyć. Słupiński to czuje i potrafi, w minionym sezonie w Zniczu notował średnio po 7,9 zbiórki, z czego aż 3,4 w ataku. Widać, że jest od tego specjalistą. Nie bez znaczenia było też 11,1 punktu w meczu. Oby po transferze do Tychów omijały go kontuzje.

Mateusz Szczypiński – 18 lat, 193 cm wzrostu, ACK UTH Radom

O nim pisałem już przy innej okazji. Czasem wystarczy jeden mecz, by zobaczyć w kimś błysk, talent, umiejętności – 18-letni Szczypiński jako strzelec to wszystko ma. To właśnie on rzucił w minionym sezonie 47 punktów w meczu II ligi, choć to oczywiście trudny do powtórzenia wybryk niż coś, czego się powinniśmy spodziewać. Ale liczę, że zobaczę w jego grze w I lidze pewność, odwagę i dobre decyzje.

Marek Zywert – 20 lat, 186 cm wzrostu, Sokół Łańcut

Tak się alfabetycznie złożyło, że jest na końcu,  a powinien w tym zestawieniu być na początku. Podczas przygotowań słyszałem o nim same dobre opinie – utalentowany, ułożony, grający dla zespołu, inteligentny itp. Oby potwierdził to prawdziwych meczach swojej silnej drużyny. Do I ligi zszedł z poszukiwaniu minut, może nauczy się odpowiedzialności, wejdzie trochę w rolę lidera? Kamilowi Łączyńskiemu zejście do Krosna pomogło.

Łukasz Cegliński

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

POLECANE

Już po 3 kolejkach odchodzi trener Jacek Winnicki, cały zespół ukarano finansowo, rozwiązano kontrakty z Yancym Gatesem i Grzegorzem Surmaczem, a Jay Threatt i Nikola Jevtović zostali zawieszeni. W Ostrowie po tych czystkach trzeba będzie budować zespół od nowa.