Najlepszy polski gracz sezonu PLK – Jarosław Zyskowski ze Stelmetu

Share on facebook
Share on twitter
Po przejściu do Zielonej Góry zagrał życiowy sezon i zasłużenie trafił do reprezentacji Polski. Jarosław Zyskowski, naszym zdaniem, był najlepszym krajowym zawodnikiem w przerwanym sezonie PLK. Na wyróżnienia zasłużyli także: Michał Michalak, Kamil Łączyński, Przemysław Żołnierewicz i Mateusz Zębski.
Jarosław Zyskowski / fot. A. Romański, plk.pl

Nowa oferta powitalna PZBUK – darmowy zakład 50 zł.! >>

Jarosław Zyskowski (Stelmet Enea BC Zielona Góra) – śr. 15,7 punktu (53,8% z gry), 3,5 zbiórki i 1,6 asysty

Najlepszy strzelec najlepszej drużyny sezonu zasadniczego. Jarosław w Stelmecie rozwinął skrzydła, był niesamowicie skuteczny w swoich akcjach i do tego rzadko kiedy podejmował złe decyzje. „Zyzio” w każdej rubryce dotyczącej skuteczności miał najlepszy wynik w karierze – 58% za 2, 46,8% za 3 i 88,2% za 1. 

W tym sezonie (wreszcie) dostał także powołanie do reprezentacji Polski i z taką formą powinien w niej pozostać na dłuższy czas. Naszym zdaniem Jarosław był także bardzo wysoko (2. miejsce) w wyścigu po nagrodę MVP sezonu (więcej TUTAJ>>).

.

Inni najbardziej wyróżniający się polscy gracze:

Michał Michalak (Legia Warszawa) – śr. 21,9 punktu (45% z gry), 4,2 zbiórki i 4,1 asysty

Najlepszy strzelec w PLK, po prostu maszynka do zdobywania punktów. Michalak rozwinął się także jeśli chodzi o grę z piłką w rękach i kreowanie pozycji dla innych. Był także nieocenionym wsparcie na deskach – tylko w barwach ŁKS Łódź notował więcej zbiórek (6,3). Można sobie tylko wyobrażać, gdzie bez niego byłaby Legia. Michał zasłużenie wrócił do reprezentacji Polski, gdzie w przyszłości może być podstawową opcją w ataku.  

Kamil Łączyński (WKS Śląsk Wrocław) – śr. 10,3 punktu (41,4% z gry), 3,2 zbiórki i 6,4 asysty

Jeśli mielibyśmy wskazać Polaka, który dla swojego zespołu ma największe znaczenie, to obok Michała Michalak pierwszym nazwiskiem jakie należy wskazać, jest z pewnością Kamil Łączyński. Rozgrywający Śląska notował w tym sezonie najlepsze statystyki w karierze (lub od wielu lat), a do tego sprawiał, że pozostali gracze z zespołu grali wokół niego po prostu lepiej (współpraca z wysokimi chociażby). Najlepszy +/- w drużynie (śr. +2,9) mówi, jak duże znaczenie dla dobrego miejsca w tabeli Śląska miał Łączyński.

Przemysław Żołnierewicz (BM Slam Stal Ostrów Wlkp.) – śr. 11,7 punktu (50,3% z gry), 5,4 zbiórki i 3,1 asysty

To był naprawdę wymagający i trudny sezon dla Przemysława Żołnierewicza. Grał momentami nawet jako środkowy, ale i tak potrafił sobie w takiej sytuacji poradzić z wyższymi i silniejszymi rywalami.

„Żołnierz” w stosunku do poprzedniego sezonu wykonał spory postęp prawie we wszystkich elementach swojej gry – znacznie w górę poszły zwłaszcza asysty i zbiórki, co pokazuje jego wszechstronność. Brakuje wciąż trójki (26,2%), a mecze, gdzie Przemysławowi „siedziało”, pokazują jak dobrym graczem w ataku może być poprawiając ten element gry. 

Mateusz Zębski (Enea Astoria Bydgoszcz) – śr. 12,3 punktu (46,2% z gry), 7,3 zbiórki, 3,6 asysty

W poprzednim sezonie dopiero wypłynął na szerokie wody polskiej ekstraklasy, a w tym był już jednym z liderów drużyny aspirującej do playoff, ale także jednym z najlepszych Polaków w całej lidze. Zębski to zdecydowanie najlepiej zbierający gracz obwodowy w PLK (7. miejsce w ogóle), wszechstronny obrońca, a do tego coraz lepiej prezentujący się w ataku zawodnik. Trafia też niezłe 37,9% rzutów za 3 punkty, a przecież wciąż najlepiej czuje się w kontrataku, co styl gry Astorii tylko podkreśla.

Grzegorz Szybieniecki

.

NBA

Lata badań i eksperymentów przyniosły zamierzony efekt – powstały ultrawygodne Converse CX, czyli koncept buta skupiający innowację, komfortowe materiały i technologie, definiowane przez piankę CX, która zwiększa absorpcję uderzeń i maksymalizuje długotrwały komfort dla użytkownika.
14 / 09 / 2021 8:37
Mnóstwo zmian, znani gracze i debiutanci, kluby ze zmienionym obliczem. Aktualizowane codziennie informacje o oficjalnych kontraktach w koszykarskiej ekstraklasie – niezbędnik kibica PLK w tym nietypowym sezonie ogórkowym.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
W stałej ekipie: Kamil Chanas, Adrian Mroczek-Truskowski i Radosław Hyży omawiamy składy drużyn i rozkład sił tuż przed startem Suzuki 1. Ligi Mężczyzn. W trakcie programu rozmawiamy także z Pamelą Wroną, dziennikarką na co dzień zajmującą się tymi rozgrywkami. Część 3. cyklu o wszystkich drużynach 1. ligi.
25 / 09 / 2021 12:22
W stałej ekipie: Kamil Chanas, Adrian Mroczek-Truskowski i Radosław Hyży omawiamy składy drużyn i rozkład sił tuż przed startem Suzuki 1. Ligi Mężczyzn. W trakcie programu rozmawiamy także z Pamelą Wroną, dziennikarką na co dzień zajmującą się tymi rozgrywkami. Część 2 cyklu o wszystkich drużynach 1. ligi.
23 / 09 / 2021 23:09
W stałej ekipie: Kamil Chanas, Adrian Mroczek-Truskowski i Radosław Hyży omawiamy składy drużyn i rozkład sił tuż przed startem Suzuki 1. Ligi Mężczyzn. W trakcie programu rozmawiamy także z Pamelą Wroną, dziennikarką na co dzień zajmującą się tymi rozgrywkami. Nie brakuje gorących tematów: co sądzić o obowiązku szczepień zawodników? Czy płatne transmisje z 1. ligi mają w ogóle sens? Co z dziką kartą dla Turowa?
22 / 09 / 2021 17:47
W stałej ekipie: Kamil Chanas, Adrian Mroczek-Truskowski i Radosław Hyży omawiamy składy drużyn i rozkład sił tuż przed startem Suzuki 1. Ligi Mężczyzn. W trakcie programu rozmawiamy także z Pamelą Wroną, dziennikarką na co dzień zajmującą się tymi rozgrywkami. Część 3. cyklu o wszystkich drużynach 1. ligi.
25 / 09 / 2021 12:22