Niewiarygodny mecz – 5 dogrywek w Dąbrowie Górniczej!

To nie Mecz Gwiazd NBA, to spotkanie II ligi w Polsce – Pogoń Ruda Śląska pokonała na wyjeździe rezerwy MKS Dąbrowa Górnicza aż 131:125 po pięciu dogrywkach. Po 40 minutach było 77:77.

Adam Skiba (fot. MKS Dąbrowa Górnicza)

PLK – znasz się na koszu, wygrywaj w zakładach! >>

Aż trudno uwierzyć, ale nie było w tym spotkaniu ani jednego rzutu na remis w ostatnich sekundach. Najpóźniej zdobytymi punktami były te autorstwa Dawida Boryki z rzutów wolnych, które na 23 sekundy przed końcem czwartej kwarty dały remis 77:77. Później ostatnie akcje kończyły się błędami lub niecelnymi rzutami.

Po wyczerpującym meczu goście z Rudy Śląskiem muszą być wniebowzięci, natomiast gospodarze na pewno są podwójnie wkurzeni. Zespół złożony w dużej mierze nastolatków, a w całości z graczy niezbyt doświadczonych, miał przed tym spotkaniem bilans 5-16 w grupie C II ligi. W sobotę walczył z Pogonią (8-13) przez 65 minut, ale znów nie zdołał wygrać.

To musiało być niesamowite spotkanie, właściwie nie wiadomo, od czego zacząć jego opisywanie. Od minut, które spędzili na boisku gracze? 54 i 14 sekund grał w Dąbrowie Łukasz Majchrowski (22 punkty i 15 zbiórek), 52.39 spędził na parkiecie Dawid Boryka (20 punktów, 7 asyst, 6 przechwytów), a 48.07 zaliczył 17-letni Adam Skiba, który zdobył najwięcej punktów dla gospodarzy – 29, do których dodał 6 zbiórek, 7 asyst i 9 przechwytów.

W Rudzie Śląskiej 54.06 minuty na boisku spędził Patryk Jeleń, który zdobył 26 punktów dla swojej drużyny i dodał do tego 9 asyst. Bardziej doświadczeni goście grali trochę węższą rotacją, ale nie forsowali tak swoich liderów. 21 punktów i 16 zbiórek zdobył dla nich Adam Anduła, a 20 i 9 asyst dodał Mateusz Pawlik.

Inne ciekawe statystyki? Pogoń walkę o zbiórki wygrała 89:58, ale miała aż 25 strat przy tylko 13 gospodarzy. Goście mieli też trochę lepszą skuteczność rzutów z gry, a wynik mógłby być jeszcze wyższy, gdyby obie drużyny lepiej wykonywały rzuty wolne – Dąbrowa miała 21/36, a Pogoń 19/35.

Pogoń wygrała, bo od stanu 119:119 zdobyła pięć punktów z rzędu, a potem utrzymała prowadzenie trafiając rzuty wolne.

Nie był to rekordowy mecz, jeśli chodzi o liczbę dogrywek w meczach polskiej ligi – na szybko nie potrafimy podać dokładnych statystyk i meczów, ale w sezonie 1956/57, w turnieju decydującym o medalach mistrzostw Polski, zdarzył się mecz, w którym ŁKS Łódź pokonał Legię Warszawa 77:75 właśnie po pięciu dogrywkach. W Po 40 minutach było 47:47, a potem 49:49, 53:53, 61:61 oraz 65:65. Legioniści zdobyli jednak wtedy mistrzostwo.

Pełne statystyki z meczu MKS Dąbrowa II – Pogoń Ruda Ślaska – TUTAJ.