REDAKCJA

Olejniczak z rekordem, trudne chwile Ponitki i Balcerowskiego – podsumowanie miesiąca (cz. 2)

Olejniczak z rekordem, trudne chwile Ponitki i Balcerowskiego – podsumowanie miesiąca (cz. 2)

W comiesięcznym cyklu, w którym przyglądamy się występom Polaków poza naszą ligą, czas podsumować to, co wydarzyło się od drugiej połowy marca do dziś u Polaków grających w mocniejszych ligach.

fot. Andrzej Romański / plk.pl

Zanim przejdziemy do meritum, trzeba zauważyć, że w drugiej części sezonu, po zakończeniu kariery przed Davida Logana i przenosinach Tomasza Gielo do polskiej ligi, sytuację uratował nieco transfer Michała Michalaka do Grecji. Dzięki temu, ta część podsumowań nie stała się przeraźliwie krótka.

Jeremy Sochan (F, 206/21) – San Antonio (NBA) – jak wiemy, sezon zakończył przedwcześnie w połowie marca, a Jeremy jest już po artroskopii stawu skokowego. Wszyscy czekamy na jego powrót do zdrowia i wzmocnienie naszej kadry w walce o przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W ostatnich swoich meczach sezonu 2023/24, rozegranych już po naszym ostatnim podsumowaniu, na uwagę zasługiwał na pewno występ przeciwko Phoenix sprzed 3 tygodni, w którym Sochan do 26 punktów dołożył 18 zbiórek (rekord kariery). W przedostatnim swoim występie w karierze pobił za to swój indywidualny (a przy okazji „polski”) rekord pod względem liczby przechwytów, notując ich aż 5. Mimo sporych problemów w ataku i eksperymentów w pierwszej części sezonu, Jeremy poprawił się w stosunku do poprzednich rozgrywek w średniej liczbie punktów (11.6), zbiórek (4.6), asyst (3.4), częściej i więcej trafiał z dystansu (0.9 na mecz, 30.8%) oraz był zaskakujący dobry z linii (77.1%). Czas na kadrę, a potem kolejny krok w karierze w NBA.

Aleksander Balcerowski (C, 218/24) – Panathinaikos (Grecja/Euroliga) – niestety, im dłużej trwa sezon, tym bardziej Olek grzęźnie na końcu ławki rezerwowych PAO. Polak w ciągu ostatnich tygodni zdołał sobie wywalczyć tylko 2 występy po kilkanaście minut w lidze Grecji (4 i 5 punktów) i dwa czterominutowe epizody w Eurolidze (bez punktów). Zapewne niewielkim dla niego pocieszeniem jest to, że Panathinaikos spisuje się ostatnio wybornie. Po pokonaniu w ostatni weekend Olympiakosu (Balcerowski bez gry), gracze z Aten właściwie przesądzili o pierwszym miejscu przed fazą play-off w lidze greckiej. Z bilansem 23-11 zajęli też nadspodziewanie dobre drugie miejsce w sezonie regularnym Euroligi. Ćwierćfinałowym przeciwnikiem w rozpoczynających się w przyszłym tygodniu play-offach będzie Maccabi Tel Aviv – siódmy zespół sezonu zasadniczego, który do play-offów zakwalifikował się po wygraniu meczu play-in z hiszpańską Baskonią. Czy Olek nagle dostanie więcej gry w decydujących meczach sezonu w Grecji i w Eurolidze? Wątpliwe.

Michał Michalak (G/F, 196/31) – PAOK (Grecja) – po dość trudnych pierwszych tygodniach w lidze greckiej, reprezentant Polski złapał odpowiedni rytm i w trzech z czterech meczów ostatniego miesiąca był punktowym liderem PAOK-u. W ostatni weekend zaliczył co prawda tylko 7 punktów i 0/5 za 3 (do tego 7 zbiórek), ale w poprzednich trzech liderował zespołowi z Salonik z 18, 17 i 18 punktami na bardzo dobrej skuteczności. Drużyna po pięciu porażkach z rzędu wygrała 2 z ostatnich trzech spotkań (jedno już po dołączeniu Kevina Portera, byłego gracza NBA) i wróciła na drugie miejsce dolnej „szóstki” ligi greckiej, dające przepustkę do play-offów. Udział w nich nie jest jeszcze pewny. Drużynie Michalaka zostały do rozegrania 2 mecze, w tym wyjazdowe spotkanie na szczycie „dolnej szóstki” z przeżywającym kolejne problemy organizacyjne AEK-iem Ateny.

Mateusz Ponitka (G/F, 198/31) – Partizan (Serbia/Liga Adriatycka/Euroliga) – Partizan w ostatnim tygodniu odpadł z Euroligi, nie łapiąc się nawet na grę w fazie play-in. Ostatecznie zadecydowało o tym zwycięstwo Efesu nad lokalnym rywalem Partizana z Belgradu. Dobra końcówka sezonu Partizana (zwycięstwa nad Albą i Valencią) pozwoliły drużynie Ponitki zająć tylko 11 miejsce z bilansem 16-18. W Lidze Adriatyckiej zespół prowadzony przez trenera Obradovicia utrzymał drugie miejsce przed fazą play-offs (20-6), w której wczoraj pokonał bośniacką Igokeę, wychodząc na prowadzenie 1-0 w pierwszorundowej serii. Kapitan reprezentacji Polski w ostatnich meczach sezonu regularnego Euroligi miewał po kilka punktów i kilka zbiórek (np. 8 oczek w meczach przeciwko Olympiakosowi i Valencii), ale nie we wszystkich też wybiegał na parkiet. W lidze ABA jego rola była chyba jeszcze mniejsza niż zazwyczaj, we wczorajszym pierwszym meczu fazy play-off Ponitka zdobył 5 punktów i miał 3 asysty, ale w końcówce sezonu zasadniczego jego zdobycze i wpływ na drużynę były jeszcze bardziej symboliczne.

AJ Slaughter (G, 191/37) – Gran Canaria (Hiszpania/EuroCup) – po odpadnięciu z rozgrywek EuroCup, Gran Canaria ze Slaughterem w składzie może skupiać się już tylko na lidze i na uzyskaniu jak najlepszej lokaty przed fazą play-off w lidze ACB. Na 5 kolejek do końca sezonu regularnego, zespół z Wysp Kanaryjskich może myśleć nawet o 4. lub 5. miejscu. Aktualnie z bilansem 18-11 ustępują o punkt Murcii i Teneryfie, ale poza pojedynkiem z Barcą, Gran Canarię do końca sezonu czekają 4 mecze z zespołami dolnej połówki tabeli. To nieco łatwiejszy grafik niż ten, który zespół Slaughtera ma za sobą w kilku ostatnich tygodniach – w trudnych meczach przeciwko Teneryfie, Valencii, Bilbao i Andorze wywalczyli 2 zwycięstwa. Wielokrotnie przy okazji comiesięcznych podsumowań podkreślaliśmy, że zespół trenera Lakovicia zbudowany jest w specyficzny sposób – bez wyraźnych liderów, za to z szeroką rotacją i dużą liczbą graczy, którzy mogą przejąć mecz w każdej chwili. Mając to na uwadze, trzeba docenić ostatnie mecze amerykańsko-polskiego weterana: 17, 13, 7 i 12 – to jego ostatnie zdobycze punktowe.

Aleksander Dziewa (F/C, 207/27) – Hamburg (Niemcy/EuroCup) – zagrał aż 6 ligowych meczów w ciągu ostatnich 4 tygodni i występy znakomite przeplatał słabymi. Wczoraj zaliczył 22 punkty i 9 zbiórek w przegranym meczu z euroligowym zespołem z Berlina, wcześniej przeciwko Weissenfels miał 24 punkty (wyrównanie rekordu sezonu w Bundeslidze) i 10/11 z linii, czy też 23 punkty i 7/7 z gry przeciwko Heidelberg. Dwa słabsze mecze to 0/3 z gry z Bayernem (2 oczka) i 0/4 z gry z Bambergiem (3 punkty). Sytuacja Hamburga w tabeli nie jest najlepsza. Co prawda po nadrobieniu kilku zaległych spotkań, do końca sezonu zasadniczego zostało jeszcze sporo grania (7 kolejek), ale z bilansem 13-14 Hamburg nie zaatakuje już pierwszej szóstki, która zagra w play-offs bez konieczności przedzierania się w play-in. Z kolei za plecami dziesiątych w tabeli Towers czają się Bamberg i Brunszwik, z zaledwie jednym punktem straty.

Michał Sokołowski (F, 196/32) – Napoli (Włochy) – dla Michała (oraz trenera Milicicia) ostatnie tygodnie nie były najłatwiejsze. Zespół wpadł w ewidentny dołek, skutkujący całkiem prawdopodobnym wypadnięciem z ósemki i możliwości gry w play-offs. W ostatnich czterech meczach ostatnich tygodni nie tylko drużyna z Neapolu, ale również Sokół nie błyszczał. Reprezentant Polski był nieco mniej aktywny w ataku (zdobywał po ok. 10 punktów w tych meczach) i był bardzo nieskuteczny zza łuku – trafiał w nich odpowiednio 1/4, 0/7, 1/3 i 1/5 zza linii 6,75.

Dominik Olejniczak (C, 213/28) – St. Quentin (Francja) – rozpatrując sprawę czysto indywidualnie, Dominik „skorzystał” na nieobecności w trzech ostatnich meczach swojego kolegi i kontrkandydata do minut na pozycji centra w St. Quentin. Bez Mathisa Dossou-Yovo drużyna Polaka przegrała jednak 2 z trzech ostatnich spotkań (a w ciągu miesiąca w sumie 3 z czterech) i wypadła z ósemki, choć z bilansem 14-15 jest tuż za nią. Do końca sezonu zasadniczego pozostało we Francji jeszcze 5 kolejek, więc nic nie jest przesądzone. Wracając do Olejniczaka, więcej minut na boisku nie przełożyło się na spektakularne występy przeciwko Le Portel i Monaco (2 i 6 punktów), ale już w poprzedniej kolejce przeciwko Limoges – jak najbardziej. Ostatni występ Polaka to 26 punktów i 9 zbiórek ze skutecznością 11/14 z gry. Jest to nowy punktowy rekord kariery Dominika, który PLK rzucał maksymalnie 19 punktów, a jego rekord w lidze francuskiej to 23 punkty z zeszłego sezonu, w barwach drużyny z Dunkierki.

NA TRENERSKIEJ ŁAWCE:

Igor Milicić – Napoli (Włochy) – w akapicie o Michale Sokołowskim wspomnieliśmy o dołku Napoli, które pozostawało bez zwycięstwa w lidze od 10 marca aż do ostatniej kolejki i zwycięskiego meczu z Sassari. Patrząc jednak szerzej, ostatnie 10 meczów Napoli to ligowy marazm z bilansem 2-8, przerwany na chwilę świetnym zwycięskim turniejem o Puchar Włoch. W ostatnim miesiącu drużynie prowadzonej przez trenera naszej kadry przydarzyła się nawet deklasacja (79-113 w meczu z Varese). Wydaje się, że podstawowa rotacja złożona jedynie z 8 graczy to za mało, żeby utrzymać dobrą formę w tak wymagającej lidze, jak Serie A. Co dalej? Zespół z Neapolu do końca sezonu zasadniczego ma do rozegrania 3 mecze, w tym 2 z zespołami wyżej notowanymi (Trento, Reggio Emilia) oraz z drużyną Scafati na koniec sezonu. Aktualnie Napoli ma bilans 13-14, taki sam jak Tortona – i to właśnie te zespoły dzielą miejsca 8 i 9 w tabeli. Wydaje się, że do play-offów potrzebne będzie odniesienie co najmniej dwóch zwycięstw w pozostałych meczach, tym bardziej że bezpośredni rywale z podobnym bilansem (obok Tortony np. Pistoia i Trento) mają lepszy bilans w bezpośrednich starciach z Napoli. Będzie to bardzo trudne zadanie. Z drugiej jednak strony, trofeum Pucharu Włoch i pewne utrzymanie w Serie A raczej rozliczy ten sezon polsko-chorwackiego coacha w stu procentach.

Na kolejne dwuczęściowe podsumowanie polskich graczy poza granicami naszego kraju zapraszamy za około miesiąc, z kolei pierwszą część znajdziecie TUTAJ.

Autor wpisu:

POLECANE

tagi

Aktualności

GTK Gliwice, mimo wsparcia grupy ponad 30. kibiców, nie zdołało wywieźć z Warszawy cennych punktów, które mogłyby ugruntować ich bezpieczną pozycję w tabeli Orlen Basket Ligi i oddalić widmo spadku. Gliwiczanie, walczący o utrzymanie w elicie, przegrali z Dzikami Warszawa 90:80, co sprawiło, że spadli na ostatnie miejsce w tabeli.
17 / 03 / 2025 11:49
Za nami bardzo ciekawa kolejka w Orlen Basket Lidze. Mistrz Polski pokonał Anwil we włocławskiej Hali Mistrzów, a Srdjan Subotić i jego zespół wygrali z Ostrowem na wyjeździe. Nie zabrakło także niespodzianki – nowy trener MKS-u wciąż prowadzi drużynę do zwycięstw. MKS pokonał Kinga Szczecin. Była to bardzo interesująca kolejka, w której – jak widać – goście okazywali się lepsi od gospodarzy.
17 / 03 / 2025 9:56
W nocy z poniedziałku na wtorek San Antonio Spurs rywalizowali w Mieście Aniołów z Los Angeles Lakers. Pierwotnie spotkanie miało zostać rozegrane 11 stycznia, ale zostało wówczas przełożone z uwagi na pożary w Kalifornii. Jeziorowcy, którzy w ostatnim czasie muszą radzić sobie bez LeBrona Jamesa, zdołali pokonać dziś Ostrogi 125:109.
18 / 03 / 2025 8:42
Stephen Curry! Trudno pojąć, jak fantastyczną karierę nadal ma “Chef” Curry i o ile przed momentem cieszyliśmy się wybitnym rekordem 50. tysięcy zdobytych punktów przez LeBrona Jamesa na przestrzeni całej kariery, tak Curry w minionym tygodniu napisał ponownie swoją własną historię przekraczając magiczną, nieosiągalną, absurdalną granicę 4000. celnych rzutów za 3 punkty.
16 / 03 / 2025 13:03
Koledzy z drużyny widzą codziennie na treningach radosnego gościa, który jest ich motorem napędowym. Kibice widzą dążącego do celu koszykarza, który co mecz zostawia swoje serce na parkiecie. A co widzi ten zawodnik? To wie tylko on sam. To gracz, który co kolejkę dostarcza Wam emocji z uśmiechem na twarzy. Obserwujecie go i znacie z boiska. Nigdy nie ujrzycie tego, co widzi on. To głos jednej z osób, którą możliwe, że spotykasz każdego dnia na treningach. Być może grałeś przeciwko niemu ostatni mecz, albo jesteś jego fanem. To głos doświadczonego obecnie pierwszoligowego koszykarza, który postanowił podzielić się tym, co widzi sam. 23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Powinniśmy zwrócić wówczas uwagę na to, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne, korzystanie ze specjalistycznej pomocy i świadomość, że nigdy nie wiemy, z czym mierzy się druga osoba.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Decydująca faza sezonu Pekao I ligi zbliża się wielkimi krokami! W najnowszym odcinku Ligowego Dwutaktu analizujemy kluczowe zmiany w zespołach, walkę o utrzymanie, historyczne osiągnięcia i przewidujemy, kto zajmie czołowe miejsca przed fazą play-off. Sprawdź, kto może namieszać w końcówce rundy i jakie mecze będą kluczowe w 31. kolejce!
18 / 03 / 2025 11:22
GTK Gliwice, mimo wsparcia grupy ponad 30. kibiców, nie zdołało wywieźć z Warszawy cennych punktów, które mogłyby ugruntować ich bezpieczną pozycję w tabeli Orlen Basket Ligi i oddalić widmo spadku. Gliwiczanie, walczący o utrzymanie w elicie, przegrali z Dzikami Warszawa 90:80, co sprawiło, że spadli na ostatnie miejsce w tabeli.
17 / 03 / 2025 11:49
Za nami bardzo ciekawa kolejka w Orlen Basket Lidze. Mistrz Polski pokonał Anwil we włocławskiej Hali Mistrzów, a Srdjan Subotić i jego zespół wygrali z Ostrowem na wyjeździe. Nie zabrakło także niespodzianki – nowy trener MKS-u wciąż prowadzi drużynę do zwycięstw. MKS pokonał Kinga Szczecin. Była to bardzo interesująca kolejka, w której – jak widać – goście okazywali się lepsi od gospodarzy.
17 / 03 / 2025 9:56
Decydująca faza sezonu Pekao I ligi zbliża się wielkimi krokami! W najnowszym odcinku Ligowego Dwutaktu analizujemy kluczowe zmiany w zespołach, walkę o utrzymanie, historyczne osiągnięcia i przewidujemy, kto zajmie czołowe miejsca przed fazą play-off. Sprawdź, kto może namieszać w końcówce rundy i jakie mecze będą kluczowe w 31. kolejce!
18 / 03 / 2025 11:22
W nocy z poniedziałku na wtorek San Antonio Spurs rywalizowali w Mieście Aniołów z Los Angeles Lakers. Pierwotnie spotkanie miało zostać rozegrane 11 stycznia, ale zostało wówczas przełożone z uwagi na pożary w Kalifornii. Jeziorowcy, którzy w ostatnim czasie muszą radzić sobie bez LeBrona Jamesa, zdołali pokonać dziś Ostrogi 125:109.
18 / 03 / 2025 8:42