Patryk Pełka – Czarni znaleźli swojego lidera

Patryk Pełka – Czarni znaleźli swojego lidera

Share on facebook
Share on twitter

Skrzydłowy ze Słupska rozgrywa swój najlepszy sezon w karierze. Nie tylko poprawił statystyki, zwłaszcza jeśli chodzi o rzuty z dystansu, ale potrafi też brać na siebie ciężar gry w decydujących momentach spotkań.

Patryk Pełka / fot. STK Czarni Słupsk, Czarni To Wy

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>

STK Czarni Słupsk przez cały sezonu szukali swojej tożsamości, lidera i trenera. Po 19 kolejkach wygląda na to, że wszystko jest na swoim miejscu. Mantas Cesnauskis jako trener nie przegrał jeszcze meczu, a jego zespół zdobywa średnio 14 punktów więcej niż rywale w każdym spotkaniu. A drużyna w końcu znalazła swojego lidera.

Przed sezonem spodziewaliśmy się, że to duet Cesnauskis – Seweryn będzie rządził i dzielił na parkietach 1. ligi. W trakcie sezonu Mantas zamienił dres na trenerski garnitur, a umiejętności Łukasz przez długi czas nie były odpowiednio wykorzystywane.

Na początku sezonu z dobrej strony pokazywali się też Damian Cechniak i Adrian Kordalski. Pierwszy z nich bardzo dobre spotkania przeplata meczami, w których jest niewidoczny, a drugi ma problem z rzucaniem – szczególnie w ostatnim czasie (26 proc. w rzutach oddanych z dalszej odległości niż 1.3 metra w ostatni miesiącu). Natomiast od dłuższego czasu można zaobserwować, że liderowanie wziął na siebie Patryk Pełka.

Patryk Pełka ma świetny sezon, ba, najlepszy w karierze! Zdobywa średnio 15.4 punktu na mecz, a do tego zbiera ponad 9 piłek w każdym spotkaniu. W całej 1. lidze mężczyzn Pełka jest 12. strzelcem i 5. zbierającym. Lepsi w obu statystykach są tylko Piotr Niedźwiedzki i jeden z kandydatów do MVP sezonu regularnego – Aleksander Dziewa.

Ciężko uwierzyć, ale średnie na poziomie 15 punktów i 9 zbiórek (lub lepszych) od 2005/06 w 1 lidze wśród zawodników, którzy rozegrali co najmniej połowę spotkań, miało tylko 4 graczy (Aleksander Lichodzijewski – 2010/11, Marcin Sterenga – 2009/10, Joe McNaull – 2007/08, Piotr Szybilski – 2005/06). To nie są rzeczy, które widujesz każdego dnia, nawet ani na parkietach 1. ligi, ani w PLK.

Średnie z całego sezonu Pełki robią wrażenie, ale w ostatnich 7 meczach wszedł na jeszcze wyższy poziom – 20 punktów na mecz, 10.1 zbiórki, 2.4 asysty, 2 przechwyty na mecz i 5 wygranych w 7 spotkaniach. W ostatnich 2 miesiącach silny skrzydłowy Czarnych trafia doskonałe 56.4 proc, za 3 punkty i 55.2 proc. rzutów z gry. U gracza Czarnych widać dużą pewność siebie, szczególnie w rzutach z dystansu, które oddaje seryjnie i sezonu na sezon poprawia ich skuteczność.

I to liderowanie Partyka Pełki, o którym wspominałem na początku widać nie tylko w statystykach, ale również w decydujących momentach meczów, gdy bierze grę na siebie i robi to skutecznie. W ostatnich 5 minutach tych ostatnich 7 meczów Patryk Pełka zdobył 34 proc. wszystkich punktów STK Czarnych, a z nim na parkiecie słupszczanie byli lepsi o ponad 31 punktów na 100 posiadań.

Jacek Mazurek, @PulsBasketu

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>

tvcom.pl dziękujemy za udostępnienie meczu
POLECANE

tagi

NBA

Czas na podniebne ewolucje! Gościem podcastu Kamila Chanasa jest Piotr „Grabo” Grabowski, profesjonalny dunker, zwycięzca wielu konkursów wsadów do kosza.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Aż ciężko uwierzyć, że w Minnesocie do dziś nie uhonorowano Kevina Garnetta. Swojej koszulki pod dachem hali Orlando Magic wciąż nie może oglądać Shaquille O’Neal. Nikt też nie docenił w ten sposób kariery Gary’ego Paytona.
19 / 02 / 2020 10:27
Brak liderów kadry – Mateusza Ponitki i Adama Waczyńskiego – udało się przykryć w jednym z meczów, dzięki rewelacyjnej grze AJ-a Slaughtera i wsparciu ze strony Michała Sokołowskiego i Aarona Cela. W spotkaniach z Izraelem i Hiszpanią traciliśmy zdecydowanie za dużo punktów spod kosza, bardzo potrzeba nam dominującego w obronie środkowego.
25 / 02 / 2020 1:08