Patryk Pełka – Czarni znaleźli swojego lidera

Share on facebook
Share on twitter

Skrzydłowy ze Słupska rozgrywa swój najlepszy sezon w karierze. Nie tylko poprawił statystyki, zwłaszcza jeśli chodzi o rzuty z dystansu, ale potrafi też brać na siebie ciężar gry w decydujących momentach spotkań.

Patryk Pełka / fot. STK Czarni Słupsk, Czarni To Wy

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>

STK Czarni Słupsk przez cały sezonu szukali swojej tożsamości, lidera i trenera. Po 19 kolejkach wygląda na to, że wszystko jest na swoim miejscu. Mantas Cesnauskis jako trener nie przegrał jeszcze meczu, a jego zespół zdobywa średnio 14 punktów więcej niż rywale w każdym spotkaniu. A drużyna w końcu znalazła swojego lidera.

Przed sezonem spodziewaliśmy się, że to duet Cesnauskis – Seweryn będzie rządził i dzielił na parkietach 1. ligi. W trakcie sezonu Mantas zamienił dres na trenerski garnitur, a umiejętności Łukasz przez długi czas nie były odpowiednio wykorzystywane.

Na początku sezonu z dobrej strony pokazywali się też Damian Cechniak i Adrian Kordalski. Pierwszy z nich bardzo dobre spotkania przeplata meczami, w których jest niewidoczny, a drugi ma problem z rzucaniem – szczególnie w ostatnim czasie (26 proc. w rzutach oddanych z dalszej odległości niż 1.3 metra w ostatni miesiącu). Natomiast od dłuższego czasu można zaobserwować, że liderowanie wziął na siebie Patryk Pełka.

Patryk Pełka ma świetny sezon, ba, najlepszy w karierze! Zdobywa średnio 15.4 punktu na mecz, a do tego zbiera ponad 9 piłek w każdym spotkaniu. W całej 1. lidze mężczyzn Pełka jest 12. strzelcem i 5. zbierającym. Lepsi w obu statystykach są tylko Piotr Niedźwiedzki i jeden z kandydatów do MVP sezonu regularnego – Aleksander Dziewa.

Ciężko uwierzyć, ale średnie na poziomie 15 punktów i 9 zbiórek (lub lepszych) od 2005/06 w 1 lidze wśród zawodników, którzy rozegrali co najmniej połowę spotkań, miało tylko 4 graczy (Aleksander Lichodzijewski – 2010/11, Marcin Sterenga – 2009/10, Joe McNaull – 2007/08, Piotr Szybilski – 2005/06). To nie są rzeczy, które widujesz każdego dnia, nawet ani na parkietach 1. ligi, ani w PLK.

Średnie z całego sezonu Pełki robią wrażenie, ale w ostatnich 7 meczach wszedł na jeszcze wyższy poziom – 20 punktów na mecz, 10.1 zbiórki, 2.4 asysty, 2 przechwyty na mecz i 5 wygranych w 7 spotkaniach. W ostatnich 2 miesiącach silny skrzydłowy Czarnych trafia doskonałe 56.4 proc, za 3 punkty i 55.2 proc. rzutów z gry. U gracza Czarnych widać dużą pewność siebie, szczególnie w rzutach z dystansu, które oddaje seryjnie i sezonu na sezon poprawia ich skuteczność.

I to liderowanie Partyka Pełki, o którym wspominałem na początku widać nie tylko w statystykach, ale również w decydujących momentach meczów, gdy bierze grę na siebie i robi to skutecznie. W ostatnich 5 minutach tych ostatnich 7 meczów Patryk Pełka zdobył 34 proc. wszystkich punktów STK Czarnych, a z nim na parkiecie słupszczanie byli lepsi o ponad 31 punktów na 100 posiadań.

Jacek Mazurek, @PulsBasketu

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>

tvcom.pl dziękujemy za udostępnienie meczu
NBA

Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Jeszcze jedno dobrze znane polskim kibicom nazwisko wraca na parkiety PLK. Tym razem chodzi o Roberta Johnsona (26 lat, 193 cm), który z powodzeniem grał już w Dąbrowie Górniczej, a teraz wzmocni na obwodzie Legię Warszawa, choć był już jedną nogą w greckim Iraklisie.
19 / 01 / 2022 11:24
Bardzo doświadczony w PLK zawodnik od dłuższego czasu mocno pożądany przez kluby pierwszej ligi. Teraz okazuje się, że skrzydłowy rzeczywiście znalazł sobie nową drużynę – to WKK Wrocław. Tam właśnie Artur Mielczarek ma zamiar dokończyć trwające rozgrywki.
14 / 01 / 2022 18:51