Pierwsza piątka Pulsu Basketu: Było paru gorących gości!

Czterech Amerykanów i Serb, a do tego Rajon Rondo, dziwne trójki w Toruniu oraz wysocy z asystami – podsumowujemy 1. kolejkę PLK.

puls_1

PG – Anthony Miles – 25 punktów, 4 zbiórki, 5 asyst, 8/10 z gry, EVAL 31

Naszą piątkę otwiera jeden ze starogardzkich splash brothers. 25 punktów, z czego 12 w drugiej kwarcie, pozwoliło utrzymać ośmiopunktowe prowadzenie po pierwszej połowie. Miles był „gorący” w drugiej kwarcie i trafił wszystkie rzuty – 3/3 z gry i 5/5 z linii.

SG – Gary Bell – 19 punktów, 5 zbiórek, 3 asysty, 6/9 z gry, +31

Rosa Radom z Garym Bellem była +31 w 26 minut, co jest najlepszym wynikiem tej kolejki. Warto zaznaczyć, że mecz otwarcia był solidny także dla Tyrone’a Brazeltona, a obwód radomian zdobył 34 punkty trafiając 11 z 15 rzutów z gry.

SF – Stefan Balmazović – 25 punktów, 12 zbiórek, 3 asysty, 8/15 z gry

W poniedziałkowym meczu z King Szczecin Balmazović był jednym z liderów swojego zespołu i praktycznie do samego końca Start mógł liczyć na wygraną. Stefan rozpoczął mecz świetnie zdobywając 12 punktów w pierwszej kwarcie – trafił wtedy 5 z 6 rzutów z gry.

PF – Jeremiah Wilson – 27 punktów, 5 zbiórek, asysta, 13/14 z linii

Lider Jeremiah Wilson popisał się świetnym meczem na tle słabego Asseco, ale w oczy rzuca się, aż 7 strat. Nie uwierzycie, ale ostatnim graczem, który miał na swoim koncie jednocześnie 27 punktów i co najmniej 7 straconych piłek był Rashaun Broadus w drugiej kolejce zeszłego sezonu.

C – Darnell Jackson – 20 punktów, 3 zbiórki, 6 asyst, 9/12 z gry, 2 przechwyty i 2 trójki

Imponująca linijka statystyczna, wszechstronnego centra Rosy. Jeden z kandydatów do triple double w tym sezonie.

Liczba kolejki: 995.

Tyle dni minęło od ostatniego celnego trafienia Tomasza Śniega z dystansu. Swoją złą passę Śnieg przełamał w ostatnim meczu ze Stalą. Rozgrywający torunian potrzebował 1049 minut na parkiecie, aby trafić swój kolejny rzut z dystansu.

Pierwszy raz w PLK: Krzysztof Sulima trafił swoją pierwszą trójkę w PLK. Potrzebował do tego 12 rzutów

Pierwszy raz w PLK vol.2: Polfarmex Kutno odniósł swoje pierwsze zwycięstwo z Energą Czarnymi Słupsk w ekstraklasie

Rajon Rondo kolejki: Aaron Johnson.

Rozgrywający Stali zanotował 13 asyst w swoim debiucie w PLK. Ostatnim zawodnikiem, który mógł pochwalić się takim wynikiem był William Franklin w sezonie 2014/15.

Dobule-double:

David Kravish – 13 punktów i 13 zbiórek.
Stefan Balmazović – 25 punktów, 12 zbiórek.

Seria „Zamoja”: 20. mecz z rzędu w sezonie regularnym z co najmniej jednym celnym rzutem z dystansu. Przemysław Zamojski ciągnie tę serię od 2 stycznia 2016 roku.

Niecodzienna sytuacja: 6 asyst Darnella Jacksona.

Centrów rzucających z dystansu w PLK widzieliśmy i mamy chociażby Szymona Szewczyka czy Igora Zajcewa. Natomiast niecodzienną sytuacją jest, aż 6 asyst mierzącego 206 centymetrów wzrostu center Rosy. Sprawdziliśmy kroniki historyczne PLK i w ostatnich 13 latach było 17 przypadków, gdy zawodnik o wzroście 206 cm lub wyższy miał 6 lub więcej asyst. W ciągu ostatnich trzech sezonów ta sztuka udała się tylko Patrikowi Audzie w zeszłym sezonie.

Rozregulowany celownik: Marvin Jefferson.
Środkowy Stali rozpoczął rozgrywki od problemów na linii rzutów wolnych i chyba nie będzie dużym zaskoczeniem jego obecność w tej rubryce w następnych kolejkach. 0/6 z linii ostatni raz przydarzyło się w sezonie 2012/13 Terrellowi Parksowi. Jefferson już należy do bardzo wąskiego grona 10 graczy, którzy w ostatnich 13 latach wykonali sześć lub więcej prób z linii w jednym meczu i żadnej nie trafili.

Witamy w PLK!

Jacek Mazurek, Marcin Tobis

Chcesz więcej statystyk i ciekawostek – sprawdź Puls Basketu.

Serbsi gigant jest naprawdę zwariowanym gościem. Dallas Mavericks przejechali się w sobotę po New Orleans Pelicans, tym razem wygrywając 130-84 (to już ich trzecie zwycięstwo nad Pels w tym sezonie), a sporo minut dostał m.in. Boban Majranović i rewelacyjnie je wykorzystał.
8 / 12 / 2019 14:40

Wreszcie znów coś zdrgnęło! Choć dopiero w przyszłym sezonie zacznie obowiązywać przedłużenie kontraktu Jaylena Browna – mocno przez wielu kwestionowane – skrzydłowy już w trwających rozgrywkach pokazuje na jak dużo go stać.
5 / 12 / 2019 17:55
2 / 12 / 2019 10:08