Pierwsza piątka Pulsu Basketu: Koszarek i Zamojski w gazie

Do reprezentantów Polski dołączamy Kirka Archibeque’a, Martynasa Sajusa i Stefana Balzamovicia. Serb znów przegrał, ale zasłużył na wyróżnienie po 6. kolejce.

puls_5

PG – Łukasz Koszarek – 15 punktów, 5 zbiórek, 8 asyst, 6/7 z gry, EVAL 27

Wszechstronny występ reprezentanta polski i prawie bezbłędny. Tylko jeden niecelny rzut z gry i jedna strata weterana. W spotkaniu z Krosnem Stelmet nie popełnił błędu Turowa szybko przejmując kontrolę nad meczem i miał w tym swój udział także Koszarek, który zdobył 5 z pierwszych 13 punktów swojego zespołu.

SG – Przemysław Zamojski – 18 punktów, 6 zbiórek, asysta, 4/5 za 3, EVAL 23

Od momentu przerwania swojej serii 22 spotkań z rzędu z co najmniej jedną celną trójką w meczach sezonu regularnego, „Zamoj” trafił 9 z 17 rzutów z dystansu. Już w pierwszej kwarcie meczu z Krosnem był w gazie i zdobył 10 punktów nie pudłując przy tym żadnego rzutu.

SF- Stefan Balmazović – 27 punktów, 7 zbiórek, 2 asysty, 6 wymuszonych fauli, 10/14 z gry

Balmazović zalicza kolejny dobry mecz, a jego zespół był bliski zwycięstwa z AZS Koszalin. Stefan w tym sezonie nie zanotował meczu poniżej 10 punktów, ale to zbyt mało, aby uchronić swoją drużynę przed kompromitującym bilansem 0-6. Skrzydłowy Startu starał się przechylić szalę zwycięstwa na stronę zespołu z Lublina, ale 9 punktów w ostatniej odsłonie nie wystarczyło.

PF – Kirk Archibeque – 19 punktów, 13 zbiórek, asysta, 3 bloki, EVAL 31

Archibeque po cichu rozgrywa bardzo dobry sezon. Podkoszowy PGE Turowa gra średnio tylko 28 minut, ale zdobywa aż 16,5 punktu. Tak samo było w meczu z Energą Czarnymi. Świetny mecz oraz kluczowe punkty na 4,5 sekundy końcem ostatecznie dały zwycięstwo zgorzelczanom.

C – Martynas Sajus – 16 punktów, 10 zbiórek, 6/7 z gry, EVAL 26

Trochę nie doceniliśmy Litwina w zeszłym tygodniu, gdy uzbierał linijkę statystyczną na poziomie 14-9-2-5 i pomógł pokonać Rosę Radom. W tej kolejce zagrał równie dobrze i spudłował tylko jeden rzut w meczu.

Szósty gracz – David Kravish – 19 punktów, 7 zbiórek, asysta, EVAL 23

Center Czarnych z meczu na mecz spisuje się coraz lepiej. W meczu z Anwilem miał 15/8, przeciwko Turowowi poprawił się i zdobył 19 punktów oraz 7 zbiórek. Na dodatek jego współpraca z Jerelem Blassingame’em wygląda całkiem przyzwoicie.

Niecodzienna sytuacja: 2 punkty J-Blassa.

Mathias Fischer w roli trenera Turowa wystąpił zaledwie 7 razy, a już możemy w gronie najlepszych defensywnych trenerów lidze. To, że Turów jest czołową drużyną w obronie to jedno, a zatrzymać Jerela Blassingame’a na 2 punktach to drugie. Amerykanin tylko pięć razy w PLK zdobył 2 lub mniej punktów. Co ciekawe – trzy z pięciu meczów to spotkania właśnie przeciwko Turowowi.

Pierwszy raz w PLK: Shawn King.

Nowy center Stali rozpoczął sezon w PLK od mocnego uderzenia. W swoim debiucie zdobył 9 punktów, 13 zbiórek i czterokrotnie blokował rywali.

Rozregulowany celownik: Marcin Flieger

1/10 z gry przeciwko drużynie Jacka Winnickiego. Do tego 0/5 z dystansu i 3 straty.

Pewna ręka: Stefan Balmazović.

Skrzydłowy Startu Lublin w meczu trafił 10 z 14 rzutów i 3 z 3 rzutów z linii.

Wyścig po zwycięstwo: Siarka vs Start.

Walka o to kto szybciej przerwie serię porażek na wyjeździe trwa w najlepsze i nie wygląda na to, aby szybko została przerwana.

Siarka – 18 porażek w meczach wyjazdowych. Drużyna z Tarnobrzega po porażce w Sopocie znów objęła prowadzenie w tym niechlubnym rankingu.

Start – 17 porażek na wyjeździe. Wzmocniony Nickiem Kelloggiem Start w poniedziałek 21 listopada spróbuje wygrać w Gdyni. Dwa dni po meczu Startu swoje spotkanie na wyjeździe rozegra Siarka – powalczy o wygraną w Starogardzie.

Jacek Mazurek, Marcin Tobis

Chcesz więcej statystyk i ciekawostek – sprawdź Puls Basketu.

Trybunał BAT opublikował kolejny wyrok przeciwko Stelmetowi. Z informacji FIBA wynika, że klub z Zielonej Góry jest winien litewskiemu strzelcowi ok. 40 tysięcy euro oraz musi pokryć koszty postępowań w wysokości dalszych 12 tysięcy euro.
22 / 11 / 2019 13:53

Portland zwolnili właśnie Pau Gasola, który po operacji lewej stopy nie był w stanie wrócić do gry. Wszystko wskazuje na to, że będzie to koniec jego niezwykłej kariery. Hiszpan to jeden z najwybitniejszych koszykarzy w historii światowej koszykówki.
21 / 11 / 2019 15:57
Obrona i organizacja gry Jazz w sezonie regularnym imponują, ale wielkich sukcesów z tego raczej nie będzie. Era dominujących centrów minęła bezpowrotnie. Nadszedł czas masy rzutów trzypunktowych i small ballu. Utah Jazz jest jednak zbudowane trochę na przekór dzisiejszym trendom. Czy mają szansę zdobyć mistrzostwo w tym składzie?
21 / 11 / 2019 10:22
Gościem Kamila Chanasa jest Mihailo Uvalin, mistrz Polski i dwukrotnie najlepszy trener PLK, który w ostatnich latach prowadził Stelmet Zielona Góra, Polpak Świecie, Kinga Szczecin i Śląsk Wrocław. Mnóstwo niezwykłych historii z ostatnich lat w polskiej koszykówce!

Choć zespół z Bandirmy tak mocny jak przed rokiem nie jest, to w starciu z Anwilem wciąż będzie faworytem. Patrząc na sytuację w tabeli, to spotkanie może być bardzo ważne w kontekście walki o miejsca 3. i 4 w grupie Ligi Mistrzów.
Już we wtorek podwójne emocje z koszykarską Ligą Mistrzów – najpierw Anwil zagra na wyjeździe z Bandirmą, a następnie Polski Cukier zmierzy się z (także tureckim) zespołem z Ankary. W niedzielę szlagier w NBA – Houston Rockets – Dallas Mavericks.