Udało się odrzucić rywala daleko od kosza, Adam Hrycaniuk i Michał Sokołowski zrobili świetną robotę w obronie. Jakie ustawienia były efektywne, a jakie nie bardzo?

PZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!
1. Odrzucenie rywala na dystans
W czasie meczów sparingowych nasza reprezentacja miała duże problemy w obronie blisko kosza. W meczu z Wenezuelą udało się nie dopuścić do łatwych rzutów z pomalowanego.
Nasza drużyna dobrze zacieśniała strefę podkoszową i zaledwie 26 z 70 rzutów rywali było oddanych z trumny. Inną kwestią jest to, że Wenezuela nie miała wybitnych graczy podkoszowych. Tylko 53 proc. ich rzutów oddanych z bliska było celnych. To zdecydowany progres względem tego, co widzieliśmy w meczach kontrolnych Polaków.
2. Efektywne ustawienia
Inauguracyjny mecz na MŚ rozpoczęliśmy dość niepewnie. Mimo tego, że zdobyliśmy pierwsze punkty, to rywale przejęli inicjatywę i szybko zaaplikowali nam kilka trójek. Choć nasi pierwszopiątkowi gracze pokazali się z dobrej strony, to ustawienie, które rozpoczęło mecz było minusowe. W prawie 13 minut straciliśmy 30 punktów, sami rzucając ich tylko 23. Rywale trafili wóczas trójki oraz w sumie zdobyli dobre 30 punktów z 19 rzutów.
Co istotne dla nas wśród naszych 14 ustawień, aż 11 było na zero lub na plus.
3. Dwóch liderów
W spotkaniu z Wenezuelą naszymi kluczowymi graczami byli Adam Hrycaniuk i Michał Sokołowski. Z nimi na parkiecie reprezentacja Polski zdobyła 20 punktów w 7.5 minuty, ale jeszcze ważniejszy jest defensywny wkład tego duetu w mecz. Gdy obaj byli na boisku, rywale trafili 4 z 14 rzutów z gry i popełnili 4 ze swoich 12 strat. W 7.5 minuty z tą dwójką zdobyliśmy aż 11 punktów więcej niż przeciwnik.
4. Michał Sokołowski na trójce i czwórce
Mike Taylor – podobnie jak w trakcie sparingów – korzystał z Michała Sokołowskiego na pozycji niskiego oraz silnego skrzydłowego. Jako trójka Michał zagrał 10.5 minuty, a Polska wygrała ten fragment aż 15 punktami. Tu szczególnie imponuje bilans obrony. Reprezentacja Wenezueli trafiła wtedy tylko 4 z 16 rzutów z gry i spudłowała wszystkie 7 prób z dystansu.
Jako niska czwórka Sokół grał niecałe 11 minut, a Polska była w tym czasie +7. W tym ustawieniu duże wrażenie robi 11 rzutów wolnych Polaków oraz – znów – tylko 3/12 za 3 rywali oraz 7/24 z gry.
6. Zbiórki
Jeśli chodzi o zbiórki, wypadliśmy z Wenezuelą praktycznie na remis – mieliśmy o 1 zbiórkę w ataku mniej niż rywale. Natomiast jeśli spojrzymy na zaawansowane statystyki i ilość możliwych prób zebrania piłki w ataku, to wypadamy lepiej niż drużyna, której średni wzrost to 196 cm. Większe problemy możemy mieć z Chinami (średnio 200 cm) i Wybrzeżem Kości Słoniowej (198 cm).
7. Koszarek – Slaughter
Mike Taylor przez nieco 3 minuty próbował gry na obwodzie duetem Łukasz Koszarek – A.J. Slaughter. W tym ustawieniu trafiliśmy 1 z 7 rzutów z gry oraz 0/4 za 3. Ostatecznie z tą dwójką na parkiecie byliśmy na zero. Co ciekawe w jednym meczu sparingowym w Hamburgu Taylor również testował to rozwiązanie, wtedy w 3.5 minuty byliśmy +3, ale również mieliśmy kłopoty ze skutecznością – 2/8 z gry.
RW