Polacy za granicą: Waczyński i Ponitka wygrywają

Dobry początek sezonu reprezentantów Polski w Maladze i Krasnodarze. Porażki tureckiego zespołu Damiana Kuliga. Mieliśmy też debiut w jednej z niższych lig w Hiszpanii.

Mateusz Ponitka / fot. Lokomotiv Kuban Krasnodar

W tych butach Stephen Curry trafia wielkie rzuty >>

Damian Kulig – Niestety, drużyna naszego centra nie może zaliczyć początku sezonu do udanych. W ubiegłym tygodniu przegrała kolejne dwa spotkania. Najpierw Istanbul BBSK przegrał 62:80 z Belgacom Spirou. Kulig spędził na parkiecie zaledwie 11 minut, podczas których uzbierał tylko 2 punkty oraz 1 asystę. W trakcie weekendu,zespół Polaka przegrał 83:87 z Besiktasem Stambuł. Damian przebywał na parkiecie 33 minuty, notując 6 punktów, 6 zbiórek oraz 3 asysty.

AJ Slaughter – najpierw ASVEL Villeurbanne wygrał 89:78 z Partizanem Belgrad w ramach EuroCup. Nasz reprezentant zanotował 8 punktów, 2 zbiórki oraz 2 asysty w ciągu 17 minut na parkiecie. W weekend drużyna z Lyonu zaliczyła swoją pierwszą porażkę na parkietach francuskiej ekstraklasy. ASVEL przegrał 79:82 z Pau-Lacq-Orthez. Slaughter miał 15 punktów oraz 1 zbiórkę, podczas 28 minut na parkiecie. Jego zespół utrzymuje jednak się na czele francuskiej LNB z bilansem 6-1.

Adam Waczyński – Świetny tydzień na parkietach europejskich zanotował za to Adam Waczyński. Unicaja rozpoczęła od wygranej w EuroCup – zwyciężyła po dogrywce 82:80 z Uniksem Kazań. Polak zdobył 8 punktów, 2 zbiórki oraz asystę, spędzając na parkiecie 29 minut. W lidze ACB, „Waca” zdobył 15 punktów, 2 zbiórki oraz 2 asysty, w trakcie 23 minut gry. Unicaja pokonała 98:82 Tecnyconta Saragossa.

Dardan Berisha – dwie wygrane w zeszłym tygodniu zaliczyła jego drużyna z Prisztiny. Najpierw w rozgrywkach FIBA Europe Cup zespół Dardana pokonał 87-81 Steauę Bukareszt. Berisha na parkiecie spędził 24 minuty, notując 23 punkty, 5 zbiórek oraz 2 asysty. Następnie Z Mobile Prisztina wygrała 107:76 z Rahoveci w lidze kosowskiej. Były kadrowicz Polski miał 21 punktów, 7 zbiórek oraz 3 asysty.

Mateusz Ponitka – w rozgrywkach EuroCup drużyna Polaka wygrała 85:81 z Cedevitą Zagrzeb. Ponitka na parkiecie przebywał 25 minut, zdobył 10 punktów oraz dołożył 2 zbiórki. Podczas weekendu drużyna z Krasnodaru mierzyła się z Niżny Nowogród w lidze VTB. Lokomotiv wygrał ten mecz 88:75. Mateusz miał 9 punktów, 2 zbiórki oraz asystę.

Jakub Wojciechowski – Happy Casa Brindisi wygrała 90:74 z Oriora Pistoia. Wojciechowski spędził na parkiecie 14 minut, podczas których zdobył 11 punktów oraz 3 zbiórki. Była to pierwsza wygrana drużyny z Brindisi w tym sezonie – legitymuje się obecnie bilansem 1-2.

Aleksander Balcerowski – rezerwy Herbalife Gran Canaria wygrały 95:77 z Daimiel. Młodzieżowy reprezentant Polski zanotował 21 punktów oraz 2 zbiórki, podczas 19 minut gry na parkiecie.

Karol Majchrzak – Były gracz Decka Pelplin oraz AZS UJK Kielce zadebiutował w hiszpańskiej lidze EBA (czwarty poziom rozgrywek). Jego drużyna ULB OH!TELS przegrała 65:78 z Benahavis. Polak na parkiecie spędził 25 minut notując 7 punktów, 2 zbiórki oraz asystę.

Jakub Jaworski, @ja_jaworski14

Rozgrywki NBA mają wrócić 31. lipca i system rywalizacji jest już praktycznie znany. Kluby i kibice pytają jednak – co w przypadku zgrupowania w Orlando będzie z podziałem na gospodarzy i gości? Chodzi oczywiście o przewagę własnego parkietu przysługującą zespołom z lepszym bilansem w tabeli.
4 / 06 / 2020 13:37
Plan NBA przewiduje wznowienie sezonu z udziałem 22 zespołów. Finały kończyć się będą dopiero w październiku – ewentualny 7. mecz mógłby się odbyć 12. października. Głosowanie nad tym bardzo prawdopodobnym scenariuszem zaplanowano na czwartek.
3 / 06 / 2020 8:46

Kopalnia anegdot i żywa historia polskich parkietów. Gościem podcastu Kamila Chanasa jest Grzegorz Mordzak, zawodnik Pogoni Prudnik, a wcześniej wielu zespołów 1. ligi oraz ekstraklasy. Mimo już 43 lat, wciąż świetnie radzi sobie na boisku.
1 / 06 / 2020 9:18
Pruszkowski Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych zaprasza koszykarki i koszykarzy do klasy sportowej. ZSOiS prowadzi szkolenie we współpracy z MKS Pruszków i UKS Nowa Wieś, a jego absolwentem jest m.in. Przemysław Kuźkow, zawodnik warszawskiej Legii.
3 / 06 / 2020 17:35
Jedna z gwiazd 1. ligi, którą wreszcie powinniśmy już zobaczyć na boiskach PLK. Adrian Kordalski w barwach STK Czarnych Słupsk pokazał, że jest zawodnikiem gotowym podjąć wyzwanie w ekstraklasie. Zapraszamy na szczegółową charakterystykę jego gry!
2 / 06 / 2020 19:42
Zawodnicy (i część klubów) postawili na swoim. Władze najlepszym rozgrywek na Starym Kontynencie podjęły decyzję, aby odwołać resztę sezonu Euroligi i EuroCup. Nowy sezon ma ruszyć 1. października, w tym samym składzie 18 zespołów.
1 / 05 / 2020 11:53
23 / 03 / 2020 12:34