PRAISE THE WEAR

Polpharma też z wirusem – PLK wymaga testów

Polpharma też z wirusem – PLK wymaga testów

Niedługo po wykryciu koronawirusa u jednego z zawodników Asseco Arki, pozytywny wynik u swojego gracza potwierdził niedawny sparingpartner gdynian, Polpharma Starogard Gdański. To już czwarty zakażony koszykarz z PLK, wirus dotarł już także do 1. Ligi.
Radosław Piesiewicz / fot. UM Warszawa, plk.pl

PZBUK – kursy i transmisje meczów NBA! >>

Pierwsze zakażenie

Koronawirus w PLK pojawił się już w poprzednim tygodniu – zakażenie u jednego ze swoich graczy potwierdził Śląsk Wrocław. Po kilku dniach klub ze stolicy Dolnego Śląska poinformował, że reszta zespołu miała wyniki negatywne, jednak jeden z zawodników, którzy przylecieli ze Stanów Zjednoczonych, także jest zakażony.

Jedno zachorowanie wywołuje lawinę, co już można było zaobserwować przy okazji pierwszego zakażenia. Odwołane zostały mecze sparingowe Śląska i PGE Spójni, która z racji rozgrywania kilka dni wcześniej spotkania z wrocławianami, wylądowała na kwarantannie (już wiadomo, że wszyscy zdrowi).

Już 4 przypadki

W tym tygodniu licznik zakażeń wśród zawodników PLK dobił do czterech. W czwartek o pozytywnym wyniku testu u jednego z graczy poinformowała Asseco Arka, a zaraz potem o kolejnym zakażeniu dowiedzieliśmy się z komunikatu Polpharmy Starogard Gdański, czyli niedawnego sparingowego rywala zespołu z Gdyni.

Zamknięcie obu ekip na kwarantannie mocno zdezorganizowało planowane na ten weekend turnieje towarzyskie w Bydgoszczy i Toruniu (więcej TUTAJ>>). Pod dużym znakiem zapytania stoi także udział Asseco Arki w ANWIL Basketball Cup 2020 (więcej TUTAJ>>), czyli w najbardziej prestiżowym turnieju przedsezonowym w tym roku.

Koronawirus także na zapleczu

COVID-19 dotarł już także do 1. Ligi – zakażenia potwierdziły dwa kluby, Energa Kotwica Kołobrzeg (zawodnik miał objawy – utrata węchu) i Wisła Kraków (w tym przypadku aż 2 pozytywne wyniki testów).

Oba zespoły oczywiście musiały zawiesić treningi, a Kotwica przedwcześnie wróciła z obozu przygotowawczego. Start 1. Ligi planowany jest jednak na miesiąc później niż rozpoczęcie sezonu PLK – pierwsza kolejka ma odbyć się 26 -27 września.

Liga wymaga testów

Kilka miesięcy temu prezes PLK i PZKosz, Radosław Piesiewicz, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówił – Mogę powiedzieć, że przed startem ligi przebadamy do 20 osób z każdego klubu. Będą wśród nich zawodnicy, sztab trenerski. Sędziowie też przejdą badania. Wiadomo, że przed wejściem na halę, będzie mierzona temperatura. 

Rzeczywistość okazuje się być jednak nieco inna. Liga wystosowała listę wymagań i rekomendacji wobec klubów, ale niezbyt sztywnych i na próżno w niej szukać chociażby kar za ich nieprzestrzeganie.

Po pojawieniu się koronawirusa wśród zawodników PLK okazało się także, że liga rzeczywiście pamięta o testach, ale wykonać je muszą na swój koszt wszystkie kluby, a wynik należy przesłać do 24 sierpnia. W wypowiedzi dla Przeglądu Sportowego prezes Piesiewicz mówi tak – To prawda, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że płacimy za sędziów, za komisarzy, kluby dostają pakiety Enel-Med, wzrosła liczba przekazywanych im samochodów Suzuki. Dodatkowo udało nam się uzyskać zniżkę na test w Enel-Medzie, dzięki którym klub za jedną osobę zapłaci nie 500, ale 200 złotych.

No, kluby, bez marudzenia.

Grzegorz Szybieniecki

POLECANE

tagi

Czas na drugą część raportu z Mistrzostw Polski U-19 2023, tym razem obejmującą zawodników z zespołów, które zajęły miejsca 1-4.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami