Puchar Polski wykrzywiony – teraz poszkodowany King

Share on facebook
Share on twitter

Pokręcony terminarz sprawił, że kilka drużyn miało nierówne szanse w walce o awans do warszawskiego turnieju. Najbardziej poszkodowany jest szósty obecnie w tabeli King Szczecin.

Tauras Jogela (fot. Krzysztof Cichomski/King Szczecin)

W takich butach trafia Stephen Curry – możesz i Ty! >>

Poniedziałkowe zwycięstwo szczecinian z Treflem poprawiło ich bilans na 9-7 i dało miejsce w gronie siedmiu najlepszych drużyn PLK. Teoretycznie King powinien zagrać o Puchar Polski. Ale nie zagra, bo spóźnił się o kilkanaście godzin.

Ok, jakieś kryterium, jakiś termin graniczny kwalifikacji trzeba było przyjąć, 7 stycznia i godz. 23.59 jako moment kwalifikacji turnieju znany był od dawna. Ale szkoda, że PLK – wciąż gmerając w regulaminie – nie uwzględniła poniedziałkowego spotkania.

Przepisy dotyczące Pucharu Polski się zmieniają – nie tylko z roku na rok, ale też z tygodnia na tydzień. PLK w kwestii rozstawienia zmieniała zasady jeszcze w minionym tygodniu, ale szansę na to, by kwalifikacje były sprawiedliwsze – o tym, że na sprawiedliwie nie było szans piszemy poniżej – przeoczyła.

Wiadomo było od końca grudnia, że ze względu na brak terminu w weekend, mecz Kinga z Treflem odbędzie się w poniedziałek, kilkanaście godzin po terminie kwalifikacji do Pucharu Polski. I gdyby przed tym minionym weekendem PLK – np. w tym samym komunikacie, w którym zmieniała zasady dotyczące rozstawienia – przesunęła datę na 8 stycznia, godz. 23.59, nikt by się nie obraził. Pewnie nawet nie obraziłby się TBV Start Lublin, który w takiej sytuacji byłby pierwszym pod kreską. Ze sportowego punktu widzenia szanse byłyby równiejsze.

Ale wcale nie równe dla wszystkich. Problem w tym, że nawet taka zmiana nie oznaczałaby, że cała kwalifikacja byłaby sprawiedliwa – pokręcony przy nieparzystej liczbie drużyn terminarz oraz problemy niektórych ekip z halami sprawiły, że kilka zespołów (m.in. „zainteresowane” Pucharem Polski Rosa, Polpharma i Stal) nie rozegrało pełnej rundy i 16 spotkań. Te wymienione drużyny mają bilans 8-7 i gdyby miały okazje rozegrać komplet meczów z pierwszej rundy, mogłyby awansować.

Mamy więc Puchar Polski, przy którym zawsze jest jakieś „ale”. W zeszłym roku poszkodowany był Polski Cukier, który był zdecydowanym liderem tabeli, ale w związku z brakiem rozstawienia – już w ćwierćfinale wylosował Stelmet. Teraz zły może być King.

Oby tylko znów nie skończyło się „zbobywcami”.

ŁC

W takich butach trafia Stephen Curry – możesz i Ty! >>
NBA

Paul George przez dwa mecze w Salt Lake City musiał wysłuchiwać jak kibice Jazz krzyczą, że jest przereklamowany. W sobotę odpowiedział więc im na boisku, prowadząc Clippers do pewnego zwycięstwa 132:106 w meczu numer trzy półfinałów Zachodu. Drużyna z LA przegrywa już tylko 1:2.
13 / 06 / 2021 10:12
Mnóstwo zmian, znani gracze i debiutanci, kluby ze zmienionym obliczem. Aktualizowane codziennie informacje o oficjalnych kontraktach w koszykarskiej ekstraklasie – niezbędnik kibica PLK w tym nietypowym sezonie ogórkowym.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Paul George przez dwa mecze w Salt Lake City musiał wysłuchiwać jak kibice Jazz krzyczą, że jest przereklamowany. W sobotę odpowiedział więc im na boisku, prowadząc Clippers do pewnego zwycięstwa 132:106 w meczu numer trzy półfinałów Zachodu. Drużyna z LA przegrywa już tylko 1:2.
13 / 06 / 2021 10:12
Rudy Gobert pokazał, dlaczego jest najlepszym obrońcą ligi, a Donovan Mitchell znów wypadł doskonale i Utah Jazz wygrali 117:111 z Los Angeles Clippers w drugim meczu półfinałów konferencji zachodniej. Dzięki temu do Miasta Aniołów pojadą z kompletem zwycięstw.
11 / 06 / 2021 9:51
Unicaja Malaga pokonała w wyjazdowym spotkaniu wyżej notowany TD Systems Baskonia 79:70 i przedłużyła swoje szanse na awans do fazy play off. Dobry mecz zagrał Adam Waczyński, który w ciągu 19 minut zdobył 10 punktów i zanotował 4 zbiórki.