REDAKCJA

Rekordowo wczesny start – jak to zrobi PLK?

Rekordowo wczesny start – jak to zrobi PLK?

Informacja o powrocie PLK to oczywiście dobra wiadomość, ale natychmiast powstaje szereg pytań o organizację rozgrywek rozpoczętych już 27. sierpnia. Prezes Radosław Piesiewicz mówi o zabezpieczeniu na wypadek „drugiej fali epidemii”. Jaki będzie scenariusz, gdy (oby!) jesiennej przerwy jednak nie będzie?
Michał Michalak / fot. Dorota Murska, MKS Dąbrowa

Kompleksowa oferta medyczna we Wrocławiu– poznaj SportsMedic >>

Prezes PLK i PZKosz poinformował w piątek rano, że rozgrywki PLK wystartują 27. sierpnia, a dzień wcześniej odbędzie się mecz o Superpuchar, otwierający rozgrywki. Więcej na ten temat TUTAJ>>

Dlaczego liga już w sierpniu? – pytają gremialnie kibice. Prezes Radosław Piesiewicz podaje narrację o zabezpieczeniu na wypadek wystąpienia drugiej fali epidemii koronawirusa i możliwości przerwania sezonu na nieokreślony czas. Na pewno taka ewentualność istnieje, ale też… nie ma gwarancji, że wystąpi.

Czekamy zatem na szczegóły przyjętych przez ligę rozwiązań:

– do kiedy miałby potrwać sezon?

– jaki scenariusz mamy na sytuację, gdy druga fala jednak nie wystąpi? Przerwę w środku sezonu? Koniec ligi w marcu? Kolejki co 2 tygodnie? Jakaś dodatkowa forma rozgrywek?

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to… wiadomo

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie wszystkie kluby PLK były zadowolone z takiego rozwiązania. Podczas Rady Nadzorczej sprzeciw miał np. wyrażać prezes Anwilu, Arkadiusz Lewandowski. Krytycznie o pomyśle wypowiadał się w mediach także Janusz Jasiński ze Stelmetu, wskazując, że wczesny start jest niekorzystny dla klubów chcących grać w europejskich pucharach.

Dlaczego zatem radykalne przyspieszenie musiało nastąpić? Związek, liga oraz niektóre kluby po prostu pilnie potrzebują podkładki w postaci trwających rozgrywek, aby móc przyjąć i skonsumować dotacje od niektórych sponsorów oraz samorządów – bo kasa jest pusta. Stąd naciski na bardzo wczesny start ligi, bez względu na sensowność takiej decyzji i jej konsekwencje.

Trudno oceniać decyzję PLK bez poznania szczegółów na temat terminarza i systemu rozgrywek. Na dziś, pomysł wygląda na mocno kontrowersyjny.

Tomasz Sobiech

.

POLECANE

tagi

Przed nami dwa spotkania. W Stargardzie PGE Spójnia zagra z ekipą ze Słupska, a w Bydgoszczy Enea Abramczyk Astoria będzie chciała sprawić niespodziankę w starciu z mistrzami Polski.
26 / 11 / 2022 16:48

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Przed nami kolejne zmagania zespołów Energa Basket Ligi Kobiet w rozgrywkach FIBA Eurocup Women oraz FIBA Women Euroleague. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja naszych zespołów w poszczególnych rozgrywkach.