PRAISE THE WEAR

Reprezentacja 3×3 jedzie walczyć na ME

Reprezentacja 3×3 jedzie walczyć na ME

Norbet Kulon, Przemysław Lewandowski, Filip Kenig i Przemysław Rduch mają szansę na pierwsze miejsce w grupie. A może na coś więcej?

Mistrzostwa Europy 3×3 odbędą się w dniach 2-4 września, czyli od piątku do niedzieli, w Bukareszcie – w stolicy Rumunii rozegrano też ich pierwszą edycję w 2014 roku. Polacy wówczas odpadli w eliminacjach, mistrzami zostali Rumuni, którzy w finale pokonali 19:16 Słowenię.

Reprezentacja Polski 3x3 (Fot. Facebook.com)
Reprezentacja Polski 3×3 (Fot. Facebook.com)

W tym roku Biało-Czerwoni wywalczyli awans. Przebrnęli przez paryski turniej kwalifikacyjny, choć zajęli tam czwarte miejsce i musieli skorzystać z tego, że Rumuni, którzy ograli ich w meczu o trzecią pozycję, mieli zapewniony udział w ME jako gospodarz.

W porównaniu z eliminacjami w składzie Polaków zaszła istotna zmiana – pojawił się w nim rozgrywający Norbert Kulon (ostatnio Śląsk, teraz Wilki Morskie), który zastąpił skrzydłowego Szymona Rducha (musiał zostać w Polsce ze względu na sprawy prywatne). To obniży nieco skład Polaków, ale i tak w grupie z Holandią i Czechami to Biało-Czerwoni będą faworytem.

Polacy są w całym turnieju rozstawieni z nr. 3 – po faworytach z Serbii i Słoweńcach. O rozstawieniu decydował ranking z początku sierpnia, a dokładnie suma punktów wszystkich graczy z danego kraju z jego czołowej setki. Polaków jest w nim siedmiu: Michael Hicks (23.), Paweł Pawłowski (24.), Łukasz Muszyński (26.), Piotr Renkiel (31.), Szymon Rduch (63.), Przemysław Rduch (72.) oraz Przemysław Lewandowski (96.).

Co ciekawe, najlepszy z Polaków Hicks nie może grać w reprezentacji ani w tym, ani w następnym roku, bo według przepisów dla naturalizowanych graczy, paszport nowego kraju trzeba otrzymać przed 1 stycznia roku poprzedzającego docelową imprezę. Hicks otrzymał obywatelstwo w lutym 2016 roku, więc będzie mógł grać dla Polski 3×3 dopiero w 2018.

Z czterech trzyzespołowych grup ME, do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny. Polakom bardzo zależy na pierwszym miejscu w grupie C, bo wtedy unikną Słowenii, która niemal na pewno wygra grupę B.

Grupowe mecze Polaków:

Sobota, 3 września
godz. 16.40: Polska – Czechy
godz. 20: Polska – Holandia

Transmisje – na kanale YouTube.

POLECANE

tagi

Ta historia w końcu dobiegła końca! Śląsk porozumiał się z Twardymi Piernikami, czego efektem są przenosiny serbskiego koszykarza z Torunia do Wrocławia. W ten sposób ostatni zespół tabeli stracił swojego lidera. Ale czy będzie za nim tęsknić?
7 / 02 / 2023 18:45

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Postaci ustawionej tyłem na zdjęciu dziś na parkiecie nie zobaczymy. Josh Bostic został odsunięty od drużyny, a jego kontrakt prawdopodobnie zostanie rozwiązany. Ale będą inni! Między innymi wracający po kontuzji Kamil Łączyński.