Rewelacyjny Mathieu Wojciechowski – forma reprezentacyjna!

Share on facebook
Share on twitter

Mathieu Wojciechowski w ostatnim meczu przeciwko Miastu Szkła Krosno zdobył aż 27 punktów, przy skuteczności 9/11 z gry. Forma Polaka nie słabnie, a z swoimi występami pokazuje, że zasługuje na przynajmniej kolejny test ze strony Mike’a Taylora.

Mathieu Wojciechowski / fot. Dorota Murska, MKS Dąbrowa Górnicza

Kolekcja Mitchell & Ness – NBA za jakim tęsknisz! >>

Sytuacja w MKS-ie Dąbrowa Górnicza ciekawa nie jest. Piętrzą się problemy finansowe, a z drużyny odszedł (a właściwie do niej nie wrócił po świętach) dotychczasowy lider, Trey Davis. Mimo to drużyna Jacka Winnickiego ambitnie walczy na parkiecie, a w ostatniej kolejce udało jej się pokonać na wyjeździe Miasto Szkła Krosno 97:86.

Nie ma Davisa, więc musieli pojawić się nowi liderzy. W tę rolę wszedł Mathieu Wojciechowski, który rozegrał prawie perfekcyjny mecz – 9/11 z gry i 5/5 z linii rzutów wolnych. W sumie 27 punktów, 5 zbiórek, asysta i 4 wymuszone faule w 32 minuty gry.

Polski skrzydłowy urodzony we Francji w tym sezonie średnio zdobywa 12,7 punktu, zbiera 5,3 piłki i wymusza 3,8 faulu co mecz, najwięcej w zespole. Wojciechowski gra na obu pozycjach na skrzydle, jest wysoki, szczupły, ale i wyskakany, co pozwala mu często na ofensywne zbiórki, czy dobitki.

W MKSie przeważnie gra jako niski skrzydłowy, kiedy Cleveland Melvin pełni rolę czwórki, choć dzięki dobrym warunkom fizycznym Wojciechowski może grać no obu tych pozycjach.

Wojciechowski do kadry?

Dobry sezon, ale także fakt, że możemy go obserwować na bieżąco sprawia, że przy każdym dobrym występie temat powołania do reprezentacji będzie się pojawiać.

Czy Wojciechowski byłby wzmocnieniem dla kadry? Sprawa jest dosyć trudna, trójka to najlepiej obsadzona pozycja w reprezentacji (Waczyński, Gruszecki, Sokołowski), z kolei na czwórce Mike Taylor pokazał, że preferuje inny typ zawodnika. Aaron Cel to przede wszystkim strzelec, Tomasz Gielo też był w ten sposób wykorzystywany, a kiedy jego zabrakło to powołanie powędrowało do Dariusza Wyki i Michała Nowakowskiego, którzy znani są przede wszystkim z rzucania z dystansu. Wojciechowski w sezonie trafia za 3 na poziomie 27%.

Czy Wojciechowski zasłużył na szansę? Jak najbardziej tak. Był już w kadrze Mike’a Taylora, jednak nie utrzymał się na dłużej. Teraz, gdy zostanie nie uwzględniony w szerokiej kadrze, wywoła to spore zdziwienie. Na okienko reprezentacyjne zaproszenia zapewne nie otrzyma, ale w kręgu zainteresowań być powinien.

Jednak nie można także zapominać, że Wojciechowski jest dopiero przed najlepszym okresem w swojej karierze. Ma tyle samo lat, co chociażby Michał Sokołowski, który wciąż jest traktowany jako gracz, na którego wielka kariera dopiero czeka. Konsekwentny progres powinien prędzej, czy później zaprowadzić Mathieu do reprezentacji.

MKS Dąbrowa w kolejnym meczu zmierzy się z AZS-em Koszalin. Nie ma co się czarować, grając tak okrojonym składem każde zwycięstwo będzie na wagę złota, szczególnie to wyjazdowe.

Grzegorz Szybieniecki, @gszyb

Kolekcja Mitchell & Ness – NBA za jakim tęsknisz! >>
Opóźnienie trwało kilka miesięcy, ale zawodnicy i kibice HydroTrucka wreszcie się doczekali. Radomskie Centrum Sportu – nowa hala mogąca pomieścić ponad 5 tysięcy widzów uzyskała zgodę na użytkowanie. Niewykluczone, że zawodnicy Mihailo Uvalina zadebiutują w niej już 12 grudnia w meczu ze Śląskiem Wrocław.
3 / 12 / 2021 17:58

NBA

Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Sporo cudzoziemców, którzy w ubiegłym sezonie biegali po boiskach PLK, w nowym sezonie zakłada koszulki klubów z najlepszych sześciu lig Europy.Przyjrzeliśmy się losom tych graczy. Dodatkowo w tekście spojrzę na dwóch zawodników, którzy co prawda nie grają w topowych rozgrywkach, ale wyróżniają się w swoich, silnych ligach.
2 / 12 / 2021 11:34
Ważne zwycięstwo zaliczyli we wtorek zawodnicy GKS-u Tychy, którzy na własnym parkiecie wygrali 88:77 z drugą drużyną TBS Śląsk Wrocław. To już ósma wygrana z rzędu tyskiego zespołu, który z bilansem 11-1 jest liderem tabeli 1. ligi.
1 / 12 / 2021 13:09
Ostatnia kolejka Euroligi była jedenastą w trwającym sezonie – oznacza to, że za nami blisko jedna trzecia rundy zasadniczej, można więc powoli pokusić się o pierwsze typowania. Na wyraźnych liderów wyrastają Real Madryt i FC Barcelona, ale za ich plecami tworzy się mała grupa pościgowa. Zawodzą jak na razie obrońcy tytułu – Anadolu Efes Stambuł oraz zawsze groźne i mierzące wysoko CSKA Moskwa.