Rockets złożyli protest – żądają powtórki!

Houston Rockets oficjalnie złożyli w czasie protest w biurze NBA, domagając się powtórki ostatnich ośmiu minut spotkania z San Antonio Spurs. Jako powód podają pomyłkę sędziów, którzy nie uznali prawidłowo zdobytych punktów Jamesa Hardena.
James Harden (Fot. Wikimedia Commons)

To byłby pierwszy taki przypadek od ponad dziesięciu lat, gdy w marcu 2008 roku doszło do powtórki ostatnich 52 sekund pojedynku między Miami Heat a Atlanta Hawks. Wtedy poszło o faule Shaquille’a O’Neala, teraz o wsad Jamesa Hardena przy stanie 102-89. Sędziowie nie uznali bowiem punktów zawodnikowi Rockets, a piłka choć przeszła przez obręcz to zawinęła się w siatce i wypadła.

Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, że po meczu sędziowie przyznali, iż punkty te rzeczywiście powinny być zaliczone. Początkowo uznano jednak, że doszło do nieprzepisowego zagrania (basket interference), choć Rockets w swoim proteście zaznaczają, że arbitrzy w tamtej chwili nie podjęli takiej właśnie decyzji, lecz zamiast tego zadecydowali po prostu o odjęciu zdobytych punktów.

Cała ta sytuacja podobno mocno „rozproszyła” Rockets, którzy koniec końców oddali aż 22 punkty przewagi i po dwóch dogrywkach przegrali 133-135. Teksańska ekipa nie wierzy już, że liga po prostu doda te dwa punkty do wyniku i przyzna zwycięstwo Rakietom jeszcze w regulaminowym czasie gry – zamiast tego Rockets mają po prostu nadzieję, że liga zdecyduje się na powtórzenie ostatnich ośmiu minut.

W takim wypadku, przy uznaniu punktów po wsadzie Jamesa Hardena, rozegrano by 7 minut i 50 sekund ostatniej kwarty przy stanie 104-89 dla Rockets. Oznaczałoby to wymazanie z ksiąg 50-punktowego występu Jamesa Hardena (po wsadzie miałby dopiero 36 oczek), jak i genialnej czwartej kwarty Lonnie’ego Walkera, który po całym tym zamieszaniu zdobył 23 ze swoich 28 punktów tamtej nocy.

Nie oznacza to oczywiście, że obaj zawodnicy – jak i inni – nie mogliby poprawić swoich wyników, choć nie ma wątpliwości, że drugi taki comeback byłoby drużynie Spurs trudno przeprowadzić. Teraz oba zespoły mają pięć dni na to, by dostarczyć znaczące informacje czy dowody w tej sprawie, a po tym okresie komisarz Adam Silver będzie miał kolejnych pięć dni na podjęcie decyzji.

Tomek Kordylewski

.

U jednego z zawodników Śląska test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny. Nie odbył się dzisiejszy sparing wrocławian z MKS-em Dąbrowa. Odwołano też mecz PGE Spójni ze Stelmetem, ponieważ zespół ze Stargardu grał ostatnio dwukrotnie ze Śląskiem.
Najlepiej asystujący w historii Gonzagi, którego koszykarskie umiejętności powinny od razu robić różnicę na parkietach PLK. Josh Perkins ma też pewne braki, zwłaszcza w obronie, ale jest spora szansa, że uda się je ukryć, dzięki innym, dobrym transferom klubu z Gliwic.

Fenomen ze Słowenii nie zwalnia tempa także w bańce w Orlando. Luka Doncić zaliczył jeszcze jeden niezwykły występ, notując triple double na kosmicznym poziomie 34 punktów, 20 zbiórek i 12 asyst. Jego Dallas Mavericks pokonali po dogrywce Sacramento King 114:110.
5 / 08 / 2020 10:11
Rewelacyjna passa Phoenix Suns w Orlando – wygrali wszystkie 3 mecze, w tym dramatyczny pojedynek z Los Angeles Clippers 117:115. Status niesamowitego gracza potwierdza Devin Booker, który zdobył 35 punktów i trafił efektownego, bardzo trudnego buzzer beatera, dającego wygraną.
5 / 08 / 2020 8:49

1 / 05 / 2020 11:53
23 / 03 / 2020 12:34