Rosa dobra, ale Neptunas jeszcze lepszy

Zespół z Radomia minimalnie przegrał z faworyzowanym Neptunasem Kłajpeda 63:66, ale meczem na Litwie zrobił naprawdę niezłe wrażenie.

Darnell Jackson (Fot. Tomasz "Fijołek" Fijałkowski)
Darnell Jackson (Fot. Tomasz „Fijołek” Fijałkowski)

NBA, Euroliga, PLK – typuj wyniki i wygrywaj >>

Zdecydowanie nie był to wymarzony początek meczu dla Rosy. Przez pierwsze minuty plan taktyczny zakładał konsekwentne granie pod sam kosz – na Darnella Jacksona. Zawodnicy realizowali to skrupulatnie, ale zupełnie nie dawało to punktów. Po pierwszych 10 minutach na tablicy widniało więc alarmujące 0:10.

Wejście z ławki Kima Adamsa bardzo poprawiło obronę Rosy, ale atak kulał jeszcze do końca pierwszej kwarty, którą radomianie przegrali 6:16. Stopniowo jednak budzili się strzelcy i poprawiała skuteczność. W ciągu kilku kolejnych minut nastąpiła tak znacząca metamorfoza, że zespół Wojciecha Kamińskiego… zagrał być może najlepszą kwartę w tym sezonie, wygrywając drugą część 25:13.

Sygnał dał 5 kolejnymi punktami Jackson, rozrzucał się Jordan Callahan (9 pkt. w kwarcie), pewnością rzutu imponował Gary Bell. Rosa prowadziła do przerwy 31:29, a mogła nawet wyżej, gdyby w ostatniej minucie pierwszej połowy serii błędów nie popełnił Tyrone Brazelton.

Po zmianie stron Rosie udało się przetrzymać kanonadę Neptunasa – litewski zespół w 3 kwarcie aż 5 razy trafił z dystansu. Trudny do zatrzymania był zwłaszcza Martynas Mazeika. Jednak dobrą robotę na tablicach wciąż robił Jackson, kilka razy ładnie pokazał się Łukasz Bonarek, wstrzelił się też Brazelton. Strata przed ostatnią częścią wynosiła tylko 2 oczka.

Ostatnia część zaczęła się od dwóch trójek z rzędu Bella i wyglądało to już (5 punktów przewagi) naprawdę obiecująco dla radomian. Klasę pokazały wówczas gwiazdy Neptunasa – bardzo ważne punkty zdobywali Jimmy Baron i Omari Johnson.

Rosa biła się o wygraną do ostatnich sekund, imponując zaangażowaniem w obronie. Znów zabrakło trochę wyrachowania Brazeltonowi, a w ostatniej minucie dwóch kluczowych trójek nie trafił Michał Sokołowski. Punktów za dobre wrażenie niestety się nie przyznaje – po pierwszej rundzie spotkań wicemistrzowie Polski mają zatem w Lidze Mistrzów bilans 3-4. Awans jak najbardziej jest wciąż w zasięgu ręki.

Pełne statystyki z meczu TUTAJ>>

Rozgrywka o medale w koszykarskiej ekstraklasie ze znacznie lepszymi wynikami oglądalności od sezonu zasadniczego. Mecze półfinałowe w pierwszej połowie maja w sportowych kanałach Polsatu śledziło średnio ok. 53.4 tys. widzów na spotkanie.
17 / 05 / 2022 17:38
Legia w tym playoff potrafiła już zatrzymać Stal na 64 punktach, czy Anwil na 71. Zespół z Warszawy wie, że sukcesy przynosi mu wytrącenie rywala z rytmu, narzucenie stylu gry, który odbiega od współczesnych trendów w koszykówce. Dlaczego inaczej miałoby być w finale ze Śląskiem?
17 / 05 / 2022 9:47

Był jak tornado – gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi (parkietu) i podstawą chmury (koszykarskiego nieba). Suns w meczu nr 7 pozbawił błysku. Luka Doncić w wieku 23 lat i 77 dni w sensacyjnych okolicznościach wprowadził Mavs do finału Zachodu.
16 / 05 / 2022 8:03
Gdy wpiszesz w Google hasło „Williams Celtics” wciąż w wynikach wyszukiwania wyskoczy ci podobizna Roberta Williamsa III. Tymczasem to Grant Williams jest wcale nie tak cichym bohaterem kibiców w Bostonie. Nie tylko za 27 punktów w wygranym 109:81 meczu numer 7.
16 / 05 / 2022 1:04
To będzie ostatnie w tym sezonie spotkanie NBA rozgrywane o przystępnej dla nas godzinie. Ale może to też być najbardziej wyczekiwany mecz tegorocznej fazy play-off. Celtics zamierzają zdetronizować Bucks. Początek walki o godzinie 21.30. Pójdą iskry!
15 / 05 / 2022 10:57
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Kamil Chanas i Radosław Hyży na gorąco omawiają dramatyczną serię półfinałową Czarni vs. Śląsk oraz zapowiadają wielki finał drużyn z Wrocławia i Warszawy. Jest też zaproszenie na grilla i imprezę dla wszystkich fanów naszego kultowego podcastu!
14 / 05 / 2022 17:59
Mecz skrajnie ofensywny, dla miłośników koszykówki zza oceanu akuratny. Rozstrzygnięty na korzyść gospodarzy kanonadą zza łuku w drugiej kwarcie. Alba w pierwszej serii play-off prowadzi z Bambergiem 1:0, po przekonującej wygranej 114:89.
14 / 05 / 2022 11:43
Zrobił to, na dodatek w wielkim stylu! W wieku 23 lat Luka Doncić po raz pierwszy w karierze wygrał w play-off mecz, gdy wygrać musiał, by jego drużyna nie zakończyła sezonu. Mavs ograli 113:86 Phoenix Suns. Siódmy mecz zapowiada się na ucztę.
13 / 05 / 2022 9:32
W poprzednim sezonie był najlepszym trenerem I ligi. W tym – najlepszym trenerem PLK. Mantas Cesnauskis się nie zatrzymuje. W piątek może sprawić jedną z największych sensacji w historii PLK. I wydaje się być na to gotowy.
11 / 05 / 2022 18:37
Czasu nie oszukasz. Bywało, że świat się zachwycał tym, jak Steph Curry i spółka grali w basket. Kilka lat później, było nie było, lekko schyłkowi Warriors, choć aspiracje wciąż mają mistrzowskie, mecze wygrywają w stylu godnym poruszania się żółwia. Błotnego.
10 / 05 / 2022 13:01
Festiwal trafionych rzutów za 3 punkty w pierwszej połowie dał gościom z Wałbrzycha wystarczające prowadzenie do wygrania meczu. Górnik Trans.eu wygrał z Sokołem Łańcut 88:78, wyrównał stan finału na 1:1 i przejął przewagę parkietu.
15 / 05 / 2022 19:28
Wyrównana pierwsza połowa i radykalne rozstrzygnięcia po przerwie. W pierwszym meczu finału 1. ligi Rawplug Sokół Łańcut pokonał Górnika Trans.eu aż 114:77. Drugi mecz rywalizacji o awans do ekstraklasy już dziś.
15 / 05 / 2022 10:23