Są kary w 2. lidze – 8 miesięcy zawieszenia

Share on facebook
Share on twitter

Za bandyckie zachowanie na parkiecie zawodnik Dimono Inowrocław, Marcin Majer, otrzymał karę 8 miesięcy zawieszenia oraz 5000 złotych grzywny. Ukarano także Filipa Taisnera z Tarnovii.

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>

Sędzia dyscyplinarny Polskiego Związku Koszykówki zajął się sytuacją z meczu 2 ligi mężczyzn pomiędzy Tarnovią Tarnowo Podgórne, a Domino Inowrocław, o której pisaliśmy kilka dni temu TUTAJ >> 

Zgodnie z orzeczeniami z dnia 30 stycznia 2019 roku, wobec osób biorących udział we wspomnianej sytuacji, orzeczono następujące kary:

Filip Taisner – za naruszenie nietykalności cielesnej Marcina Majera ukarany został karą zawieszenia na 1 mecz oraz karą grzywny w wysokości 300 zł
Marcin Majer – za naruszenie nietykalności cielesnej Marcina Eicherta, sędziego Radosława Szaguna oraz za zachowanie wobec Filipa Taisnera ukarany został karą zawieszenia na okres 8 miesięcy oraz karą grzywny w wysokości 5000 zł

Jak oceniamy powyższe kary? I dobrze, i źle. Zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym PZKosz, Filipowi Taisnerowi groziła kara w następującym wymiarze:

2) niesportowe zachowanie przed, w czasie lub po zawodach, związane z naruszeniem nietykalności cielesnej bądź innym czynnym znieważeniem fizycznym innej osoby – kara pieniężna do 15 000 zł i kara dyskwalifikacji na okres od 1 do 8 meczów.

W związku z powyższym zawodnik ten musiał zostać ukarany zarówno karą zawieszenia, jak i karą grzywny. Z uwagi na niski wymiar kary (minimalne zawieszenie) oraz wysokość kaucji koniecznej do uiszczenia przy ewentualnym odwołaniu (1000 zł) – zawodnik odstąpił od składania odwołania od w/w orzeczenia.

W przypadku kary orzeczonej wobec Marcina Majera, zagrożenie karą wyglądało w sposób następujący:

2) niesportowe zachowanie przed, w czasie lub po zawodach, związane z naruszeniem nietykalności cielesnej bądź innym czynnym znieważeniem fizycznym innej osoby – kara pieniężna do 15 000 zł i kara dyskwalifikacji na okres od 1 do 8 meczów.

3) niesportowe zachowanie przed, w czasie lub po zawodach, związane z naruszeniem nietykalności cielesnej, bądź innym czynnym znieważeniem fizycznym sędziego lub komisarza technicznego zawodów – kara pieniężna do 20000 zł i kara dyskwalifikacji na okres od 6 do 24 miesięcy;

W związku z powyższym zawodnik również musiał zostać ukarany zarówno karą zawieszenia oraz grzywny. Zawodnik ten ukarany został karą zawieszenia w wymiarze niemalże minimalnym (8 miesięcy przy minimum 6 miesiącach), a także karą grzywny w wysokości 5000 zł (25% kwoty maksymalnej).
Co do wysokości kary – jej ocenę pozostawiam Wam, czytającym niniejszy wpis. Moją wątpliwość budzi brzmienie regulaminu w kształcie „kara dyskwalifikacji na okres od 6 do 24 miesięcy). W omawianym przypadku Marcin Majer będzie mógł wrócić do gry z dniem 1 października 2019 roku.

Drużyna Domino Inowrocław bieżące rozgrywki zakończy zapewne do końca marca i później nie będzie grać do początku następnego sezonu, czyli do końca września 2019 roku. Czy w takim razie wymiar 8 miesięcy kary jest wystarczający, skoro przez 6 z nich klub nie uczestniczy w danych rozgrywkach?

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>
POLECANE

Na boisku najbardziej brakuje obrony i zbiórek, a skład drużyny z Wrocławia po prostu jest źle zbudowany. Wszystko wskazuje na to, że za kiepski początek sezonu posadą zapłaci Andrzej Adamek, ale sama wymiana trenera nie uratuje jeszcze sytuacji.

tagi