Spore męki w Portugalii. Ale wygraliśmy!

Bez leczącego uraz Macieja Lampego gra Polaków wyglądała siermiężnie, ale najsłabsza drużynę w grupie udało się na wyjeździe ograć 81:74.

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

Plan został wykonany – po sobotniej kolejce eliminacji Polacy mają bilans 4-0, a Estonia, po porażce z Białorusią, 2-2. Taki sam bilans mają zresztą też nasi wschodni sąsiedzi. Tabelę grupy D zamyka z bilansem 0-4 Portugalia.

Ale po sobotnim meczu trudno było czuć zadowolenie – z najgorszą drużyną w grupie, którą we Włocławku pokonaliśmy 83:57, męczyliśmy się okrutnie i brak Macieja Lampego wcale nie tłumaczy dużej, momentami, bezsilności Polaków.

Dobrze, że do przyzwoicie grających Mateusza Ponitki i A.J. Slaughtera dołączyli się Przemysław Zamojski i Aleksander Czyż. Spotkanie zaczęło się źle dla Polaków, Portugalczycy szybko wyszli na prowadzenie 8:0. Biało-Czerwoni grali bez głowy, czyli Lampego – na początku widać było, że brak opcji gry pod kosz trochę wybija nas z rytmu, atak jest ułomny.

Na szczęście trwało tylko chwilę – lepsza obrona, Mateusz Ponitka i aktywny Adam Waczyński doprowadzili do remisu, a potem akcje tego drugiego z Tomaszem Gielo dały nam prowadzenie. Portugalczycy mieli w pierwszej kwarcie 5/9 za trzy, ale Polacy rewanżowali się skuteczną grą do kosza – z wolnych mieli 12/12.

Druga kwarta nie była pokazem dominacji graczy Mike’a Taylora, ale dobra gra Zamojskiego po obu stronach boiska, szczególnie w kilku akcjach z Ponitką, pozwoliły Polakom wyjść na prowadzenie. Portugalczycy nie byli już tak skuteczni, do przerwy wygrywaliśmy 45:36. Jednak gospodarze trafili kilka trójek na początku trzeciej kwarty, a nasza gra w ataku znów stała się chaotyczna. Przewaga stopniała do 49:47.

Po przerwie dla Taylora punkty zdobył jednak Waczyński, a chwilę później trójkę dodał bardzo dobry w całym meczu Zamojski. Tylko że ten mecz miał w tytule „Chaos”. Niecelna kontra Polaków zmieniała się w trójkę gospodarzy, Biało-Czerwoni nie potrafili wypracować spokojnej przewagi. Trzypunktowa akcja Ponitki dała nam prowadzenie 68:60, ale wciąż trudno było mówić o spokoju w tym meczu.

Polacy przeważali, ale Portugalczycy wciąż byli groźni. Akcja za akcję, kosz za kosz, męczarnie trwały do ostatnich minut. Niby wygrana Polaków nie była zagrożona, ale dopiero trójka Ponitki na 1.43 minuty przed końcem dała wynik 81:72 i tak potrzebny spokój.

Łukasz Cegliński

Goście z Radomia przetrzymali napór „Kociewskich Diabłów” w pierwszej połowie, a w końcówce wykazali się większym doświadczeniem. HydroTruck wygrał w Starogardzie Gdańskim 86:78 i umocnił niespodziewaną pozycję w pierwszej ósemce tabeli.
13 / 12 / 2019 22:04

Rekrody głupoty! Dion Waiters nie doczeka się chyba debiutu w tym sezonie. W czwartek Miami Heat zawiesili go już po raz trzeci w trwających rozgrywkach, tym razem za nieprzestrzeganie klubowych reguł i niesubordynację.
13 / 12 / 2019 17:11
Dwie drużyny NBA zaangażowały się w niezwykłe przedsięwzięcie – mecze koszykarzy z więźniami. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w czwartek w Kalifornii, ale nazwy i lokalizacji zakładu karnego nie podaje się jeszcze do publicznej wiadomości.
13 / 12 / 2019 13:22
W najnowszym odcinku podcastu Kamila Chanasa gośćmi są młodzi zawodnicy Sląska Wrocław – Aleksander Dziewa i Jakub Musiał. Czym zaskoczyła ich ekstraklasa i jak widzą swoje koszykarskie kariery?

Charles Barkley oraz Shaquille O’Neal mogą działać jako trenerzy motywacyjni. Po ich słowach krytyki wobec Joela Embiida, Kameruńczyk zagrał jeden z najlepszych meczów w karierze, zdobywając 38 punktów, 13 zbiórek i 6 asyst na trudnym terenie w Bostonie. Sixers pokonali Celtics 115:109.
13 / 12 / 2019 9:44
Oglądając koszykówkę Golden State Warriors, momentami można odnieść wrażenie, że w klubie z San Francisco pod względem stylu gry niewiele się zmieniło. Wciąż pojawia się dużo ścięć, akcji po koszyczku czy po zasłonach – w każdej z tych kategorii Dubs znajdują się w top-5 – a drużyna, mimo nieporównywalnie gorszych wykonawców, nadal chce robić to samo.
12 / 12 / 2019 11:24
W Toronto był to wieczór pełen okrzyków „M-V-P” oraz uwielbienia dla Kawhiego Leonarda, któremu kibice Raptors zgotowali fantastyczne przyjęcie i podziękowali za zdobyte mistrzostwo. A on potem wygrał tam mecz ze swoimi LA Clippers.
12 / 12 / 2019 9:30
Koszykarskie derby Poznania – mecz 3. ligi koszykówki mężczyzn: KKS Wiara Lecha – AZS Politechnika Poznańska już w piątek, 20 grudnia (godz. 19.00), będzie okazają do przypomnienia czasów świetności basketu w Wielkopolsce, a szczególnie w słynnej hali Arena.
12 / 12 / 2019 18:02
Rasta Vechta, która nie dała szans Anwilowi w pierwszej rundzie, to na dziś główny rywal Anwilu do miejsca w pierwszej czwórce grupy Ligi Mistrzów. Włocławianie myśląc o awansie muszą zrobić wszystko by wygrać, a idealnym scenariuszem byłoby odrobienie 13-punktowej straty z pierwszego spotkania.