Stal wygrywa w Warszawie – Legia zatrzymana obroną

Po bardzo fizycznym i długo wyrównanym meczu, w stolicy lepsi okazali się koszykarze BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski, którzy pokonali Legię 77:68. Najskuteczniejszym zawodnikiem gości był Blake Hamilton, który uzbierał 18 punktów.

Mike Scott / fot. BM Slam Stal Ostrów Wlkp.

W tych butach Stephen Curry zadziwia NBA >>

Kibice na warszawskim Bemowie mieli okazję zobaczyć dwie drużyny, które wygrały swoje mecze w pierwszej kolejce. Legia ograła na wyjeździe TBV Start Lublin 81:67, a Stal pokonała na własnym parkiecie Rosę Radom 89:70.

Ostrowianie przystąpili do tego spotkania w komplecie, natomiast w ekipie Tane Spaseva zabrakło Keanu Pindera, który złamał żebro po meczu w Lublinie.

W pierwszej piątce gospodarzy nie wyszedł najlepszy strzelec meczu w Lublinie, Omar Prewitt, a w jego miejsce na parkiecie pojawił się Jakub Karolak. Obie drużyny rozpoczęły mecz od gry przez swoich centrów. W Legii punktował Rusłan Patiejew (8 punktów w pierwszej kwarcie), a po drugiej stronie akcje ustawione były pod Shawna Kinga, który jednak miał spore problemy z fizycznością Rosjanina.

Już w tej części meczu dała o sobie znać bardzo dobra obrona legionistów, którą zaprezentowali w spotkaniu ze Startem. Po 10 minutach na tablicy widniał wynik 19:16 dla Legii.

W drugiej części mecz był nadal bardzo defensywny i nie brakowało w nim wielu bardzo mocnych, fizycznych starć, czego efektem był choćby faule w ataku. Ekipa Tane Spaseva konsekwentnie wykorzystywała Patiejewa, który po dograniach partnerów dwa razy pakował piłkę z góry.

Ostrowianie wciąż nie mogli złapać odpowiedniego rytmu w ataku, a dorobek punktowy powiększali po indywidulnych, nieco szarpanych akcjach. Prym w tego typu sytuacjach wiódł Mike Scott. Rozgrywający Stali po 20 minutach miał na koncie 8 punktów, ale jego zespół przegrywał 30:32.

Legia rozpoczęła trzecią kwartę od trójek Sebastiana Kowalczyka i Michała Kołodzieja, z drugiej strony wejściem odpowiedział niewidoczny do przerwy Przemysław Żołnierewicz i z dystansu Michał Chyliński. Wynik cały czas oscylował wokół remisu. Skutecznymi akcjami popisywał się Jakub Karolak, a u gości trafiał Michał Nowakowski.

Seria strat z końca kwarty pozbawiła Legię prowadzenia i to drużyna prowadzona przez Wojciecha Kamińskiego była w komfortowej sytuacji przed ostatnią częścią spotkania – 59:50 dla Stali.

Czwarta kwarta rozpoczęła się kolejnych błędów rozgrywających Legii, a kontrataki na łatwe punkty zamieniał tytanicznie pracujący w defensywie Daniel Szymkiewicz. Na 8 minut do końca prowadzenie Stali urosło do 14 punktów (64:50) i nic nie wskazywało na to, żeby bezradna w ataku Legia miała do tego spotkania wrócić.

Sytuacje na parkiecie odmienił trochę powrót na boisko Patiejewa, jednak nie wystarczyło to by odnieść drugie zwycięstwo w tym sezonie. Ostatecznie Stal wygrała w Warszawie

Ostrowianie mogli liczyć w tym spotkaniu na duet nowych Amerykanów, Mike Scott-Blake Hamilton, który łącznie zdobył 31 punktów. Ale w przypadku tego spotkania przede wszystkim należy podkreślić bardzo dobrą defensywę koszykarzy prowadzonych przez Wojciecha Kamińskiego, którzy wymusili aż 23 straty Legii i pozwolili gospodarzom na jedynie 68 punktów, co było kluczem do odniesienia wyjazdowego zwycięstwa.

W zespole z Warszawy statystycznie wyróżniali się oczywiście Patiejew (17 punktów i 8 zbiórek) i Karolak (13 punktów), ale po raz kolejny najważniejszym ogniwem był Mo Soluade (5 punktów, 3 zbiórki, 3 asysty i 4 straty). Legia w dużej mierze jest uzależniona od jego gry i dyspozycji, a ta po przerwie nie była już tak dobra.

Dla Stali to już drugie zwycięstwo. W następnej kolejce ostrowianie zmierzą się z Miastem Szkła Krosno, z kolei Legię czeka wyjazd do Gdyni na mecz z Arką.

Grzegorz Szybieniecki, @gszyb

Rozmowa z Przemysławem Zamojskim, bohaterem Mistrzostw Europy w koszykówce 3×3. Kamil z Radosławem Hyżym i Adrianem Mroczkiem rozmawiają o gorących tematach z PLK. Gośćmi podcastu są pracownicy Fundacji Marcina Gortata MG13 – mierz wysoko! Paweł Stalmach oraz Filip Gruszka opowiadają o swojej pracy w organizacji „Ostatniego Polaka w NBA”.
20 / 09 / 2021 14:15
MKS Dąbrowa Górnicza pokonał na wyjeździe HydroTruck Radom 78:75. Gospodarze długo byli słabszą drużyną, ale zagrali dużo lepszą drugą połowę, mieli nawet rzut na dogrywkę. Gościom wygraną zapewnił jednak bezbłędny w ostatnich kilkudziesięciu sekundach Mike Lewis (18 punktów, 6/6 z linii wolnych).
19 / 09 / 2021 22:06

Lata badań i eksperymentów przyniosły zamierzony efekt – powstały ultrawygodne Converse CX, czyli koncept buta skupiający innowację, komfortowe materiały i technologie, definiowane przez piankę CX, która zwiększa absorpcję uderzeń i maksymalizuje długotrwały komfort dla użytkownika.
14 / 09 / 2021 8:37
75 urodziny NBA i 23 edycja NBA 2K – oto co przynosi nam najbliższy sezon najlepszej koszykarskiej ligi świata w wydaniu cyfrowym. Premiera NBA 2K22 już 10 września. Czekacie tak samo jak my?
10 / 09 / 2021 14:11

Po dwóch zwycięstwach w trzech dotychczasowych meczach tego sezonu (i zerwaniu kontraktu przez Andre Spihghta) do Torunia nadchodzą posiłki. Nowym zawodnikiem Twardych Pierników został Jahhens Manigat (30 lat, 188 cm), który poprzedni sezon spędził na Litwie.
18 / 09 / 2021 15:46
Miały być dwa mecze, ostatecznie rozegrano tylko jeden, ale reprezentacja Polski i tak ma powody do zadowolenia. W piątek Polacy wygrali bowiem, po ciężkim boju, 20:18 z Estonią na start mistrzostw Europy w Paryżu.
11 / 09 / 2021 9:46