Stal z drugim zwycięstwem – bezradność Polpharmy

Dobrze broniąca BM Slam Stal Ostrów Wlkp. pokonała na własnym parkiecie bardzo nieskuteczną Polpharmę Starogard Gdański 81:72. Najlepszy mecz w sezonie rozegrał Nikola Jevtović - 15 punktów i 13 zbiórek.
Daniel Szymkiewicz / fot. Dorota Murska, MKS Dąbrowa Górnicza

Zarówno dla Stali, jak i dla Polpharmy był to mecz niezwykle ważny. Starogardzianie grali w końcu o swoje pierwsze zwycięstwo, a ostrowianie chcieli postawić kolejny krok w odbijaniu się od ligowego dna.

Lepiej w to spotkanie weszli gospodarze, którzy po kilku minutach prowadzili już 20:10. Polpharma, tak jak w poprzednich spotkaniach, miała ogromne problemy w obronie. Stal sporo akcji grała pod kosz, gdzie swój zdecydowanie najlepszy mecz rozgrywał Nikola Jevtović (w sumie 15 punktów i 13 zbiórek).

Po atakowanej stronie parkietu starogardzianie z kolei fatalnie prezentowali się na dystansie. W całym meczu Polpharma trafiła zaledwie 5 trójek (z czego Kamau Stokes 4), a piątki z Pawłem Dzierżakiem i debiutującym Martynasem Paliukenasem miały ogromny problem ze spacingiem.

To, na co mogli liczyć goście, to zbiórki w ataki i skuteczność Bretta Prahla, dzięki czemu po pierwszej połowie jeszcze jakoś trzymali się Stali – 37:47 dla gospodarzy, którzy pierwszą i drugą kwartą kończyli celnymi trójkami.

Ostrowianie po przerwie wrzucili jeszcze wyższy bieg. Od początku meczu dobrze grę kontrolował Jay Threatt, który wciąż skutecznie dokarmiał pod koszem Jevtovicia. Polpharma oprócz pojedynczych akcji Kamau Stokesa (19 punktów w meczu) nie za bardzo wiedziała jak zdobywać punkty i w efekcie przegrywała już -15.

Stal dobrze broniła i tak naprawdę goście swoich szans na niwelowanie strat mogli szukać tylko i wyłącznie w przyspieszeniu gry. Trener Łukasz Majewski podobnie jak w meczu w Gdyni przeszedł do grania niskim składem, z Przemysławem Żołnierewiczem na centrze, co przyniosło gospodarzom trochę korzyści, głównie w defensywie.

Przewaga ostrowian cały czas oscylowała wokół 10 punktów. Goście mogli się zbliżyć na mniejszy dystans, ale albo nie trafiali rzutów wolnych, albo podejmowali złe decyzje w kontrze.

Ostatecznie Stal wygrała 81:72, a końcówkę bez nerwów zagwarantowała trójka Threatta na 2 minuty przed końcem. Polpharma wciąż zostaje więc bez zwycięstwa w lidze.

Po porażce w meczu numer 2 finału Śląsk nie znalazł się pod ścianą, ale na pewno może zacząć czuć presję. 18 lat temu też rozpoczął finał od prowadzenia 1:0, by przegrać 1:4. Tymczasem Legia w swej krótkiej historii występów w play-off jeszcze nigdy nie przegrała przed własną publicznością.
20 / 05 / 2022 11:43

Dallas Mavericks już zapomnieli jak to jest zagrać mecz, w którym jeszcze w czwartej kwarcie obie drużyny zachowują szansę na zwycięstwo. W pierwszym starciu finału Zachodu polegli z Warriors 87:112. Luka Doncić nie wydawał się wzruszony. Może nawet po meczu wychylił małe jasne. skoro świat wmawiał mu, że pił przed?
19 / 05 / 2022 10:36
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Łukasz Koszarek, zawodnik Legii, dyrektor w reprezentacji Polski, symbol ostatnich lat w polskiej koszykówce. Przed meczem 2. finału PLK rozmawia z Kamilem Chanasem i Radosławem Hyżym. Aktualne analizy i barwne historie – mocnych tekstów nie brakuje!
19 / 05 / 2022 10:17
Kamil Chanas i Radosław Hyży na gorąco omawiają dramatyczną serię półfinałową Czarni vs. Śląsk oraz zapowiadają wielki finał drużyn z Wrocławia i Warszawy. Jest też zaproszenie na grilla i imprezę dla wszystkich fanów naszego kultowego podcastu!
14 / 05 / 2022 17:59
Mecz skrajnie ofensywny, dla miłośników koszykówki zza oceanu akuratny. Rozstrzygnięty na korzyść gospodarzy kanonadą zza łuku w drugiej kwarcie. Alba w pierwszej serii play-off prowadzi z Bambergiem 1:0, po przekonującej wygranej 114:89.
14 / 05 / 2022 11:43
Zrobił to, na dodatek w wielkim stylu! W wieku 23 lat Luka Doncić po raz pierwszy w karierze wygrał w play-off mecz, gdy wygrać musiał, by jego drużyna nie zakończyła sezonu. Mavs ograli 113:86 Phoenix Suns. Siódmy mecz zapowiada się na ucztę.
13 / 05 / 2022 9:32
W poprzednim sezonie był najlepszym trenerem I ligi. W tym – najlepszym trenerem PLK. Mantas Cesnauskis się nie zatrzymuje. W piątek może sprawić jedną z największych sensacji w historii PLK. I wydaje się być na to gotowy.
11 / 05 / 2022 18:37
Po bardzo udanym sezonie z Politechniką Opole, zakończonym czwartym miejscem w 1. lidze, Kamil Sadowski zdecydował się na ponowną zmianę pracodawcy. Potwierdziły się nieoficjalne informacje – młody trener poprowadzi teraz drużynę ze Starogardu Gdańskiego.
20 / 05 / 2022 16:10
Festiwal trafionych rzutów za 3 punkty w pierwszej połowie dał gościom z Wałbrzycha wystarczające prowadzenie do wygrania meczu. Górnik Trans.eu wygrał z Sokołem Łańcut 88:78, wyrównał stan finału na 1:1 i przejął przewagę parkietu.
15 / 05 / 2022 19:28
Legendarny serbski rozgrywający, a później trener. Zoran Sretenović w Polsce grał w Stali Ostrów, którą później też prowadził. Był również trenerem w Starogardzie Gdańskim i Koszalinie.