Stelmet – Stal: Przedwczesny finał dla mistrza

Stelmet – Stal: Przedwczesny finał dla mistrza

Share on facebook
Share on twitter

Dwie najmocniejsze drużyny pozostałe w walce o tytuł spotykają się już w półfinale – spodziewamy się mocnej walki otrzaskanych weteranów i wygranej Stelmetu prowadzonego przez Łukasza Koszarka.

Łukasz Koszarek (fot. basketballcl.com)

PLK, NBA – typuj wyniki i zgarniaj kasę >>

Stelmet Zielona Góra (2) – Stal Ostrów Wlkp. (3)

Pierwsze mecze w Zielonej Górze: piątek (19 maja), poniedziałek (22 maja) – oba o 17.45

Atut Stelmetu: Doświadczenie. Ale nie tylko to wynikające z wieku i bogatych karier graczy mistrza Polski. Bardziej chodzi o fakt, że oni już tu byli. W półfinałach i finałach, gdy prowadzili i wygrywali łatwo, ale też gdy przegrywali i musieli odrabiać straty. Przy szerokich rotacjach i gwiazdach, które mają obie drużyny, to właśnie otrzaskanie w walce o medale może być w tej serii kluczowe.

Znak zapytania: czy będzie przewaga pod koszem? W większości rywalizacji byłby to wielki atut zielonogórzan, ale akurat przeciwko Stali Vladimir Dragicević, Adam Hrycaniuk, Nemanja Djurisić i Jarosław Mokros mogą nie górować nad Shawnem Kingiem, Szymonem Szewczykiem, Christo Nikołowem, Robertem Tomaszkiem i Mateuszem Kostrzewskim. A wygrana walka pod tablicami może być kluczem do zwycięstwa w serii.

Bohater drugie planu: Przemysław Zamojski. Po kontuzji szybko wrócił na swój dobry poziom, w ćwierćfinale z Polpharmą zdobywał „swoje” 9,5 punktu, trafił 50 proc. trójek. Ale ze Stalą najważniejsza będzie jego obrona, szczególnie na Marcu Carterze. Z takim obrońcą świetny ostatnio Amerykanin w ćwierćfinale się nie spotkał.

Atut Stali: Marc Carter. Był gwiazdą serii z Dąbrową Górniczą, zagrał na takim poziomie, jak Kyle Weaver i Chavaughn Lewis. Wielkie doświadczenie, odczytywanie zamiarów obrony, świetna skuteczność, zimna krew w najważniejszych momentach. Amerykanin raz już Stelmet pokonał, ciekawe, jak mistrzowie przygotują się na niego tym razem.

Znak zapytania: Shawn King. 28 punktów i 14 zbiórek w trzech meczach ćwierćfinału ponawia pytanie o jego formę fizyczną po urazie barku w Słupsku. King niby był, niby grał dobrze, ale też momentami jakby go nie było. Podkoszowa dominacja spadła do poziomu „solidność”, a przecież w starciu z mistrzem potrzebne będzie dużo więcej.

Bohater drugiego planu: Emil Rajković. Starcie doświadczonych zespołów z szeroką rotacją może zmienić się w szachy trenerskie. Macedończyk ma większe doświadczenie niż Artur Gronek i inny, bardziej ekspresyjny styl prowadzenia zespołu. Możliwe, że zaskoczy przeciwnika jakimś ciekawym ustawieniem, bo przecież wszechstronność graczy Stali (Carter, Kostrzewski, Majewski, Szewczyk) pozwala na takie manewry.

Wniosek z dwumeczu: Stelmet – obroną, Stal – atakiem. Obie drużyny są w ligowej czołówce, jeśli chodzi o efektywność defensywy, ale rozegrały pod tym względem dwa różne mecze. W Zielonej Górze mistrzowski walec pozwolił gościom na tylko 27 punktów po przerwie, Stelmet wygrał 76:65. W ostrowiskim gimnazjum Stal zdobyła aż 27 punktów w czwartej kwarcie, w której odrobiła straty i dzięki popisom Cartera wygrała 90:85. To były dwa różne mecze.

Typ PolskiKosz.pl: 3-1 dla Stelmetu. Mistrz pokazał w ostatnich tygodniach trochę słabości, ale wciąż ma wielkie atuty z kochającym wyzwania kapitanem Łukaszem Koszarkiem oraz czarnogórskimi walczakami na czele. Stal też ma oczywiście swoje gwiazdy, ale doświadczenie, rotacja i przewaga boiska są jednak po stronie zielonogórzan.

Redakcja PolskiKosz.pl

PLK, NBA – typuj wyniki i zgarniaj kasę >>

POLECANE

Chaotyczny, pełen spięć mecz, zakończony zwycięstwem faworytów. Anwil pokonał na własnym parkiecie PGE Spójnię 110:84. W ważnych rolach wystąpili polscy gracze zespołu z Włocławka – Michał Sokołowski i Jakub Karolak.

tagi

Doczekał się swojej szansy i perfekcyjnie ją wykorzystuje. Jakub Karolak ostatnimi meczami pokazuje, że zasługuje na większe minuty w rotacji Anwilu. Przy okazji sobotniej wygranej ze Spójnią zdobył aż 25 punktów, trafił rewelacyjne 6/7 z dystansu.
25 / 01 / 2020 20:43

NBA

Łudziliśmy się, że to plotka. Ale informację portalu TMZ potwierdził także Adrian Wojnarowski. Legendarny koszykarz Kobe Bryant zginał dziś w katastrofie helikoptera.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Świetna skuteczność, wsad i efektowny blok w trybuny. Drugi solidny mecz rozegrał w piątek Zion Williamson i przyznał, że czuł się dużo lepiej i pewniej niż podczas debiutu. New Orleans Pelicans cały czas obchodzą się jednak ze swoim debiutantem w bardzo ostrożny sposób i nie pozwalają mu grać w końcówkach spotkań. Tym razem przegrali z Denver 106:113.
25 / 01 / 2020 13:26
Pudłuje na potęgę! Choć nadal nikt w NBA nie jest nawet blisko dogonienia Jamesa Hardena w klasyfikacji najlepszych strzelców tego sezonu to jednak ostatnio “Brodacz” znacząco obniżył loty. Na całe szczęście dla Rockets ma on teraz bardzo dobre wsparcie.
25 / 01 / 2020 13:08
Do pierwszego spotkania eliminacyjnego z Izraelem został już niecały miesiąc, ale nie wszyscy kadrowicze z mundialu są w optymalnej formie. To idealna okazja do wprowadzenia do reprezentacji nowych graczy jak Jarosław Zyskowski czy Aleksander Dziewa, którzy w lidze spisują się świetnie.
22 / 01 / 2020 20:24
Doświadczony rzucający Stelmetu ma już zgodę klubu na wyjazd z reprezentacją Polski 3×3 na turnieje kwalifikacyjne przed Tokio 2020. – Występ na igrzyskach olimpijskich byłby zwieńczeniem mojej kariery – mówi Przemysław Zamojski.
21 / 01 / 2020 17:30