Stelmet twardszy od Pierników – mistrzowie w półfinale

Mistrzowie Polski w szlagierze z Polskim Cukrem byli bezapelacyjnie lepsi. Wygrali 79:55 i w sobotę zagrają o finał Pucharu Polski.

(fot. basketballcl.com)

Typuj wyniki PLK i zgarniaj kasę >>

Stelmet od początku postawił na grę wolną, ale za to precyzyjną i mądrą. Podania docierały w strefę podkoszową także na skutek marnej obrony Polskiego Cukru. Mistrzowie Polski zaczęli od prowadzenia 12:2 i wygrali pierwszą kwartę 22:14. Bardzo dobrze grał Thomas Kelati, który nie tylko był skuteczny (11 pkt. do przerwy), ale i pobudził publiczność celnym rzutem z ok. 10 metrów w ostatniej sekundzie akcji.

Pierniki obudziły się trochę, gdy na ławce usiadł Łukasz Koszarek, bez którego gra Stelmetu w ataku wyglądała wyraźnie gorzej. Bardzo efektowną akcją popisał się Łukasz Wiśniewski, który najpierw zablokował w obronie Adama Hrycaniuka, a kilka sekund później wykończył kontrę celną trójką. Torunianie w połowie drugiej kwarty zbliżyli się na odległość 1 punktu.

Podstawowi gracze Stelmetu dość szybko przywrócili jednak hierarchię, a życie zielonogórzanom ułatwiały dośc proste straty Polskiego Cukru. Świetną formę potwierdzał Nemanja Djurisić, wybrany później MVP meczu, a wynik do przerwy (42:30) „firmową” trójką równo z syreną ustalił Koszarek.

Polski Cukier, grający bez swojego najlepszego obrońcy Bartosza Diduszki, dużo bronił strefą, ale nie była to obrona specjalnie szczelna. W roli strzelca próbował odnajdywać się Obie Trotter, ale równomierna wymiana ciosów nie niwelowała różnicy punktowej, a sam amerykański rozgrywający nie grzeszył skutecznością.

Nie działał też niski skład wystawiany przez trenera Winnickiego – podkoszowi Stelmetu wówczas bezapelacyjnie rządzili pod koszem. Kyle Weaver zaliczył pozornie dobry wynik statystycznie (16 pkt., 8 zb.), ale miał też aż 10 strat. Bardzo brakowało mu wsparcia – ze zmienników dobry mecz zagrał tylko Tomasz Śnieg.

Różnica po 3 kwartach sięgnęła 16 punktów i można było powoli zacząć myśleć o następnych spotkaniach. Mistrzowie w rewanżu za niedawną porażkę z Polskim Cukrem pokazali, że w pełnym składzie są jednak drużyną z wyższej od torunian półki. James Florence czy (efektowny!) Przemysław Zamojski w końcówce meczu wręcz już bawili się z rywalami. Trener Gronek mógł dać szansę Kamilowi Zywertowi na pokazanie się w stolicy, a ten bardzo fajnie się zaprezentował – trudnym wejściem na kosz i przechwytem.

Mecz dwóch najsilniejszych zespołów PLK Warszawie nie był niestety najlepszą reklamą koszykówki. Dużo było walki wręcz, niewymuszonych strat, pudeł spod kosza i przewinień ofensywnych. Torunianie wracają do domu, po kolejnym bardzo słabym meczu w ostatnich dniach. Stelmet w sobotę zagra o finał Pucharu Polski ze zwycięzcą pary Turów Zgorzelec – King Szczecin.

Wolf Blitzer, jeden z najsłynniejszych amerykańskich dziennikarzy, przerwał swój program w stacji CNN, aby poinformować o końcu kariery Marcina Gortata. Autor – na co dzień kibic Washington Wizards – polskiemu zawodnikami za osiągnięcia na parkiecie oraz to, co robi poza boiskiem, m.in. dla polskiej społeczności.
Chris Dowe gra świetnie w roli rozgrywającego, cały zespół chętniej dzieli się piłką i przede wszystkim lepiej funkcjonuje w obronie. Po turnieju o Puchar Polski wydaje się, że odejście Tony’ego Wrotena wcale nie osłabiło Anwilu, a wręcz pozwoliło włocławianom zrobić krok w stronę poprawy gry i scalenia drużyny.