Stelmet wygrywa bitwę z Anwilem – Starks na zwycięstwo

Walka jak w playoff, szalone tempo i emocje. Minimalnie lepszy, i spokojniejszy w końcówce, okazał się Stelmet, który wygrał w Zielonej Górze z Anwilem Włocławek 93:91.

Markel Starks / fot. A. Romański, plk.pl

DOŁĄCZ DO GRY I ODBIERZ DARMOWY ZAKŁAD 50 ZŁOTYCH! >>

Mecz zaczął się korzystniej dla Stelmetu (9:4), ponieważ od początku „gorący” był Przemysław Zamojski, który już w pierwszych minutach meczu trafił 3 razy z dystansu.

Anwil zdołał się szybko podnieść, dzięki skutecznym wejściom na kosz, gdy gospodarze mieli problem z odczytaniem zagrań dwójkowych na obwodzie. Jak w masło wchodzili pod obręcz Jarosław Zyskowski oraz (co dość zaskakujące) Kamil Łączyński.
Michał Sokołowski wygrywał kolejne pojedynki z – kiepsko broniącym – Ivanem Almeidą, więc sytuacja się wyrównywała. Po 1. kwarcie było 27:25 dla gości z Włocławka.

Anwil odskoczył wyraźnie, gdy zaczął bronić wysoko, ustawiając w pierwszej linii strefy Aarona Broussarda, Chase’a Simona i Almeidę. Trójki trafiali Szymon Szewczyk (m.in. z 9 metrów) i Michał Ignerski, doskonałą zmianę dał Broussard (5/5 z gry do przerwy) i goście mieli już nawet 13 oczek (41:28) przewagi.

Stelmet potrafił jednak przejąć inicjatywę, gdy Igor Milicic musiał dokonać zmian w ustawieniu. Zielonogórzanie potrafili też wykorzystać dziury (w rogach boiska) w strefie gości, trafiając trójki z czystych pozycji. Udały się twarde wejścia pod kosz Zamojskiego i Sakicia, do przerwy było 52:49 dla gospodarzy.

Po nieudanej I połowie w końcu do pracy po obu stronach boiska zabrał się Almeida i Anwil zaczął wyglądać wyraźnie lepiej. Jedynie „zaczął”, bo mecz przerwało olbrzymie zamieszanie –  w walce o piłkę na parkiecie najpierw Darko Planinić nadmiernie machał nogami w Michała Ignerskiego, a potem Polak oddał celowym kopnięciem i zasłużenie został usunięty z boiska.

W ogólnym chaosie i szarpaninie lepiej odnajdował się Stelmet, który znów odzyskał prowadzenie. Zielonogórzanie lepiej bronili na obwodzie i ładnie znajdowali pozycje do rzutów z dystansu (rozkręcił się Markel Starks), a trener Milicić na dziwnie długo zamroził, świetnie dysponowanego, Broussarda. Po 30 minutach było 79:74 dla gospodarzy.

W ostatniej części długo wydawało się, że Stelmet słabnie fizycznie, a Anwil w ataku ciągnęli Zyskowski, Broussard i Simon. Gospodarze ratowali się jednak trójkami Łukasza Koszarka i bezcennymi trafieniami Starksa. Na minutę przed końcem był remis 91:91.

Najważniejszy rzut meczu z półdystansu trafił świetny (18 pkt. 10 asyst)  Starks. Anwil miał jeszcze w ostatnim posiadaniu szansę na wyrównanie lub nawet zwycięstwo, ale Ivan Almeida podjął dziwaczną decyzję o podaniu, zamiast samemu kończyć akcję. Mecz zatem dla Stelmetu – w nagrodę za dobra obronę i lepsze decyzje w końcówce.

Sportowo Legia przegrała oba mecze w swojej hali, ale tak naprawdę boleśniejszą porażkę poniosła na – jak się to ładnie zwykło określać – niwie organizacyjnej. Wraz z nią znów przegrała PLK i cała polska koszykówka jako taka. Zmowa milczenia (chyba) niemo zawarta pomiędzy władzami ligi, telewizji i klubu może nawet ograniczyć straty. Ale niesmak pozostanie.
26 / 05 / 2022 14:09

Luka Doncić będzie chciał spłatać figla i przedłużyć o chociażby jeszcze jeden mecz serię Mavs z Golden State Warriors, ale może po raz kolejny okazać się zbyt osamotniony. Początek meczu o godz. 3. Steph Curry i spółka trzecią kolejną serię będą chcieli zamknąć wygraną w Chase Center.
26 / 05 / 2022 22:58
Dziwna sprawa. Niby to Celtics dłużej czekają na tytuł i – jak zawsze – grają pod większą presję oczekiwań kibiców, ale to jednak Miami Heat znajdą się bardziej pod ścianą, gdy dziś w nocy o 2.30 czasu polskiego ruszy piąty mecz finałów Wschodu.
25 / 05 / 2022 19:28
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Łukasz Koszarek, zawodnik Legii, dyrektor w reprezentacji Polski, symbol ostatnich lat w polskiej koszykówce. Przed meczem 2. finału PLK rozmawia z Kamilem Chanasem i Radosławem Hyżym. Aktualne analizy i barwne historie – mocnych tekstów nie brakuje!
19 / 05 / 2022 10:17
Kamil Chanas i Radosław Hyży na gorąco omawiają dramatyczną serię półfinałową Czarni vs. Śląsk oraz zapowiadają wielki finał drużyn z Wrocławia i Warszawy. Jest też zaproszenie na grilla i imprezę dla wszystkich fanów naszego kultowego podcastu!
14 / 05 / 2022 17:59
Mecz skrajnie ofensywny, dla miłośników koszykówki zza oceanu akuratny. Rozstrzygnięty na korzyść gospodarzy kanonadą zza łuku w drugiej kwarcie. Alba w pierwszej serii play-off prowadzi z Bambergiem 1:0, po przekonującej wygranej 114:89.
14 / 05 / 2022 11:43
Zrobił to, na dodatek w wielkim stylu! W wieku 23 lat Luka Doncić po raz pierwszy w karierze wygrał w play-off mecz, gdy wygrać musiał, by jego drużyna nie zakończyła sezonu. Mavs ograli 113:86 Phoenix Suns. Siódmy mecz zapowiada się na ucztę.
13 / 05 / 2022 9:32
W Kołobrzegu uznano, że półfinał 1. ligi w tym sezonie to pozytywny wynik i krok w kierunku budowy zespołu, który awansuje do ekstraklasy. Energa Kotwica poinformowała oficjalne, że Rafał Frank będzie jej trenerem także przez dwa następne sezony.
26 / 05 / 2022 19:33
W świetnej formie w końcówce sezonu Bundesligi jest Michał Michalak, który niedawno powrócił do składu EWE Baskets Oldenburg. W piątkowym starciu z s. Oliver Würzburg został pierwszym w tym sezonie graczem w lidze niemieckiej, który zaliczył triple-double!
Legendarny serbski rozgrywający, a później trener. Zoran Sretenović w Polsce grał w Stali Ostrów, którą później też prowadził. Był również trenerem w Starogardzie Gdańskim i Koszalinie.