Stelmet wygrywa w Ostrowie – Stal w kłopotach

Przełamanie Stelmetu Enei Bc Zielona Góra, który wygrał (78:72) pierwsze spotkanie w sezonie. Porażka BM Slam Stali to efekt bardzo słabej gry w ataku ostrowian.
Jarosław Zyskowski / fot. VTB

Trener Jacek Winnicki tym razem pod koszem od początku postawił na Nikolę Jevtovicia i wyglądało to całkiem nieźle. Stal ładnie pobiegła do kontrataków i zaczęła mecz od prowadzenia 14:9.

Spokojny, wyrachowany Stelmet stopniowo przejął jednak inicjatywę. Kolejne punkty wypracowywał sobie Jarosław Zyskowski (11 oczek do przerwy), a Stal – co staje się jej rosnącym problemem – pudłowała z czystych pozycji za 3 punkty. Po 1. kwarcie to już goście prowadzili 21:18.

Problem Stali z rzucaniem z dystansu narastał, do przerwy było to aż 1/11. Stelmet strzelców za to posiada – 2 trójki z rzędu trafił Łukasz Koszarek, swoją dołożył też „Zyzio” i zrobiło się aż 40:27.

Ostrowianie przed przerwą bardzo poprawili obronę, wyrwali kilka piłek i odrobili część strat. Do przerwy goście z Zielonej Góry prowadzili już tylko 41:36.

Tuż po przerwie Stal zaliczyła swój najlepszy fragment w meczu. Kilka dwójkowych akcji zagrali Jay Threatt (parę błyskotliwych asyst) i Yancy Gates, a Jarosław Mokros przełamał na chwilę strzelecką niemoc zza łuku. Na chwilę zrobiło się nawet 50:45 dla gospodarzy. Ostrowianie po kilku minutach wrócili jednak do pudłowania (znów bardzo słaby Omar Calhoun), a Stelmet – nawet jeśli niezbyt efektownie – ciułał punkty i odzyskał prowadzenie.

W decydujących momentach pod koszem przydał się, pozornie nieporadny, Ivica Radić. Dwie ważne trójki trafił Ludde Hakanson, kilka punktów wyszarpał jeszcze, najlepszy na boisku Jarosław Zyskowski (21 pkt., 6 zbiórek). Wygrana Stelmetu, choć różnica była niewielka, była zasłużona i w końcówce nie była zagrożona.

Stelmet dobrze bronił, ale trzeba też przyznać, że Stal w ataku była szokująco nieporadna. Zapowiadane już wstępnie, zmiany kadrowe w zespole z Ostrowa, zapewne staną się faktem.

Trybunał BAT opublikował kolejny wyrok przeciwko Stelmetowi. Z informacji FIBA wynika, że klub z Zielonej Góry jest winien litewskiemu strzelcowi ok. 40 tysięcy euro oraz musi pokryć koszty postępowań w wysokości dalszych 12 tysięcy euro.
22 / 11 / 2019 13:53

Portland zwolnili właśnie Pau Gasola, który po operacji lewej stopy nie był w stanie wrócić do gry. Wszystko wskazuje na to, że będzie to koniec jego niezwykłej kariery. Hiszpan to jeden z najwybitniejszych koszykarzy w historii światowej koszykówki.
21 / 11 / 2019 15:57
Obrona i organizacja gry Jazz w sezonie regularnym imponują, ale wielkich sukcesów z tego raczej nie będzie. Era dominujących centrów minęła bezpowrotnie. Nadszedł czas masy rzutów trzypunktowych i small ballu. Utah Jazz jest jednak zbudowane trochę na przekór dzisiejszym trendom. Czy mają szansę zdobyć mistrzostwo w tym składzie?
21 / 11 / 2019 10:22
Gościem Kamila Chanasa jest Mihailo Uvalin, mistrz Polski i dwukrotnie najlepszy trener PLK, który w ostatnich latach prowadził Stelmet Zielona Góra, Polpak Świecie, Kinga Szczecin i Śląsk Wrocław. Mnóstwo niezwykłych historii z ostatnich lat w polskiej koszykówce!

Choć zespół z Bandirmy tak mocny jak przed rokiem nie jest, to w starciu z Anwilem wciąż będzie faworytem. Patrząc na sytuację w tabeli, to spotkanie może być bardzo ważne w kontekście walki o miejsca 3. i 4 w grupie Ligi Mistrzów.
Już we wtorek podwójne emocje z koszykarską Ligą Mistrzów – najpierw Anwil zagra na wyjeździe z Bandirmą, a następnie Polski Cukier zmierzy się z (także tureckim) zespołem z Ankary. W niedzielę szlagier w NBA – Houston Rockets – Dallas Mavericks.