Stelmet z Superpucharem – Anwil tragiczny

Po meczu pełnym niecelnych rzutów i wielu strat, Stelmet Enea BC Zielona Góra pokonał Anwil Włocławek 75:66 i zgarnął Superpuchar Polski. Najwięcej punktów dla wygranych zdobył Iffe Lundberg - 14.
Łukasz Koszarek i Marcel Ponitka / fot. VTB

Fantasy Liga – zarejestruj się na Premium i zacznij wygrywać! >>

Pierwsza kwarta, pierwsza połowa, w sumie to cały mecz – nie było to ofensywne widowisko, a raczej koncert niecelnych rzutów i strat. Lepiej zaczął Anwil, który grał nieco szybciej niż w ostatnich meczach sparingowych. W miarę dobrze wychodziła także gra przez Ivicę Radicia i włocławianie prowadzili po 10 minutach 18:11.

Rzuty z dystansu były wielką bolączką obu zespołów – w pierwszej kwarcie wpadła ledwie 1 trójka za 13 prób obu drużyn. Impas po stronie Stelmetu przełamał niezawodny Łukasz Koszarek, który rozruszał nieco atak swojej drużyny.

Dobra energia pojawiła się także u Cecila Williamsa, który szybko zdobył 6 punktów i Stelmet notując serię 15:2 wyszedł na prowadzenie. Anwil męczył się okrutnie by zdobyć punkty z gry, mnóstwo akcji kończyło się stratami (15 do przerwy!), ale w końcu udało się przymierzyć z dystansu Przemysławowi Zamojskiemu, a pierwszą połowę trójką na prowadzenie (31:30) zamknął Deishuan Booker.

Mecz ze skutecznością na poziomie 30% z gry obu zespołów był ciężkostrawny i niestety przerwa nie odmieniła tego spotkania. Szarpać starał się Iffe Lundberg, który miał kłopoty z faulami w pierwszej połowie – zdobył dość szybko 5 punktów (a to w tym meczu było coś!).

Na podrygi rozgrywającego Stelmetu skutecznymi akcjami odpowiedział za to Booker, który mądrze korzystał z przekroczonego limitu fauli przez zielonogórzan. Amerykanin skończył mecz z 24 punktami. Stelmet lepiej zakończył trzecią kwartę i prowadził 48:47 po 30 minutach.

Decydującą część gry zielonogórzanie rozpoczęli od serii 7:0 i Anwil był naprawdę w sporych opałach patrząc na tempo zdobywania punktów w tym meczu. Po akcji 2+1 było już 61:52 i mecz przechylał się powoli na stronę Stelmetu.

Podopieczni Żana Tabak poczuli się znacznie pewniej, Lundberg trafił kolejne rzuty i sprawa wyniku była już przesądzona – Stelmet wygrał 75:66 i zgarnął Superpuchar.

Kluby PLK coraz chętniej stawiają na młodych polskich trenerów. Kolejnym debiutantem w ekstraklasie będzie 31-letni Marek Popiołek, który został nowym szkoleniowcem HydroTrucku Radom, gdzie na ławce trenerskiej zastąpi Roberta Witkę. W ostatnim sezonie Popiołek pracował w roli asystenta Artura Gronka w Enea Astorii.
21 / 04 / 2021 17:50

Nawet do końca sezonu regularnego pauzować może James Harden, któremu odnowiła się kontuzja ścięgna udowego. Gwiazdor musi od początku zaczynać rehabilitację, co dla Nets oznacza dodatkowe problemy. Poza grą jest też Kevin Durant.
21 / 04 / 2021 12:46
Kolejny Polak chce zawalczyć o NBA! Tegoroczny draft do ligi NBA zapowiadany jest jako jeden z najsilniejszych w ostatnich latach. Niełatwe zadanie czeka więc Aleksandra Balcerowskiego (20 lat, 216 cm), który także zdecydował się na zgłoszenie do niego.
21 / 04 / 2021 10:55
Profesjonalny obóz koszykarski w wakacje. Do Ustki na PolskiKosz.pl Camp już w lipcu zapraszają trener główny Mihailo Uvalin oraz Kamil Chanas. Codziennie treningi pod okiem fachowców, świetna atmosfera i pobyt w atrakcyjnej miejscowości nad morzem. Trwają zgłoszenia, są jeszcze wolne miejsca!

Aż 24 razy zmieniało się prowadzenie podczas poniedziałkowego starcia między Phoenix Suns a Milwaukee Bucks. W jednym z najlepszych meczów sezonu, Słońca zgarneły wygraną 128:127 po dogrywce, a Chris Paul przegonił Magica Johnsona na liście najlepiej podających w historii.
20 / 04 / 2021 10:33
Z powodu kontuzji Mateusz Ponitka najprawdopodobniej nie pojawi się już na parkiecie w tym sezonie. Zagrożony jest również występ 27-latka podczas kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio, które rozpoczną się 29 czerwca – podał litewski dziennikarz Donatas Urbonas.
20 / 04 / 2021 15:41
Dwie grupy po 10 zespołów, co da gwarancję minimum 18 spotkań dla każdego uczestnika. Dla dwóch najsilniejszych – awans do Euroligi. Propozycja nowego kształtu EuroCup wygląda atrakcyjnie, pytanie tylko, czy polskie zespoły zdołają się tam dostać.
Zenit Sankt Petersburg rozgromił w zaległym meczu Panathinaikos Ateny 112:83 i w bardzo efektownym stylu wywalczył pierwszy w historii klubu awans do czołowej „8” Euroligi. Znakomity Mateusz Ponitka był całkiem blisko bardzo rzadko spotykanego triple double – reprezentant Polski zanotował 11 punktów, 8 zbiórek i aż 7-krotnie przechwytywał piłkę.
Zespół Kinga Szczecin zakończył występy w obecnych rozgrywkach PLK po ćwierćfinałowej porażce 1-3 przeciwko Legii Warszawa. Grać dalej chce jednak Maciej Lampe (211 cm, 36 lat), który związał się umową z francuskim Limoges CSP.