Sukces Polaków! Wyjazd na Igrzyska Olimpijskie wciąż możliwy!

Koszykarski thriller w Gliwicach! Spięcie między Ponitką a Nurkiciem, dobry występ Groselle'a, charakterni Sokołowski i Balcerowski... Było wszystko!

Polska zaczęła piątką: Ponitka, Michalak, Sokołowski, Zyskowski, Balcerowski. Ten ostatni nie miał łatwego życia w starciu z bośniackimi podkoszowymi. W końcu naprzeciw siebie miał m.in. Jusufa Nurkicia – zawodnika Portland Trail Blazers. Podczas pierwszej połowy szczególne problemy dotyczyły jednak Andrzeja Pluty, którego niemal każdy rzut kończył się blokiem od przeciwnika.

Jednocześnie to właśnie Pluta najbardziej zmienił swoją na grę na przestrzeni jednej i drugiej połowy. Po zmianie stron zaczął kombinować, grać niestandardowo i faktycznie znajdował swoje miejsca. O dziwo, świetne zmiany dał Geoffrey Groselle. Widać było, że Amerykanin z polskim paszportem ma w sobie ogromne pokłady sportowej złości. Gdy zaliczył akcję 2+1, dał upust emocjom.

Samo spotkanie? Bardzo bardzo wyrównane, wręcz punkt za punkt. Polakom szczególnie brakowało skuteczności z linii rzutów wolnych, która ostatecznie wyniosła zaledwie 52%. Mało! Z kolei Bośniakom obręcze sprzyjały przy próbach z dystansu. Mówiło się, że superstrzelcem jest tylko Dzanan Busa, ale w trakcie meczu z pomocą przyszli inni – Atić, Lazić i Alibegović.

40 sekund do końca, remis 71:71, Balcerowski mocno uderzył po parkiet, ale orzeknięto “tylko” faul zwykły. Wchodzący w jego miejsce Pluta wykorzystał dwa rzuty wolne. Później Nurkić przestrzelił, a ponadto faulował Ponitkę. To było piąte przewinienie bośniackiego centra! Szczególnie kluczowy był jednak błąd Garzy, który świadomie próbując nie wykorzystać rzutu wolnego, nie trafił nawet w obręcz. Jeszcze 2 punkty od Zyskowskiego i koniec – Polska zwycięska w wielkim finale! Po 40 minutach – 76:72.