Superpuchar dla Torunia – Lowery na zwycięstwo!

Jakie zmęczenie? Polski Cukier wciąż w gazie! Torunianie w Gnieźnie pokonali 72:68 Anwil Włocławek i zdobyli Superpuchar im. Adama Wójcika. Najważniejszą trójkę w meczu w ostatniej minucie trafił Robert Lowery.

Polski Cukier Toruń, fot. BCL

Back on the Court – najlepszy sprzęt na nowy sezon! >>

Superpuchar w Gnieźnie okazał się okazją do powrotów. Pierwszy raz w Anwilu, od razu w pierwszej piątce, zagrał Jakub Parzeński, a po kontuzji wrócił Jarosław Zyskowski. Z kolei w barwach Polskiego Cukru, po raz pierwszy zobaczyliśmy Przemysława Karnowskiego.

Po wyrównanym początku spotkania, Anwil zaczął II kwartę od serii 14:2, przede wszystkim dzięki dobrej, wysokiej obronie. Do skutecznego pod koszem Josipa Sobina dołączył Walerij Lichodiej, który dwukrotnie trafił z dystansu – włocławianie prowadzili już 31:17.

Polski Cukier wrócił jednak do gry. Świetną dyspozycję z Madrytu utrzymywał Karol Gruszecki (12 pkt. do przerwy), a drużynę bardzo dobrze prowadzili obaj rozgrywający – Robert Lowery i Tomasz Śnieg, którzy także robili duzo dobrego, broniąc w pierwszej linii strefy.

Całkiem przyzwoite wejście zaliczył także Karnowski i do przerwy Anwil prowadził tylko 37:32.

Po zmianie stron efekty przynosiła presja Anwilu, torunianie mieli coraz większy problem ze zdobywaniem pozycji do rzutu. Kilka dobrych akcji z rzędu pokazał Jarosław Zyskowski i mistrzowie Polski – mimo kolejnych pudeł Michała Michalaka – po 30 minutach prowadzili 53:41.

Zmęczenie „Pierników”? Nic z tych rzeczy. Konsekwentna obrona strefowa torunian dawała coraz więcej efektów, m.in. serię 12:3. Anwil wciąż pudłował zza łuku i szybko złapał limit fauli w ostatniej kwarcie, nie mógł więc już mocno bronić i na 3 minuty przed końcem był remis 64:64.

W ostatniej minucie, przy ponownym remisie, rzut za 3 punkty z rogu boiska trafił Lowery. W odpowiedzi nie trafił Lichodiej, a kluczową zbiórkę w obronie i celny rzut wolny zaliczył Krzysztof  Sulima. Niespodziewane, ale zasłużone zwycięstwo Polskiego Cukru  – pokazali charakter i pomysł defensywny, który zaskoczył Anwil.

Nagrodę MVP dla najlepszego zawodnika spotkania dostał Karol Gruszecki, który zdobył 16 punktów, miał 3 zbiórki i 2 przechwyty.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kenijski skrzydłowy Nuni Omot (26 lat, 206 cm) jest jednym z kandydatów do gry w Treflu Sopot. Klub z Trójmiasta stara się o wypożyczenie go z tureckiego Tofasu Bursa, tamtejszy zespół cały czas nie podjął jednak w tej sprawie decyzji.
4 / 12 / 2020 14:00

Od tygodni spekulowano, że Russell Westbrook pożegna się z Houston Rockets przed startem sezonu. Tak się ostatecznie stało, gdy Westbrook został wytransferowany do Waszyngtonu. Jak się okazuje, był to ruch zgodny z preferencjami Jamesa Hardena, który wobec tego ma zacząć sezon w koszulce “Rakiet”.
4 / 12 / 2020 10:35
W najnowszym odcinku podcastu gościem Kamila Chanasa jest Sitek, wrocławski raper. Rozmowa o koszykówce, stylu życia i muzyce – nie brak mocnych tekstów i dobrego humoru!

„To największa niespodzianka od…wczoraj” – tak FIBA Europe zatytułowała na twitterze informację o wygranej 92:90 Szwajcarii z Serbią, dzień po chyba jeszcze bardziej sensacyjnym triumfie Danii nad Litwą. Bohaterami zostali bracia Marko i Dusan Mladjan, nie tylko skuteczni przez cały mecz, ale też autorzy decydującej o zwycięstwie akcji.
29 / 11 / 2020 10:30
Przejrzeliśmy Rumunów i potrafiliśmy wykorzystać ich słabości. Pod nieobecność liderów, świetnie w ważnych rolach odnaleźli się Michał Sokołowski czy Michał Michalak. Trener Mike Taylor dostał szansę na testowanie ustawień przed trudniejszym meczem z Izraelem w poniedziałek.
Są niespodzianki i są sensacje. Ta druga wydarzyła się w piątkowy wieczór, gdy w meczu eliminacji do EuroBasketu 2022 reprezentacja Danii pokonała Litwę 80:76. Bohaterem spotkania był koszykarz Zastalu Zielona Góra Gabriel „Iffe” Lundberg, autor 28 punktów i autor decydującej o zwycięstwie akcji w końcówce.