Świetna sobota Andrzeja Pluty – rządził też z Ciboną!

Jeśli młodzieżowe turnieje są oknem wystawowym, to 16-letni Polak pokazuje się w Coin z najlepszej strony. W sobotę, z Bayernem Monachium i Ciboną Zagrzeb, wykonywał zwycięskie akcje, rzucił im w sumie 43 punkty.

NBA, PLK – znasz się na koszu, wygrywaj w zakładach! >>

O meczu z Bayernem Monachium, drugim spotkaniu fazy grupowej Adidas Next Generation Tournament, cyklicznego turnieju dla juniorskich drużyn czołowych klubów Europy, pisaliśmy już w sobotę – Andrzej Pluta zdobył w nim zwycięskie punkty dla swojego Betisu Sewilla. Trafił z wejścia pod kosz na 3,7 sekundy przed końcem.

W sumie młodzieżowy reprezentant Polski rzucił w tym spotkaniu 15 punktów – o sześć więcej niż w piątkowym meczu z Realem Madryt. Betis został wtedy rozgromiony 48:98.

Sobotni mecz z Bayernem w hiszpańskiej miejscowości Coin rozgrywany był o 10 rano. A już o 18.30 Betis miał kolejne spotkanie – z Ciboną Zagrzeb, które decydowało o tym, kto zajmie drugie miejsce w grupie B. Chorwacki zespół wcześniej też pokonał Bayern (70:66) i został rozgromiony przez Real (aż 36:103!). Miał też mniej czasu na odpoczynek, bo z Realem grał o 12.30.

Spotkanie Betisu z Ciboną było zacięte, Pluta dobrze grał od początku – po pierwszej kwarcie miał 7 punktów, do przerwy 11, a w samej trzeciej części rzucił 11. Po 30 minutach Polak miał więc 22 punkty, a jego zespół prowadził 62:48.

Jednak 38 sekund przed końcem Cibona doprowadziła do remisu 69:69. Co na to Betis? Dał piłkę Plucie:

Na 3,3 sekundy przed końcem Pluta trafił tylko jeden rzut wolny, ale graczom Cibony nie starczyło czasu na sensowny rzut za trzy na remis. To Betis zajął drugie miejsce w grupie B.

Pluta z Ciboną zdobył aż 28 punktów – trafił 11 z 22 rzutów z gry (4/8 za trzy), miał też 4 zbiórki i asystę. Jego średnie z trzech meczów grupowych, to 17,3 punktu, 4,0 zbiórki oraz 1,7 asysty. 16-letni Polak o przeciętnych warunkach fizycznych (190 cm wzrostu, brak jakiejś wyjątkowej dynamiki) pokazuje też, że ma to, co miał jego ojciec – umiejętność trafiania ważnych rzutów pod presją.

W niedzielę o godz. 13 Betis zagra o trzecie miejsce w turnieju z Estudiantes Madryt, mecz można będzie obejrzeć pod tym linkiem.

Na boisku najbardziej brakuje obrony i zbiórek, a skład drużyny z Wrocławia po prostu jest źle zbudowany. Wszystko wskazuje na to, że za kiepski początek sezonu posadą zapłaci Andrzej Adamek, ale sama wymiana trenera nie uratuje jeszcze sytuacji.