Symulacja wyników PLK – Stelmet wygrałby finał z Anwilem

Share on facebook
Share on twitter
Dokończenie sezonu regularnego oraz playoff zakończyłoby się zwycięstwem Stelmetu Enei BC, który w finale pokonałby Anwil Włocławek - wynika z symulacji na podstawie wskaźnika ELO. Brąz przypadłby Startowi Lublin, a z ligi spadłby MKS Dąbrowa Górnicza.
Trener Żan Tabak i jego zespół / fot. A. Romański, plk.pl

Nowa oferta powitalna PZBUK – darmowy zakład 50 zł.! >>

Po ogłoszeniu przez rząd we Francji decyzji o zamknięciu zawodów sportowych aż do 1. sierpnia rozpoczęła się debata dotycząca klasyfikacji poszczególnych rozgrywek. W Ligue 1 (francuskiej piłkarskiej ekstraklasie) – podobnie jak w PLK – nie wszystkie drużyny rozegrały taką samą liczbę meczów. Pomysły rozwiązania tej sytuacji są podobne do tych już przerabianych choćby w koszykówce, czyli zakończenie sezonu, zawieszenie i próba dogrania do końca lub anulowanie rozgrywek. 

Z niekonwencjonalnym pomysłem wyszedł jednak właściciel Lille Gerard Lopez, który zaproponował przeprowadzenie symulacji brakującej części rozgrywek, za pomocą algorytmów i w ten sposób wyłonienie zwycięzcy. To szalony pomysł z serii – nie do realizacji, ale jednocześnie na tyle ciekawy, że można zastanowić się, komu liczby dawały największą szansę na wygraną mistrzostwa w PLK

Przy użyciu wskaźnika ELO (więcej o nim TUTAJ>>), który w dość celny sposób przewiduje zwycięzców spotkań, można przeprowadzić symulację wszystkich meczów do końca sezonu, łącznie z playoffami. Wskaźnik jest dość pojemny i bierze pod uwagę najważniejsze rzeczy, które składają się na wygraną, ale pamiętajmy – nie jest idealny i też się czasem myli.

Sezon zasadniczy

Na początek przeprowadziłem obliczenia dotyczące sezonu regularnego, stworzyłem predykcję brakujących 65 meczów, żeby otrzymać tabelę według, której drużyny przystąpiłyby do fazy playoff.

.

Według tej prognozy, najważniejszym wydarzeniem było wyprzedzenie Startu Lublin  przez Anwil i awans na 2, miejsce oraz awans na 6. pozycję Astorii – kosztem Kinga Szczecin. 

Wyprzedzenie przez Anwil lublinian mogłoby być uważane za pewne zaskoczenie, szczególnie w obliczu plagi kontuzji, ale pisaliśmy wcześniej na łamach PolskiKosz.pl, że urazy nie byłby dla zespołu z Włocławka ogromną tragedią.

Playoff

Pierwsza runda playoff zapowiadała się bez większej historii, oprócz pary Polski Cukier Toruń – Asseco Gdynia, w której dostalibyśmy maksymalną liczbę meczów. Jak pokazuje wskaźnik ELO, moglibyśmy otrzymać naprawdę wyrównaną serię, w której praktycznie wszystkie spotkania byłyby na styku lub o wygranej decydowałby jeden rzut.

Zdecydowanie więcej emocji czekałoby nas w półfinałach, gdzie Anwil potrzebowałby aż 5 meczów, żeby uporać się ze Startem Lublin i to w dużej mierze dzięki przewadze własnego parkietu. Przez pierwsze dwie rundy gładko przeszedłby Stelmet Zielona Góra, nie zaliczając żadnej porażki. 

W finale powinniśmy zobaczyć aż 7 meczów pomiędzy Anwilem a Stelmetem. W tej rywalizacji kluczowy powinien być mecz numer 3, który – według wskaźnika – włocławianie powinni wygrać o włos, a to otworzyłoby szansę na długą serię. Wszystkie wygrane zespołu Milicicia byłyby po bardzo zaciętych końcówka. Siódmy mecz w rywalizacji powinien wygrać Stelmet, ale byłby rozstrzygnięty wcześniej niż w ostatnim posiadaniu.

W meczach o brąz ELO wskazuje, że każda z drużyn wygrałaby po jednym meczu, ale to Start powinien mieć przewagę małych punktów w rywalizacji z Polskim Cukrem.

.

Według wskaźnika ELO, mistrzem Polski 2019/20 zostałby Stelmet Zielona Góra. Oczywiście to tylko symulacja, która nie sprawdza się w 100 proc., nie bierze pod uwagę kontuzji, nieprzewidzianych sytuacji oraz wielu innych okoliczności.

Jacek Mazurek, @PulsBasketu

.

NBA

Już osiem kolejnych zwycięstw mają na koncie zawodnicy Brooklyn Nets, którzy w czwartek rozbili 129:92 Orlando Magic. To ich najdłuższa seria wygranych od sezonu 2005/06. Dzięki serii wygranych Nets prawie dogonili już 76ers na pierwszym miejscu Konferencji Wschodniej.
26 / 02 / 2021 15:57
Wydanie specjalne! Kamil Chanas z ekspertami (Mihailo Uvalin i Radosław Hyży) rozmawiają o turnieju o Suzuki Puchar Polski 2021, który odbędzie się w dniach 11-14 lutego w Lublinie. Zapowiadają cztery ćwierćfinałowe mecze oraz typują wygranych tych spotkań. Kto zgarnie Puchar Polski w tym roku, a kto wygra konkurs rzutów za 3 punkty i konkurs wsadów?

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Już osiem kolejnych zwycięstw mają na koncie zawodnicy Brooklyn Nets, którzy w czwartek rozbili 129:92 Orlando Magic. To ich najdłuższa seria wygranych od sezonu 2005/06. Dzięki serii wygranych Nets prawie dogonili już 76ers na pierwszym miejscu Konferencji Wschodniej.
26 / 02 / 2021 15:57
Z pierwszych 4 meczów eliminacji do Eurobasketu 2022 Hiszpania wygrała tylko 2, lecz wystarczyło to, by zapewnić sobie awans. Korzysta z tego trener Sergio Scariolo, który na „bańkę” w Gliwicach przywiezie mocno eksperymentalny skład, z trzema potencjalnymi debiutantami.