To zdecydowanie nie był dobry dzień reprezentacji Polski. Klęska z Macedończykami

Kibice reprezentacji Polski przyszli do hali w Sosnowcu, aby zobaczyć zwycięstwo naszej drużyny z Macedonią Północną. Stało się zupełnie inaczej, bo Polacy przegrali różnicą 25 punktów.
2023.08.14 Gliwice Koszykowka Mezczyzn FIBA Turniej Prekwalifikacyjny do IO 2024 Sezon 2023 Bosnia i Hercegowina – Polska N/z Aleksander Balcerowski Foto Marcin Bulanda / PressFocus2023.08.14 Gliwice Basketball Men FIBA Olympic Pre-Qualifying Tournament Season 2023 Bosnia i Hercegowina – Polska Aleksander Balcerowski Credit: Marcin Bulanda / PressFocus

Polscy koszykarze rozpoczęli eliminacje do Eurobasketu od wysokiej porażki z Litwą. Okazja do poprawy nastrojów pojawiła się dość szybko w spotkaniu z teoretycznie najsłabszą w grupie Macedonią Północną. Na inaugurację przegrała ona 5 punktami z Estonią. Przypomnijmy, że Polacy i tak mają zapewniony awans do mistrzostw, ale mecze eliminacji są bez wątpienia ważnymi sprawdzianami formy dla kadry Igora Milicicia. W porównaniu do spotkania z Litwą w składzie naszego zespołu Mateusza Ponitkę zastąpił Mikołaj Witliński.

Dobrze w mecz weszli Michał Michalak i Andrzej Pluta. To głównie dzięki ich akcjom Polacy prowadzili w 5. minucie 14:8. I niestety tyle dobrego można przekazać o grze naszej kadry w pierwszej części. Przez jej 5 kolejnych minut nasi koszykarze tylko raz trafili do kosza. Macedończycy zaliczyli serię 17:2, a na początku drugiej kwarty mieli aż 13 punktów przewagi.

Gra reprezentacji Polski nie wyglądała dobrze. Już wspomniany brak skuteczności, pozostawienie dużej swobody rywalom w poczynaniach w ataku i proste błędy. Goście w pierwszej połowie utrzymywali co najmniej 7 oczek zapasu. Po akcji znakomicie dysponowanego Nenada Dmitrijevicia (19 punktów w pierwszej połowie) Macedonia Północna prowadziła do przerwy 47:38. Wiadomo było, że do Michała Michalaka (17 pkt.) i Michała Sokołowskiego (11 pkt.) muszą dołączyć pozostali nasi koszykarze, aby po zmianie stron odwrócić losy meczu.

Do drugiej połowy podopieczni Igora Milicicia przystępowali z nadzieją na odrobienie strat. Seria 12:0 Macedończyków od wyniku 49:42 szybko zweryfikowała te oczekiwania. Zespół gości miał już ponad 20 punktów przewagi i było coraz bliżej drugiej z rzędu wysokiej porażki naszej drużyny.

Na początku czwartej odsłony Polakom udało się jeszcze zmniejszyć różnicę do 12 punktów. Jednak chwilę później przewaga Macedonii Północnej ponownie wynosiła ponad 20 oczek. Trzeba przyznać, że rywale grali po prostu lepiej. Pod nieobecność Mateusza Ponitki poza duetem Sokołowski-Michalak brakowało koszykarzy, którzy dostarczyliby większej liczby punktów. Ostatecznie Polacy wyraźnie przegrali 71:96 i rozpoczęli eliminacje od bilansu 0-2. Na szczęście awans do mistrzostw jest zapewniony, a turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich dopiero w lipcu.

Polscy koszykarze oddali dużo prób z dystansu. Jednak na 33 z nich trafili zaledwie 7. Gospodarze mieli 38 % skuteczności rzutów z gry, a goście aż 53 %. Najskuteczniejsi w naszej drużynie byli wspomniani Michał Michalak (20 pkt.) i Michał Sokołowski (15 pkt.). Do największych rozczarowań oprócz całego obrazu kadry należy zapisać występy Aleksandra Balcerowskiego (7 pkt. 2/10 z gry) i Aleksandra Dziewy (1 pkt.). Najlepszym zawodnikiem meczu został Nenad Dimitrijevic, który rzucił aż 32 punkty.

Los Angeles Lakers pokonali na wyjeździe New Orleans Pelicans 110:106. Tym sposobem “Jeziorowcy” zapewnili sobie awans do play-offów, a w pierwszej rundzie zmierzą się z Denver Nuggets. Z kolei Pelicans zagrają o ósme miejsce na zachodzie z Sacramento Kings, którzy rozbili Golden State Warriors aż 118:94. Dla “Wojowników” porażka oznacza koniec sezonu.
17 / 04 / 2024 6:38