Top 10 zawodników PLK dekady – miejsca 10-6

Share on facebook
Share on twitter
Wybraliśmy dziesiąciu najlepszych zawodników, którzy grali w PLK na przestrzeni ostatnich 10 sezonów. Listę otwiera Shawn King, mamy tutaj także Damiana Kuliga, Filipa Dylewicza, Jamesa Florence'a i Vladimira Dragicevicia. Już jutro pierwsza piątka!
Vladimir Dragicević (fot. Andrzej Romański/plk.pl)

PZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

Najlepszy czyli jaki?

W tego typu rankingach pytanie zawsze jest takie samo: co rozumiemy przez słowo „najlepszy„. Najwięcej punktów w sezonie? Raczej nie, bo nie szukamy pierwszego strzelca tylko najlepszego gracza, ale to jak i ile produkuje, też jest istotne.

Czy szukamy gracza, który miał najwięcej zbiórek i asyst? Nie, chociaż podstawowe statystyki są ważne. Czy szukamy kogoś kto rozegrał najwięcej meczów? Nie, bo tu nie interesuje nas długość karier oraz brak kontuzji, choć i to się liczy.

Ja przez słowo „najlepszy” rozumiem graczy, którzy mieli największy wpływ na grę swojego zespołu. Zawodników, którzy dominowali ten okres, gdy byli w PLK. Ale tu znów jest problem, bo niektórzy zagrali nieco ponad 1500 minut, a inni ponad 5 tysięcy. Jedni zawodnicy dominowali ligę przez sezon czy dwa, a inni grali w niej całą dekadę.

Dodatkowo, należy pamiętać o tym, że PLK się zmienia. Jeszcze 5-6 lat temu liga nie była tak ofensywna, jak teraz i można ulec złudzeniu, że obecnie mamy lepszych graczy. Do tego dochodzi także inflacja statystyk, wynikająca ze zwiększenia tempa gry. W takich warunkach trudno jest wymiernie ocenić wartość graczy w czasie oraz ich porównać, ale można próbować to zrobić.

Kryteria

W wyborze najlepszych graczy dekady brałem pod uwagę ostatnie 10 sezonów – pierwszym jest sezon 2010/11, a ostatnim 2019/20. Pod uwagę brałem tylko graczy powyżej 1500 minut rozegranych w trakcie ostatnich 10 sezonów.

Wyróżnienia

Ranking ma tylko 10 miejsc, ale za ostatnią dekadę należałby wspomnieć graczy, którzy mieli wpływ na to jak wyglądała liga, ale nie załapali się do rankingu.

Mateusz Ponitka – w sezonie 2015/16 miał największy PER wśród Polaków w tej dekadzie i 7. ogólnie oraz 4. najlepszy wskaźnik win shares per40.

Przemysław Zamojski – 5 mistrzostw Polski oraz jedno wicemistrzostwo. Najwięcej trafionych trójek wśród wszystkich graczy, na ponad 38 proc. skuteczności.

Paweł Kikowski – 4. miejsce pod względem zdobytych punktów, 3. miejsce pod względem oddanych trójek.

Michał Sokołowski – dwukrotnie najlepszy polski gracz, dwukrotnie najlepszy obrońca.

Qyntel Woods – swoje najlepszy okres miał przed sezonem 2010/11. Później był jednak nadal 5. pod względem punktów na minutę.

TOP 10 graczy PLK ostatnich 10 sezonów

10. Shawn King

To może być nieco kontrowersyjny wybór, ale te 2 sezony, które spędził w PLK to jego zdecydowana dominacja pod koszami. Oba skończył ze średnimi na poziomie double – double, a w tej dekadzie udało się to tylko Harrisowi. Warto dodać, że tamta Kotwica zajmowała miejsca w dolnej części tabeli, a Shawn King ze Stalą grał w playoff.

Oba sezony środkowego Stali zajmują pierwsze miejsce w procencie zebranych piłek w obronie, ataku oraz ogólnie dostępnych zbiórek. Ma największy PER w tej dekadzie, 5. game score, 2. win share per40 minut . Indywidualny defensywny rating za sezon 2016/17 plasuje go w najlepszej „10” dekady.

Shawn King nie był wszechstronny w ataku, zdobył tylko jedno wicemistrzostwo oraz jedną statuetkę MVP, ale pod koszem rządził. I to w czasach, gdy gra się szybko, więcej rzuca się za 3 i zbiórki są dalekie. W dodatku, robił to wszystko mając 35-37 lat!

9. Damian Kulig

Jedno mistrzostwo Polski z Turowem, 3 wicemistrzostwa i jedna nagroda MVP. W tej dekadzie Kulig ma 8. najlepszy wskaźnik PER, najlepszy wśród Polaków.

Wyjątkowo udany dla Kuliga był okres spędzony w Zgorzelcu. Jego sezon z nagrodą MVP był niepowtarzalny, bo nikt wcześniej, ani później, grając w ponad 10 meczach PLK nie zdobywał 14 punktów, 7 zbiórek, 1 bloku na mecz, oddając co najmniej 3 próby zza łuku. Wszechstronny podkoszowy, którego zespoły walczące o medale zawsze chętnie widziały w swoim składzie.

8. Filip Dylewicz

W ostatniej dekadzie spędził kilka sezonów w drużynach walczących o mistrzostwo Polski. Tytuł zdobył z Turowem Zgorzelec w sezonie 2014, dodał do tego dwa wicemistrzostwa w 2013 i 2015. Przez wiele lat gry na wysokim poziomie. Zaliczył indywidualnie dwa najlepsze występy w finale wśród polskich graczy.

7. James Florence

Najlepszy gracz dekady, jeśli chodzi o regularnie trafiane rzuty z 8-9 metra. Mistrz Polski ze Stelmetem Zielona Góra oraz MVP finałów w tym samym roku. Według trenerów jeden z najmocniejszych MVP sezonu zasadniczego oraz brązowy medalista z Arką Gdynia. Drugi najlepszy gracz tej dekady pod względem zdobywanych punktów na minutę. Gdy był gorący, to nie było sposobu, żeby go zatrzymać.

6. Vladimir Dragicević

Jeden z najlepszych centrów ostatnich lat w PLK. Na boisku miał świetny kontakt z Łukaszem Koszarkiem, który obsługiwał go podaniami pod koszem czy w pick and rollu.

Właśnie jako rollujący w pnr był szczególnie trudny do zatrzymania, bo w mistrzowskim sezonie Stelmetu zdobywał 1.117 punktu na posiadanie, ale był także dobrze podającym wysokim graczem. W swoim ostatnim sezonie w PLK, gdy był na parkiecie, jego asysty stanowiły 15 proc. asyst zespołu, a jego true shooting percentage był jednym z 3 najwyższych w ostatniej dekadzie.

Gravity” jakie tworzy taki gracz jest ogromne. Tak dobrze absorbował obronę rywali, że często wysyłano aż 3 obrońców, żeby zatrzymać jego firmowe akcje. Dragicević miał także najwyższy win shares per40 minut z graczy liczących się w tym rankingu. Drugi największy PER i 4. game score.

Inaczej widzisz kolejność w tym rankingu? Daj znać na Twitterze lub w komentarzach.

Jacek Mazurek, @PulsBasketu

.

POLECANE

tagi

NBA

Na taki miesiąc fani New York Knicks musieli czekać przez lata! W niedzielę ich zespół wygrał 109:90 w pojedynku z Detroit Pistons, dzięki czemu Nowojorczycy kończą luty na czwartym miejscu w Konferencji Wschodniej i mają pozytywny bilans 18-17.
1 / 03 / 2021 10:07
Wydanie specjalne! Kamil Chanas z ekspertami (Mihailo Uvalin i Radosław Hyży) rozmawiają o turnieju o Suzuki Puchar Polski 2021, który odbędzie się w dniach 11-14 lutego w Lublinie. Zapowiadają cztery ćwierćfinałowe mecze oraz typują wygranych tych spotkań. Kto zgarnie Puchar Polski w tym roku, a kto wygra konkurs rzutów za 3 punkty i konkurs wsadów?

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Już osiem kolejnych zwycięstw mają na koncie zawodnicy Brooklyn Nets, którzy w czwartek rozbili 129:92 Orlando Magic. To ich najdłuższa seria wygranych od sezonu 2005/06. Dzięki serii wygranych Nets prawie dogonili już 76ers na pierwszym miejscu Konferencji Wschodniej.
26 / 02 / 2021 15:57