Trefl wygrywa w Ostrowie – piękna premia za ambicję

Goście z Sopotu zaimponowali zaangażowaniem i wykorzystali swoje nieliczne przewagi. Zasłużenie wygrani 73:70 ze Stalą Ostrów Wlkp.

Anthony Ireland (Fot. Tomasz "Fijołek" Fijałkowski)
Anthony Ireland (Fot. Tomasz „Fijołek” Fijałkowski)

W starciu ze znacznie silniejszą fizycznie Stalą, Trefl nie miał wyjścia – musiał nadrabiać braki zaangażowaniem i koncentracją. I faktycznie, od samego początku nadrabiał. Anthony Ireland bezlitośnie ogrywał Tomasza Ochońkę, na różne sposoby punktował wszechstronny Nikola Marković i goście zaczęli mecz od niespodziewanego prowadzenia 18:9.

Stal stopniowo odzyskiwała przytomność po pierwszym ciosie – wigor tradycyjnie przyszedł po wejściu na parkiet Aarona Johnsona. Maleńki Amerykanin najlepiej rozumie się z Szymonem Szewczykiem. Potrafi tak kręcić obroną i wywijać podkoszowe kółeczka, że po decydujący podaniu „Szewcu” zostaje na zupełnie czystej pozycji do rzutu z dystansu. A weterani tej klasy nie marnują okazji – trzy kolejne trójki i dostojny wjazd po kosz polskiego skrzydłowego (11 punktów w kwartę) pozwoliły gospodarzom wrócić do gry.

Trefl, dzięki dobrej obronie i niespodziewanej przewadze w zbiórkach, prowadził do przerwy 32:29. Tydzień temu też zagrał świetną pierwsza połowę ze Stelmetem i… padł. Historia się jednak nie powtórzyła.

Po zmianie stron swoje dobre minuty znów miał Marković (13 punktów, 10 zbiórek w meczu), który najpierw trójką, potem przechwytem i wsadem znów wyprowadził gości na spokojniejsze prowadzenie. Stal odpowiadała niemal wyłącznie grą swoich weteranów – przytomnością pod koszem wykazywał się Szewczyk (też double – double, 19+12), kilka ważnych rzutów trafił Kamil Chanas.

Ostatnia kwarta pokazała, że to nie pojedynek polskich czwórek był najważniejszą rywalizacją tego meczu. O wyniku spotkania przesądziła w największym stopniu miażdżąca przewaga Irelanda nad Tomaszem Ochońką. W kluczowych momentach Amerykanin (17 pkt., 8-12 z gry) wygrywał bezpośrednie pojedynki i zamieniał je na punkty. Z kolei w Stali, Aaron Johnson w drugiej połowie nie pokazał już nic szczególnego.

Dramatyczną (i dość chaotyczną) końcówkę dla gospodarzy dwoma świetnymi, trudnymi trojkami niemal uratował Adam Kaczmarzyk, ale to Arturowi Mielczarkowi w kluczowym momencie nie zadrżała ręka. Trefl dość niespodziewanie, ale zasłużenie wygrał w Ostrowie.

Jak się okazuje, warunki fizyczne to nie wszystko – ambicją i mądrością w koszykówce można nadrobić naprawdę wiele. Tylko 7 strat Trefla w meczu robi wrażenie.

Pierwszym meczem po wielkie przerwie będzie mecz orlando Magic – LA Clippers. Koszykówka NBA w nieoficjalnym wydaniu już 22 lipca. To właśnie wtedy w Orlando zostaną rozegrane pierwsze mecze rozgrzewkowe. Każdy zespół ma zagrać w trzech takich sparingach.
5 / 07 / 2020 10:09
Trwająca już prawie cztery miesiące przerwa w rozgrywkach NBA może być dla niektórych zespołów korzystna. Anthony Davis uważa, że Los Angeles Lakers, dzięki pauzie, mają jeszcze większe szanse na zdobycie w tym roku mistrzostwa.
4 / 07 / 2020 15:30

1 / 05 / 2020 11:53
23 / 03 / 2020 12:34