U22 – Znamy najlepszą ósemkę Mistrzostw Polski

Share on facebook
Share on twitter

Cztery turnieje półfinałowe rozgrywane w Jeleniej Górze, Gdańsku, Gorzowie Wlkp. oraz Warszawie przyniosły mnóstwo emocji i pozwoliły wyłonić finałową ósemkę Mistrzostw Polski Kobiet do lat 22.

Good Lood AZS PK Kraków fot. Adam Popek

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>

Do turnieju finałowego awansowały: Enea AZS Poznań, Wisła Can-Pack AZS Politechnika Kraków, Politechnika Gdańsk, UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, MUKS Poznań, Enea AZS Gorzów Wlkp., KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec oraz AZ Uniwersytet Warszawski.

GRUPA I

Grupa ta rywalizowała w Jeleniej Górze. I można powiedzieć, że rozstrzygnięcia w tym turnieju są zgodne z przewidywaniami. Aczkolwiek pierwsze emocje zaczęły się już dzień przed turniejem, kiedy to drużynę MKS MOS Katowice zastąpił Widzew Łódź, który jest zdecydowanie silniejszą ekipą. Zwyciężczynie turnieju – drużyna Enea AZS Poznań – rozbiły wszystkie przeciwniczki różnicą co najmniej 30 pkt i pewnie awansowały do turnieju finałowego. Gospodynie turnieju – KS Wichoś Jelenia Góra – pomimo ambitnej postawy przegrały wszystkie 3 spotkania.

Stawką ostatniego niedzielnego spotkania pomiędzy Wisłą Can-Pack Politechniką Kraków, a Widzewem Łódź był bezpośredni awans do turnieju finałowego. Przez 3 kwarty to łodzianki nadawały ton grze i utrzymywały prowadzenie. W pewnym momencie ich przewaga sięgnęła aż 13 punktów. Wtedy to krakowianki do walki poderwała Alicja Grabska trzema celnymi trójkami, a wtórowała jej walcząca od samego początku za dwóch Kinga Banach. Ostatecznie koleżanki dostosowały się do niej i zaczęły walczyć praktycznie o każdą piłkę. Krakowianki pokonały Widzew Łódź 83:72 i zasłużenie awansowały do turnieju finałowego.

Grupa II

Turniej rozgrywany w Gdańsku miał swoich wyraźnych faworytów, którzy nie zawiedli. Gospodynie pewnie wygrały wszystkie 3 trzy spotkania i zajęły pierwsze miejsce w tabeli. Tuż za nimi uplasowała się ekipa UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, która w bezpośrednim starciu uległa gdańszczankom 62:71. Trzecie miejsce w turnieju dla UKS Nowa Wieś. Waleczne zawodniczki z województwa mazowieckiego choć dwoiły się i troiły, nie były w stanie realnie zagrozić wspomnianej wyżej dwójce. Na osłodę pozostała im wyraźna wygrana ze Stalą Brzeg. Brzeżanki natomiast zgodnie z przewidywaniami, pełniły rolę dostarczyciela punktów dla pozostałych ekip.
Grupa III

Grupa okrzyknięta grupą śmierci zaraz po losowaniu. Nic dziwnego, skoro w grupie tej rywalizowało troje medalistów ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Kobiet do lat 22. Pierwszego dnia turnieju od mocnego akcentu rozpoczęła GTK Arka Gdynia pokonując MUKS Poznań. Poznanianki roztrwoniły w tym meczu ponad 20 – punktową przewagę. Drugiego dnia turnieju gdynianki mogły zapewnić sobie już awans do turnieju finałowego, ale uległy gospodyniom z Enei AZS Gorzów Wlkp. Tym samym przed ostatnim dniem turnieju w dalszym ciągu nie mieliśmy wyłonionego żadnego finalisty!

W pierwszym niedzielnym meczu gdynianki rozbiły Katarzynki Toruń i czekały na rozstrzygnięcie bezpośredniego starcie pomiędzy MUKS-em Poznań, a gorzowskim AZS. Matematyka była bezlitosna – gdyniankom awans dawało jedynie zwycięstwo drużyny z Gorzowa (w jakimkolwiek wymiarze) lub wygrana ekipy z Poznaniu co najmniej 24 punktami. Ostatecznie mecz zakończył się wygraną MUKS-u Poznań 80:60 i tym samym GTK Arka Gdynia znalazła się poza finałową ósemką.

Grupa IV

Turniej w Warszawie choć na papierze wyglądał na bardzo wyrównano, to również zdawał się mieć swoich faworytów. Drużyna KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec oraz zawodniczki AZS Uniwersytetu Warszawskiego zakończyły turniej z bilansem 2-1, a warszawianki o miejsce premiowane awansem do turnieju finałowego rywalizować musiały ostatniego dnia z KS 25 Basketem Bydgoszcz. Ostatecznie gospodynie spokojnie zwyciężyły 78:52 i mogą już rezerwować pobyt w Gdańsku w połowie lutego.

Wyniki wszystkich rozegranych spotkań: https://rozgrywki.pzkosz.pl/liga/105/terminarz_i_wyniki.html

Ostateczna kolejność turniejów finałowych: https://rozgrywki.pzkosz.pl/liga/105/tabela.html

Losowanie grup turnieju finałowego odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia.

Jan Delmanowski

Nike Kyrie 5 „Bred” –  w takich butach się teraz gra! >>
Drugie z rzędu ligowe zwycięstwo Twardych Pierników. Tym razem ekipa z Torunia wygrała 82:80 w Stargardzie z PGE Spójnią, choć w samej końcówce było jeszcze sporo emocji. To bardzo ważny krok zespołu trenera Skelina, który po chwilowej zadyszce znów wygrywa.
21 / 01 / 2022 20:03

NBA

Głośno zrobiło się wokół Jonah Mathewsa, którym zainteresowało się wielkie Fenerbahce z Euroligi. Prezes Anwilu Włocławek potwierdził, że oferta wykupu kontraktu rzeczywiście wpłynęła, lecz klub ją oficjalnie odrzucił i z zawodnikiem rozstać się nie chce.
21 / 01 / 2022 14:51
Luka kontra CP3, czyli pojedynek między Dallas Mavericks a Phoenix Suns to zdecydowanie najciekawsze starcie czwartkowej nocy w NBA. Zmierzą się bowiem dwa najgorętsze w tej chwili zespoły Zachodu – Mavs i Suns przystąpią do tego pojedynku z serią czterech kolejnych zwycięstw na koncie.
20 / 01 / 2022 20:37
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Jeszcze jedno dobrze znane polskim kibicom nazwisko wraca na parkiety PLK. Tym razem chodzi o Roberta Johnsona (26 lat, 193 cm), który z powodzeniem grał już w Dąbrowie Górniczej, a teraz wzmocni na obwodzie Legię Warszawa, choć był już jedną nogą w greckim Iraklisie.
19 / 01 / 2022 11:24
Bardzo doświadczony w PLK zawodnik od dłuższego czasu mocno pożądany przez kluby pierwszej ligi. Teraz okazuje się, że skrzydłowy rzeczywiście znalazł sobie nową drużynę – to WKK Wrocław. Tam właśnie Artur Mielczarek ma zamiar dokończyć trwające rozgrywki.
14 / 01 / 2022 18:51