Usman Garuba – kolejny cudowny dzieciak z Hiszpanii?

Share on facebook
Share on twitter
Usman Garuba (Fot. FIBA.com)
Usman Garuba (Fot. FIBA.com)

W finale mistrzostw Europy do lat 16 miał triple-double 15 punktów, 11 zbiórek i 10 bloków! A ma, uwaga, 14 lat i w turnieju rywalizował z graczami o dwa lata starszymi.

Usman Garuba, mierzący 201 cm wzrostu środkowy, urodził się 9 marca 2002 roku, ale na tle graczy z rocznika 2000 i tak wyglądał potężnie. I tak grał w mistrzostwach w Radomiu – jego średnie z siedmiu meczów, to 16,3 punktu (71 proc. skuteczności z gry), 12,4 zbiórki oraz 2,9 bloku. Polsce w 1/8 finału rzucił najwięcej – 27.

W finale z Litwą miał wspomniane, potężne triple-double: 15 punktów, 11 zbiórek i 10 bloków. Ale nie był jedynym bohaterem – Hiszpanie prowadzili przez większość meczu, ale 13 sekund przed końcem zrobiło się 72:71 dla Litwy. Po przerwie na żądanie wyprowadzony na pozycję Carlos Unanue trafił jednak za trzy, Hiszpanie wybronili ostatnią akcję i zdobyli mistrzostwo.

Garuba został wybrany MVP mistrzostw i trafił oczywiście do pierwszej piątki razem z Dovydasem Giedraitisem (Litwa), Marko Pecarskim (Serbia), Erayem Akuzem (Turcja) i Luką Samanicem (Chorwacja).

14-letni Garuba jest graczem Realu Madryt i oczywiście błyszczy także w Hiszpanii. W ostatnich mistrzostwach kadetów, jego zespół pokonał w finale Barcelonę 94:44, a Garuba też miał triple-double – 20 punktów, 26 zbiórek, 10 asyst.

Oczywiście, jego talent i możliwości trudno porównywać z Rickym Rubio, który w młodzieżowych mistrzostwach imponował inteligencją, czytaniem gry, sprytem i techniką – Garuba wykorzystuje raczej swoje świetne warunki fizyczne, choć nieźle biega też do kontry, dobrze kozłuje. Na dodatek Hiszpanie doskonale przecież wiedzą, jak szkolić chłopaka, by ten stał się kimś więcej niż podkoszowym osiłkiem. Poza tym pamiętajcie – Usman Garuba ma dopiero 14 lat!

I jeszcze ciekawostka – Usman ma brata, Sediqa. Ten ma 12 lat, też zapowiada się świetnie.

POLECANE

tagi