Drużyna złożona w przeważającej części z weteranów, także 40-letnich, nie wygrała turnieju w Krakowie, ale zajęła drugie miejsce, które też dało awans. To powrót Żubrów do rozgrywek centralnych po sześciu latach przerwy.
W sezonie 2009/10 Żubry grały w I lidze, z bilansem 10-20 zajęły 11. miejsce. Ale w playout trafiły najgorzej, jak mogły, czyli na AZS Politechnikę Warszawską. Rywale wystawili do rywalizacji z nimi kilku graczy z PLK – m.in. Michała Nowakowskiego, Jarosława Mokrosa, Krzysztofa Sulimę i Michała Jankowskiego. Żubry wygrały pierwsze spotkanie, ale serię przegrały 1:2.
Po spadku drużynę seniorów rozwiązano, do III ligi zgłoszono ją ponownie dopiero po trzech latach, w 2013 roku. W tym sezonie Żubry były już jednym z czołowych zespołów rozgrywek regionalnych, awansowały do finału. W grupie 2, która rywalizowała w Krakowie, pokonały 73:65 gospodarza, AZS Politechnikę, a potem zwyciężyły SKK Rzeszów 82:62. Niedzielna porażka 75:83 z Bombardierem Szczecin nie miała znaczenia.
Żubry były w tym sezonie drużyną weteranów – ważne role u trenera Jakuba Jakubca pełnili 42-letni Tomasz Kujawa, 41-letni Dominik Czubek, 40-letni Krzysztof Kalinowski, 36-letni Marcin Monach, 32-letni Andrzej Misiewicz, choć warto odnotować także, że czołowymi graczami byli 18-letni Michał Bombrych i Patryk Milewski.
Poza Żubrami do II ligi awansowały także Stal Ostrów Wlkp., Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie, AZS Politechnika Kraków, Tarnovia Basket Tarnowo Podgórne, Calipers Kielce, Gryf Goleniów oraz Truso The Construct Elbląg.