Wielki Dirk Nowitzki – 30 tys. punktów z półobrotu

Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, Kobe Bryant, Michael Jordan, Wilt Chamberlain oraz, od wtorku, Dirk Nowitzki. Znakomity Niemiec dołączył do absolutnej czołówki w historii NBA.

W takich butach grają gwiazdy NBA – zobacz >>

Zajęło mu to 19 sezonów i 1376 meczów rundy zasadniczej. A we wtorkowym spotkaniu z Los Angeles Lakers – dosłownie kilka minut. Przed meczem Dirk Nowitzki miał 29980 punktów, ale szybko zdobył pierwsze osiem punktów dla swoich jedynych w karierze Dallas Mavericks, po pierwszej kwarcie miał ich już 18.

A potem było już czyste szaleństwo:

Zasłużył Dirk Nowitzki na takie owacje, bez dwóch zdań. Niemiec nigdy nie był może tak spektakularną gwiazdą jak Jordan czy Bryant, ale graczem był – i jest! – znakomitym. W XXI wieku, w latach, w których w NBA dominowali Los Angeles Lakers, San Antonio Spurs czy drużyny z LeBronem Jamesem, potrafił wbić się na szczyt. Po nieudanym finale w 2006 roku i porażce z Miami Heat, zdołał zrewanżować się drużynie z Florydy pięć lat później. I oczywiście został MVP finału z 2011 roku.

Wcześniej, w 2007 roku, został wybrany MVP sezonu, czterokrotnie był w pierwszej piątce rozgrywek, a 13 razy wystąpił w Meczu Gwiazd. Jego średnia z kariery to 21,8 punktu na mecz, ale w swoich najlepszych latach, w połowie poprzedniej dekady, Dirk regularnie zdobywał po 25 lub więcej punktów.

Jego firmowym zagraniem stał się rzut z odejścia, z jednej nogi. Lub ten z półobrotu, wiecie jak on wygląda. No i oczywiście te jego świetne trójki… Dirk Nowitzki to po prostu gracz wybitny.

PS Wtorkowy mecz z Lakers gospodarze wygrali 122:111, a Nowitzki zdobył 25 punktów i miał 11 zbiórek. Mavericks mają bilans 27-36, zajmują 10. miejsce na Zachodzie i gonią ósemkę.