Z PLK do Europy – od Groselle’a do Bookera (część 2)

Share on facebook
Share on twitter
Sporo cudzoziemców, którzy w ubiegłym sezonie biegali po boiskach PLK, w nowym sezonie zakłada koszulki klubów z najlepszych sześciu lig Europy.Przyjrzeliśmy się losom tych graczy. Dodatkowo w tekście spojrzę na dwóch zawodników, którzy co prawda nie grają w topowych rozgrywkach, ale wyróżniają się w swoich, silnych ligach.
Geoffrey Groselle / fot. A. Romański, plk.pl

Superbet – najlepsze kursy na koszykówkę. Cashback 500 i 50 zł na start. Sprawdź! >>

Z PLK do Europy – od Bibbinsa do Lundberga (część 1) – czytaj TUTAJ >>

JAMEL MORRIS (SG, 28 lat, 6-4), Legia Warszawa -> Mitteldeutscher BC  (Niemcy, Bundesliga)

Statystyki:
PLK 20/21: 29 minut na mecz, 17 punktów na mecz, 40% za trzy
Bundesliga 21/22:  27 minut na mecz, 15 punktów na mecz, 48% z gry

Morrisowi co prawda naprawienie kariery zajęło trochę dłużej niż Sandersowi, ale do naprawiania było zdecydowanie więcej. Przez drugą dywizję NCAA, do grania za kilkaset dolarów na czwartym poziomie rozgrywkowym we Włoszech, aż po grę w topowych ligach we Francji i Niemczech.

Dzięki wczesnemu zakończeniu rozgrywek w PLK, Morris zagrał w ubiegłym sezonie jeszcze we francuskim Orleanie, gdzie notował 8 punktów na mecz. W nowym sezonie na zakontraktowanie 28-latka zdecydował się niemiecki Mitteldeutscher i okazało się to strzałem w dziesiątkę! Pomimo tego, że Morris często wchodzi z ławki należy do TOP 10 strzelców ligi, wyróżniając się przede wszystkim skutecznością za trzy. 50% plasuje go na trzecim miejscu w lidze wśród zawodników oddających ponad 4 rzuty na mecz (najlepszy Jake Toolson z Goettingen – kosmiczne 57% przy 5 oddawanych rzutach). W swoim najlepszym meczu Morris rzucił 33 punkty, ale jego drużyna przegrała z Ludwigsburgiem. 

NUNI OMOT (SF, 27 lat, 6-9), Trefl Sopot -> Giessen (Niemcy, Bundesliga)

Statystyki:

PLK 20/21: 29 minut na mecz, 17 punktów na mecz, 56% z gry

Bundesliga 21/22:  24 minuty na mecz, 12 punktów na mecz, 5 zbiórek na mecz

Co prawda statystyki Omota z PLK imponują, ale doskonale pamiętamy, że w grze różnie to wyglądało i na pewno w Sopocie nie byli do końca zadowoleni z gry Kenijczyka. Ostatecznie na usługi absolwenta Baylor skusił się od lat jeden ze słabszych zespołów Bundesligi, Giessen 46ers. Ekipa z Hesji większość spotkań przegrywa (3-5), a Omot prezentuje się po prostu solidnie. Jest czwartym strzelcem zespołu, całkiem sporo zbiera, a na dodatek rzuca z gry na 50%.

GEOFF GROSELLE (C, 28 lat, 7-0), Zastal Zielona Góra -> Fortitudo Bologna (Włochy, Lega A)

Statystyki:

PLK 20/21: 29 minut na mecz, 17 punktów na mecz, 8 zbiórek na mecz

Lega A 21/22:  16 minut na mecz, 6 punków na mecz, 5 zbiórek na mecz

Rewelacja ubiegłych rozgrywek PLK. Rosły center dominował pod koszami w Polsce, a w nowym sezonie zdecydował się na podpisanie kontraktu z włoskim Fortitudo Bologna. Taki poziom nie jest nowością dla Amerykanina, ponieważ w swojej karierze ma już na koncie grę we Francji, Niemczech i lidze VTB. Czy coś mogło pójść nie tak?

Niestety dla Groselle’a – tak! 28-latek na początku rozgrywek doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry na miesiąc, a gdy wrócił do gry nie należał do mocnych punktów zespołu. Ledwie 8 oddanych rzutów w trzech meczach, gra po 10-15 minut – rola Geoffa z pewnością jest mniejsza niż zakładano. Tak wyglądało to jeszcze do niedawna. Ostatnie wydarzenia zmienili jednak nieco jego sytuację. Lepsze mecze, w tym 10/8 z Trento i prawdopodobne rozstanie z zespołem Brandona Ashleya, który niejednokrotnie musiał zastępować Groselle’a w roli centra to pewne gamechangery. Mówiło się o zainteresowaniu Grosellem ze strony Kinga, jednak wygląda na to, że Amerykanin może uratować swój kontrakt.

DEISHUAN BOOKER (PG/SG, 24 lata, 6-3), Anwil Wloclawek -> Le Mans (Francja, PRO A)

Statystyki:

PLK 20/21: 28 minut na mecz, 15 punktów na mecz, 5 asyst na mecz

PRO A 21/22:  18 minut na mecz, 7 punktów na mecz, 4 asysty na mecz

Co prawda Booker szybko pożegnał się z PLK w ubiegłym sezonie, ale z kronikarskiego obowiązku umieszczam go w zestawieniu. Po grze w Anwilu były gracz Nymburka zagrał 24 mecze w Bundeslidze, zdobywając średnio 9 punktów. W nowych rozgrywkach jako rezerwowy gra średnio 18 minut w lidze francuskiej, ale przyjście Dariusa Johnsona-Odoma z pewnością komplikuje jego sytuację.

ROLANDS FREIMANIS (PF, 33 lata, 6-9), Zastal Zielona Gora -> Niżny Nowogród
(Rosja, VTB, BCL)

Statystyki:

PLK 20/21: 27 minut na mecz, 14 punktow na mecz, 5 zbiorek na mecz

VTB 21/22:  21 minut na mecz, 8 punktow na mecz

BCL 21/22: 28 minut na mecz, 10 punktow na mecz

Łotysz po dobrym sezonie w Zastalu postanowił pozostać w lidze VTB, wybierając grę dla Niżnego Nowogrodu. Zarówno w lidze VTB, jak i rozgrywkach BCL prezentuje się solidnie, regularnie dostarczając 8-10 punktów. Nic dodać, nic ująć – Freimanis jest po prostu solidny, robi co należy i regularnie wychodzi w pierwszym składzie.

JOSH PERKINS (PG, 26 lat, 6-2), GTK Gliwice -> Enel Brindisi (Włochy, Lega A, BCL)

Statystyki:

PLK 20/21: 30 minut na mecz, 14 punktów na mecz, 6.6 asyst na mecz

Lega A 21/22:  25 minuty na mecz, 11 punktów na mecz, 6 asyst na mecz

BCL 21/22: 25 minut na mecz, 9 punktów na mecz, 4 asysty na mecz

Perkins pokazał w zeszłym sezonie, co znaczy rozgrywający przez duże R. Nie dziwi więc fakt, że w połowie sezonu zaczęły się po niego zgłaszać zespoły z lepszych lig, co ostatecznie zaprocentowało transferem do Partizanu. Potentat z Belgradu okazał się jednak za wysokimi programi, więc Perkins nowy sezon rozpoczął we Włoszech.

Enel gra nie tylko w lidze włoskiej, ale także w Lidze Mistrzów. To świetna szansa na pokazanie się, jednak póki co w rozgrywkach międzynarodowych Perkins nie zachwyca, podobnie jak cały zespół (1-3). Poza mniejszą liczbą punktów i asyst, uwagę zwraca także słabsza skuteczność – 41%. W rozgrywkach krajowych jest zupełnie inaczej – 55% z gry oraz 50% za trzy, a Brindisi jest 6-3. Perkins jest bezdyskusyjnie pierwszym PG zespołu i z całą pewnością buduje dobrą markę we Włoszech.

TOOKIE BROWN (PG, 25 lat, 5-11), King Szczecin -> Brunszwik (Niemcy, Bundesliga)

Statystyki:

PLK 20/21: 25 minut na mecz, 12 punktów na mecz, 56% z gry

Bundesliga 21/22:  25 minut na mecz, 9 punktów na mecz, 5 asyst na mecz

Wszyscy pamiętamy mocne wejście Tookiego do ligi, ale później już nie było tak świetnie. Mimo wszystko filigranowy rozgrywający na pewno rozegrał dobry sezon w barwach Kinga. To zaprocentowało transferem do Bundesligi, co jest pierwszym zetknięciem z tak dobrą ligą dla 25-latka. Brown prezentuje się solidnie, będąc pierwszym rezerwowym na obwodzie oraz czwartym strzelcem zespołu. Nie ma co się specjalnie rozwlekać – nie grozi mu ani bycie czołowym graczem ligi, ani zwolnienie. Po prostu jest OK.

JANIS BERZINS (SF, 28 lat, 6-7), Zastal Zielona Góra -> Manresa (Hiszpania, ACB)

Statystyki:

PLK 20/21: 22 minuty na mecz, 11 punktów na mecz, 41% za trzy

ACB 21/22:  11 minut na mecz, 3.6 punktów na mecz

Pomimo dobrej gry w VTB transfer Łotysza do ACB na pewno był lekkim zaskoczeniem. Berzins trafił do zespołu, w którym jest także Joe Thomasson, ale od pcozatku nie dostawał dużych minut. Mimo wszystko gdy grał był solidnym punktem rotacji zespołu. Niestety, wszystko popsuła kontuzja prawej nogi. Wskutek niej Berzins nie został zgłoszony do rozgrywek Ligi Mistrzów, co zapowiada, że pauza będzie dłuższa.

SKYLER BOWLIN (PG/SG, 32 lata, 6-3), Zastal Zielona Góra -> Telekom Bonn (Niemcy, Bundesliga)

Statystyki:

PLK 20/21: 24 minuty na mecz, 10 punktów na mecz, 4 asysty na mecz

Bundesliga 21/22:  22 minuty na mecz, 12 punktów na mecz, 44% za trzy

Obwodowy z pewnością nie był uwielbiany w Zielonej Górze, gdzie kibice bezlitośnie punktowali jego potknięcia. Nie dziwi więc fakt, że postanowił wrócić do Bundesligi, w której zawsze czuł się bardzo dobrze. Dla 32-latka to już piąty sezon w Niemczech, a zarazem kolejny, który może zaliczyć do udanych. Bonn jest 6-2 w lidze, a Bowlin trzecim strzelcem zespołu i jednocześnie pierwszym wchodzącym z ławki.

SACHA KILLEYA-JONES (PF, 23 lata, 6-11), MKS Dąbrowa Górnicza -> Hapoel Galil Gilboa (Izrael, BSL, FIBA EC)

Statystyki:

PLK 20/21: 34 minuty na mecz, 19 punktów na mecz, 9 zbiórek na mecz

BSL 21/22:  29 minut na mecz, 16 punktów na mecz, 8 zbiórek na mecz

FIBA EC 21/22:  32 minuty na mecz, 11 punktów na mecz, 8 zbiórek na mecz

Do pewnego momentu był rewelacją rozgrywek. Potem przyszła pechowa kontuzja w ostatniej minucie meczu w Toruniu, która wykluczyła go z dalszej gry. Przez dłuższy czas o byłym graczu Kentucky było cicho, ale latem okazało się, że w nowym sezonie zagra w lidze izraleskiej, która co prawda nie należy do najlepszych sześciu na kontynencie, ale już do dziesiątki z pewnością.

Killeya-Jones nie tylko jest 13. strzelcem rozgrywek oraz 5. zbierającym, ale także należy do najskuteczniejszych graczy ligi – 61% z gry. Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach jest popyt na wysokich z Izraela, o czym przekonali się Zach LeDay i Josh Nebo, tak dobra gra może zaprocentować naprawdę dobrym transferem.

GARRETT NEVELS (SG, 28 lat, 6-2), Śląsk Wrocław -> FMP Belgrad (Serbia, ABA)

Statystyki:

PLK 20/21: 28 minut na mecz, 16 punktów na mecz, 58% za trzy

ABA 21/22:  28 minut na mecz, 15 punktów na mecz, 1.9 przechwytu na mecz

Nevels rozegrał co prawda ledwie sześć spotkań w barwach Śląska przed kontuzją, ale postanowiłem uwzględnić go w zestawieniu. Po wyleczeniu się w ubiegłym sezonie grał jeszcze w FC Porto, notując niemal 16 punktów na mecz. To z pewnością pomogło mu w transferze do mocnej ligi ABA.

Co prawda ekipa FMP do tej pory każdy sezon w ABA kończyła z minusowym bilansem, ale w obecnych rozgrywkach jest rewelacją ligi. Start 7-2 to z pewnością spora zasługa Nevelsa, ale także… znanego z dwóch meczów w Stali Danilo Tasicia. Nevels jest drugim strzelcem zespołu (i 4. całej ligi), a Serb trzecim. Warto także zauważyć, że były gracz Śląska bardzo dużo przechwytuje, co czyni go najlepszym złodziejem ligi. Generalnie sezon rozpoczął się dla Nevelsa świetnie i z pewnością zadownik przypomniał sobie dobre czasy, gdy grał w ACB czy Eurocupie. W ramach ciekawostki: podobnie jak Jamel Morris, Nevels również zaczynał swoją europejską karierę na samym dnie. Czwarta liga hiszpańska, a już dwa lata później wspomniany Eurocup!

Karol Bruski

Superbet – najlepsze kursy na koszykówkę. Cashback 500 i 50 zł na start. Sprawdź! >>

Gonili przez cały mecz i dogonili w ostatnich sekundach – beniaminek lepszy od mistrza Polski! Czarni Słupsk wygrali 83:82 w Ostrowie Wielkopolskim po niezwykle emocjonującym meczu, prowadząc w nim zaledwie przez moment.
16 / 01 / 2022 20:39
Krok po kroku budowali przewagę, by w drugiej połowie wystrzelić jak z procy. Śląsk Wrocław nie miał w sobotę większych problemów w pojedynku z Asseco Arką Gdynia na własnym parkiecie i wygrał 86:63, zgniatając rywala przede wszystkim w trzeciej kwarcie.
16 / 01 / 2022 12:03

NBA

Boston Celtics zmierzą się w piątek w Filadelfii z tamtejszymi 76ers – dla nich będzie to nie tylko walka o czwarte kolejne zwycięstwo, lecz również o rewanż na Szóstkach za porażkę sprzed kilku tygodni. Bostończycy nie mieli wtedy recepty przede wszystkim na Joela Embiida i teraz też będzie im ciężko w starciu z wyżej notowanym rywalem.
14 / 01 / 2022 19:02
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Jak na klub, który od 2006 roku nie był w fazie play-off, Sacramento Kings mają wyjątkowo dobry humor. W ostatnim meczu przeciwko Lakers zażartowali ze słabej formy Russella Westbrooka, puszczając z głośników po każdym jego niecelnym rzucie utwór… „Cold as Ice” (“Zimny jak lód”)
14 / 01 / 2022 11:02
Bardzo doświadczony w PLK zawodnik od dłuższego czasu mocno pożądany przez kluby pierwszej ligi. Teraz okazuje się, że skrzydłowy rzeczywiście znalazł sobie nową drużynę – to WKK Wrocław. Tam właśnie Artur Mielczarek ma zamiar dokończyć trwające rozgrywki.
14 / 01 / 2022 18:51
Była przez szereg sezonów Hiszpania, a teraz przeprowadzka z Niemiec do Grecji. Reprezentant Polski porozumiał się ze swoim dotychczasowym klubem w sprawie rozwiązania kontraktu i podpisał umowę z grecką drużyną Peristeri Ateny.
12 / 01 / 2022 12:20
Niezwykle wydarzenie w koszykarskim Internecie – gościem Kamila Chanasa w podcaście na żywo jest legendarny Andrej Urlep, 5-krotny mistrz Polski i trener reprezentacji, obecnie znów pracujący w Śląsku Wrocław. Mnóstwo ciekawych pytań i goście specjalni – Marcin Gortat, Maciej Zieliński czy Joe McNaull.