Żalgiris mistrzem Litwy – finisz pięknego sezonu

Wielki faworyt zwyciężył, ale to wcale nie były łatwe mecze. Żalgiris Kowno pokonał 80:70 Lietuvos Rytas Vilno 80:70 i wygrał 4:1 finał litewskiej ligi LKL. Został mistrzem 8. raz z rzędu i 20. w historii.

W takich butach w NBA błyszczy Kyrie Irving >>

Fantastyczny sezon Żalgirisu w Eurolidze, zwieńczony udziałem w Finale Four i sensacyjnym, 3. miejscem w najsilniejszych rozgrywkach Europy nie oznaczał wcale, że rywalizacja w finale Litwy była jednostronna. Mecze były zacięte, towarzyszyły im ogromne emocje, na boisku i poza nim.

Po wygraniu meczu numer 4 na wyjeździe 82:78, m.in. dzięki świetnej grze Beno Udriha, Żalgiris dostał szansę zakończenia serii na własnym parkiecie i potrafił z niej skorzystać. Wygrał piąty mecz 80:70.

Odwieczni rywale z Wilna do końca nie odpuścili – po pierwszej połowie prowadzili nawet 39:36. Dopiero w ostatnich 5 minutach drużyna Sarunasa Jasikieviuciusa zaliczyła serię 15:4 i przesądziła o losach mistrzostwa.

Najlepszym graczem meczu był podkoszowy Brandon Davies (29 punktów, 8 zbiórek), który już od kilku tygodni ma kontrakt w Kownie na 2 kolejne sezony. Kevin Pangos i Beno Udrih dodali po 10 oczek. Dla Lietuvos Loukas Mavrokefelidis zdobył 20 punktów.

W następnym sezonie Żalgiris oczywiście zagra w Eurolidze i miał ten udział zagwarantowany bez względu na rezultat finału. Nie jest jeszcze przesądzone, czy trenerem pozostanie Jasikievicius, który ma mnóstwo ofert, ale coraz więcej na to wskazuje. Lietuvos w pucharach ponownie wystąpi w EuroCup.

Przed sezonem bukmacherzy więcej szans na taki sukces dawali Los Angeles Lakers, ale to Steph Curry i spółka po raz szósty w ciągu ostatnich ośmiu lat zagrają w serii decydującej o mistrzostwie. Zasłużenie. Lukę Doncicia na wakacje Warriors wysłali już po pięciu meczach finału Zachodu.
27 / 05 / 2022 7:58
Luka Doncić będzie chciał spłatać figla i przedłużyć o chociażby jeszcze jeden mecz serię Mavs z Golden State Warriors, ale może po raz kolejny okazać się zbyt osamotniony. Początek meczu o godz. 3. Steph Curry i spółka trzecią kolejną serię będą chcieli zamknąć wygraną w Chase Center.
26 / 05 / 2022 22:58
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

W meczu otwierającym półfinały Bundesligi Ludwigsburg napędził stracha Albie w Mercedes Benz Arena. Wszystko za sprawą fenomenalnej dyspozycji Jordana Hullsa, dobrze znanego kibicom Czarnych Słupsk. Ostatecznie berlińczycy zdołali wyrwać zwycięstwo 89-84, pomimo fatalnej jak na nich dyspozycji zza łuku.
28 / 05 / 2022 12:24
Łukasz Koszarek, zawodnik Legii, dyrektor w reprezentacji Polski, symbol ostatnich lat w polskiej koszykówce. Przed meczem 2. finału PLK rozmawia z Kamilem Chanasem i Radosławem Hyżym. Aktualne analizy i barwne historie – mocnych tekstów nie brakuje!
19 / 05 / 2022 10:17
Kamil Chanas i Radosław Hyży na gorąco omawiają dramatyczną serię półfinałową Czarni vs. Śląsk oraz zapowiadają wielki finał drużyn z Wrocławia i Warszawy. Jest też zaproszenie na grilla i imprezę dla wszystkich fanów naszego kultowego podcastu!
14 / 05 / 2022 17:59
Mecz skrajnie ofensywny, dla miłośników koszykówki zza oceanu akuratny. Rozstrzygnięty na korzyść gospodarzy kanonadą zza łuku w drugiej kwarcie. Alba w pierwszej serii play-off prowadzi z Bambergiem 1:0, po przekonującej wygranej 114:89.
14 / 05 / 2022 11:43
W świetnej formie w końcówce sezonu Bundesligi jest Michał Michalak, który niedawno powrócił do składu EWE Baskets Oldenburg. W piątkowym starciu z s. Oliver Würzburg został pierwszym w tym sezonie graczem w lidze niemieckiej, który zaliczył triple-double!