Zastal wygrał w Lublinie – Freimanis dziurawił kosze

Koszykarze Enea Zastalu pokonali w Lublinie Pszczółkę Start 103:90. Kolejny rewelacyjny występ w obecnym sezonie zanotował Łotysz Rolands Freimanis (27 pkt, 5x3), a cały zespół gości aż 19-krotnie trafił z dystansu.
Rolands Freimanis / fot. A. Romański, plk.pl

Superbet – najlepsze kursy na koszykówkę. Cashback 500 i 50 zł na start. Sprawdź! >>

Brak kontuzjowanego Geoffreya Groselle’a miał się okazać problemem zielonogórskiego zespołu i pierwsze minuty spotkania w Lublinie to potwierdzały. Koszykarze Startu wykorzystywali brak amerykańskiego środkowego i mocno atakowali strefę podkoszową, a najchętniej czynili to Sherron Dorsey-Walker i Thomas Davis, którzy w 1. połowie zdobyli odpowiednio 10 i 13 punktów.

Gospodarze wygrali 1. kwartę 29:17, lecz drugą to Zastal zaczął od serii 13:0, w dużej mierze dzięki znakomitym zmianom Łukasza Koszarka i Rolandsa Freimanisa. Goście trafiali za 3 punkty (10 w 1. połowie) i świetnie walczyli na atakowanej desce, głównie dzięki Janisowi Berzinsowi (18 pkt, 8 zb. w całym meczu).

Na przerwę oba zespoły zeszły przy remisie 51:51 i jeszcze po 6 minutach 3. kwarty przewaga gości wynosiła zaledwie 1 punkt (59:58). Od tego momentu zaczął się jednak bezlitosny odjazd Zastalu, którego gracze wytrącili z rąk wszystkie atuty ofensywne Startowi, a sami wykorzystywali swoje silne strony. Najmocniejszą z nią były akcje Pick & Pop z Freimanisem (27 pkt), po których Łotysz bezlitośnie dziurawił kosze z dystansu (5×3).

Zielonogórski zespół trafił zresztą łącznie aż 19 trójek, a cały mecz wygrał ostatecznie 103:90. Z bilansem 27 zwycięstw i 3 porażek Zastal zajmuje oczywiście 1. miejsce po rundzie zasadniczej. W ćwierćfinale play off zagra z PGE Spójnią Stargard, a rywalizacja tych zespołów rozpocznie się 30 marca.

Zanim jednak to nastąpi, to koszykarze Żana Tabaka rozegrają jeszcze 2 mecze w lidze VTB – u siebie z Chimkami Moskwa (poniedziałek, 22 marca) i na wyjeździe z Astaną (czwartek, 25 marca).

Sobotnia porażka oznacza z kolei, że Pszczółka Start do play off przystąpi z 6. lub 7. pozycji – zależy ona od wyniku przełożonego na 28 marca meczu pomiędzy Legią Warszawa i Kingiem Szczecin. Dopiero wtedy lubelski zespół pozna zatem swojego rywala, jednak wiadomo już, że rywalizację w ćwierćfinale rozpocznie 31 marca i nie będzie miał w niej przewagi własnego parkietu.

WM

Rozmowa z Przemysławem Zamojskim, bohaterem Mistrzostw Europy w koszykówce 3×3. Kamil z Radosławem Hyżym i Adrianem Mroczkiem rozmawiają o gorących tematach z PLK. Gośćmi podcastu są pracownicy Fundacji Marcina Gortata MG13 – mierz wysoko! Paweł Stalmach oraz Filip Gruszka opowiadają o swojej pracy w organizacji „Ostatniego Polaka w NBA”.
20 / 09 / 2021 14:15
MKS Dąbrowa Górnicza pokonał na wyjeździe HydroTruck Radom 78:75. Gospodarze długo byli słabszą drużyną, ale zagrali dużo lepszą drugą połowę, mieli nawet rzut na dogrywkę. Gościom wygraną zapewnił jednak bezbłędny w ostatnich kilkudziesięciu sekundach Mike Lewis (18 punktów, 6/6 z linii wolnych).
19 / 09 / 2021 22:06

Lata badań i eksperymentów przyniosły zamierzony efekt – powstały ultrawygodne Converse CX, czyli koncept buta skupiający innowację, komfortowe materiały i technologie, definiowane przez piankę CX, która zwiększa absorpcję uderzeń i maksymalizuje długotrwały komfort dla użytkownika.
14 / 09 / 2021 8:37
75 urodziny NBA i 23 edycja NBA 2K – oto co przynosi nam najbliższy sezon najlepszej koszykarskiej ligi świata w wydaniu cyfrowym. Premiera NBA 2K22 już 10 września. Czekacie tak samo jak my?
10 / 09 / 2021 14:11

Po dwóch zwycięstwach w trzech dotychczasowych meczach tego sezonu (i zerwaniu kontraktu przez Andre Spihghta) do Torunia nadchodzą posiłki. Nowym zawodnikiem Twardych Pierników został Jahhens Manigat (30 lat, 188 cm), który poprzedni sezon spędził na Litwie.
18 / 09 / 2021 15:46
Miały być dwa mecze, ostatecznie rozegrano tylko jeden, ale reprezentacja Polski i tak ma powody do zadowolenia. W piątek Polacy wygrali bowiem, po ciężkim boju, 20:18 z Estonią na start mistrzostw Europy w Paryżu.
11 / 09 / 2021 9:46