Zenit z innej bajki – klęska Stelmetu w VTB

Taka to mniej więcej jest różnica między Euroligą a PLK. Stelmet Enea BC w meczu rosyjskiej ligi VTB przegrał na własnym parkiecie z Zenitem St. Petersburg 67:92.
Joe Thomasson / fot. VTB

Stelmet pod wodzą Żana Tabaka pokazuje, że jest zespołem ambitnym i przynajmniej nie odpuszcza, walcząc przez cały mecz. We wtorkowy wieczór w Zielonej Górze same chęci to było jednak zdecydowanie za mało – w konfrontacji z rywalem z innej, koszykarskiej półki. Przewaga euroligowego zespołu z Rosji rosła z każdą minutą, w ostatniej kwarcie przekraczała już nawet 30 punktów.

Stelmet bronił twardo, często nawet kosztem fauli i problemów z defensywą w końcówkach kwart. W ataku zbyt często nie radził sobie z presją Zenita, prowadzonego przez hiszpańskiego trenera Joana Plazę. Najwięcej punktów zdobył Joe Thomasson (16), ale rozkręcił się, gdy było już dawno po meczu. Swój najlepszy występ w barwach Stelmetu zaliczył za to skuteczny Tony Meier, autor 15 oczek.

Polscy gracze – Łukasz Koszarek, Przemysław Zamojski, Marcel Ponitka i Jarosław Zyskowski przez cały mecz mieli gigantyczne kłopoty z trafianiem do kosza – razem zanotowali katastrofalne 1/20 z gry.

Oczy polskich kibiców były zwrócone oczywiście na Mateusza Ponitkę, debiutującego w Zenicie w oficjalnym meczu. Lider naszej reprezentacji wyszedł w pierwszej piątce, ale zagrał dosyć spokojny mecz – w 15 minut miał 4 punkty, 2 zbiórki i asystę. Widać było, że mocno iskrzyło w kilku jego starciach z młodszym bratem, Marcelem.

Przyjemnie było też popatrzeć na największą gwiazdę gości, meksykańskiego środkowego Gustavo Ayona, który do Zenita przyszedł z Realu Madryt. Grając z olbrzymią łatwością w ataku zdobył 16 punktów.

Stelmet już pojutrze, w czwartek, zagra w PLK trudny, wyjazdowy mecz w Ostrowie Wlkp., z tamtejszą Stalą. Oba zespoły w 1. kolejce naszej ekstraklasy zanotowały niespodziewane porażki.